LuciaP
04.03.15,08:35
Som žena na RD starajúca sa o dieťa do 3 rokov. Nemám žiadny aktívny príjem, iba pasívny z prenájmu bytu. Za prenájom si každy rok robím daňové priznanie, kde si však už druhý rok nemôžem uplatniť nