Mária61
14.05.06,17:08
Dobrý deň, kolegovia! Má niekto z Vás skúsenosti s účtovaním pôžičky v náväznosti na koeficientovanie DPH?
s.r.o.1 požičala s.r.o.2 peniaze. Podľa zmluvy je dohodnutý úrok 1% mesačne. Zmluva bola podpísaná v marci na celkovú sumu s tým, že plnenie bude postupné. Časť pôžičky sa zrealizovala v marci a ďalšie 2 čiastky v apríli. s.r.o.2 zatiaľ neplatila úroky, jednak nie sú peniaze, a jednak ja za stranu poskytovateľa som ešte nedoriešila niekoľko vecí ohľadom úrokov a koeficientu. Prosím vás teda o pomoc, ak máte stým skúsenosti. Neviem si poradiť s nasledovnými otázkami a aj na styku s verejnosťou na DÚ nevedelo zaujať jednoznačné stanovisko:

1. uvediem príjem z úrokov do priznania DPH, až keď prídu, alebo som podľa zmluvy mala faktúrovať a zaradiť už do DPH 3/06 ? Ak je správna druhá možnosť, bolo by rozumnejšie prerobiť zmluvu o pôžičke tak, aby povinnosť platiť úroky sa presunula do okamihu splatenia istiny alebo povedzme vždy 1x štvrťročne?

2. Príjem takýchto úrokov bude mať, alebo nebude mať za následok krátenie DPH na vstupe?Podľa Dú vraj ak je to príležitostná záležitosť , tak nie, ale zákon neurčuje , čo je to "príležitostne"

3. ak bude treba DPH krátit, tak len v tom mesiaci keď nám zaplatia
úroky? a potom čo sa deje s DPH, ktoré nebolo uplatnené?

Budem vám vďačná za každú radu, prajem krásny zbytok nedele
ALBO
14.05.06,20:04
Dobrý deň, kolegovia! Má niekto z Vás skúsenosti s účtovaním pôžičky v náväznosti na koeficientovanie DPH?
s.r.o.1 požičala s.r.o.2 peniaze. Podľa zmluvy je dohodnutý úrok 1% mesačne. Zmluva bola podpísaná v marci na celkovú sumu s tým, že plnenie bude postupné. Časť pôžičky sa zrealizovala v marci a ďalšie 2 čiastky v apríli. s.r.o.2 zatiaľ neplatila úroky, jednak nie sú peniaze, a jednak ja za stranu poskytovateľa som ešte nedoriešila niekoľko vecí ohľadom úrokov a koeficientu. Prosím vás teda o pomoc, ak máte stým skúsenosti. Neviem si poradiť s nasledovnými otázkami a aj na styku s verejnosťou na DÚ nevedelo zaujať jednoznačné stanovisko:

1. uvediem príjem z úrokov do priznania DPH, až keď prídu, alebo som podľa zmluvy mala faktúrovať a zaradiť už do DPH 3/06 ? Ak je správna druhá možnosť, bolo by rozumnejšie prerobiť zmluvu o pôžičke tak, aby povinnosť platiť úroky sa presunula do okamihu splatenia istiny alebo povedzme vždy 1x štvrťročne?

2. Príjem takýchto úrokov bude mať, alebo nebude mať za následok krátenie DPH na vstupe?Podľa Dú vraj ak je to príležitostná záležitosť , tak nie, ale zákon neurčuje , čo je to "príležitostne"

3. ak bude treba DPH krátit, tak len v tom mesiaci keď nám zaplatia
úroky? a potom čo sa deje s DPH, ktoré nebolo uplatnené?

Budem vám vďačná za každú radu, prajem krásny zbytok nedele

MFusmernilo prilezitostne dodania nasledovne:
- nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
- netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
- platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),

a pri ktorých

- platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
- súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Pri posúdení príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky vyššie uvedené podmienky súčasne; vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.

Takze ak ste raz poskytli pozicku mohlo by to byt posudene ako prilezitostne poskytnutie a nemalo by to vplyv na K. Alebo mozno je to taka mala suma , ze koeficient vam vyjde 1 aj po prepocte.

Bodu1 nerozumiem, tie uroky sa maju zaplatit podla zmluvy v 3a 4 mesiaci a istina sa bude splacat dlhsie obdobie ?

Kbodu 3
Ak by to aj neposudili ako prilezitostnu sluzbu,tak koeficientom by ste prepocitavali len narok z faktur , ktore suvisia s tou pozickou.Ak by ste z takejto FA kratili dan na vstupe, tak napr. pri koeficiente o.9o by ste 90 percent dane dostali zo SR a 10 percent by vam islo do nakladov.
Ale napr., keby ste mali fa od pravnika za spisanie zmluvy tak z tejto fa by ste neuplatnili nic.
Lienočka
18.05.06,06:47
Viete mi niekto poradit.

V roku 2004 si s.r.o.vzala pôžičku od inej s.r.o.. Pôžička bola bezúročná a je splatná v roku 2006.

V roku 2004 a 2005 som neúčtovala žiadne úroky. Teraz chcú spätne upraviť zmluvu a pôžička bude s úrokom. Môžem ten úrok zaúčtovať jednorázovo do nákladov v roku 2006 keď bude aj splatený? Je potrebné to ošetriť nejako v zmluve, aby nebol problém, že sa o úrokoch neúčtovalo v nákladoch priebežne v rokoch 2004,2005,2006.

Je to super keď sa niekto spätne rozhodne meniť zmluvy a DP sú už podané.

Veľmi pekne ďakujem za každú radu.
Lila
18.05.06,07:10
Pekne to smrdí. Čiže, keď so spätným dátumom zmenia zmluvu, tak chudák účtovník sa musí tváriť, že tú zmluvu vtedy mal a že to on je ten , čo pochybil a nezarátal úroky do nákladov- do obdobia kam patria.
Z tohto by vyplývalo, že predpis úrokov aú562x zaúčtuješ v r. 2006 ako náklady minulých období.
/určite už máte schválenú roč. závierku r. 2004 i 2005-takže do týchto rokov vstupovať nemôžeš !/
Takto zaúčtované náklady v r. 2006 musia byť vyňaté z DP r. 2006-nemôžu ovplyvňovať ZD r.2006 .
A čo sa týka opravných DP r. 2004 a 2005, záver je taký, že tu sa môžte rozhodnúť- nie je to povinnosť -podať opravné daň. priznania, nakoľko v tomto prípade, keďže ide o nezaúčtované náklady- Vám vzniká preplatok na dani z príjmov.
Rozhodnutie je na Vás, či chcete späť daň alebo nie.
Lienočka
18.05.06,10:31
Ďakujem Lily. Nepotešila si ma.Naozaj sa mi účtovníctvo za roky 2004 a 2005 nechce otvárať. Ja som prevzala s.r.o. v júli 2005. A teraz mi oznámili že sa dohodli na zmene zmluvy o pôžičke a že do nej spätne premietnú aj úroky z pôžičky. Keď to šéfovi nebude vadiť, že úrok za roky 2004 a 2005 nebude v nákladoch, tak teda ani mne.
Ale práve teraz ma napadlo. Ak by sme urobili dve zmluvy o pôžičke. Jedna by bola bezúročná a tá druhá by bola uzavretá až v roku 2006 a aj splatná v roku 2006 a bol by tam zahrnutý aj akože celý úrok za obdobie od roku 2004 /ale samozrejme nebolo by to takto zrejmé/ ?
Ja viem, že špekulujem, ale čo iné mi zostáva, veď som účtovníčka. A to ani neviem aký veľký má byť ten úrok. Ach jaj. Díky
Lila
19.05.06,06:39
Pozri, však nie je to také zložité. Do r.2004 a 2005, ak boli tieto roky už schválené VZ a odovzdané do Zb. listín, tak i tak už nesmieš vstupovať do PÚ.
Ty riadne zaúčtuj úroky do r. 2006 do nákladov. V r.2006 tieto náklady nesmú ovplyvňovať ZD roka 2006 -nesmieš zabudnúť ich pri spracovaní DP za r.2006 zo ZD vyňať, lebo sú to náklady minulých období.
A teda tu sa môžte rozhodnúť
podať opravné daň. priznania za r. 2004 a 2005. Ak by ste sa rozhodli podať opravné DP, tak už nepodávate výkazy /Súvahu a VZaS/ za tieto roky. Ale znovu podotýkam, len pod podmienkou, že ich už máte schválené a odovzdané do Zbierky listín.

A pozor: Pri bezúročnej pôžičke, treba vypočítať a zaúčtovať úroky podľa obvyklej úrokovej miery a dať si to ako nepeňažný príjem Vašej spoločnosti! Čiže by to bol Váš nepeňažný príjem za r. 2004 a 2005!
Ešte si over, či náhodou predošlá účtovníčka to nezaúčtovala ako nepeňažný príjem spoločnosti.

A na záver: Lienočka prepáč, ale tu sme už dávno mimo témy DPH!mimotemy
Lienočka
19.05.06,10:08
Ajn keď sme mimo témy "dakujem " za všetky informácie". Idem ďalej rozmýšľať.:mee: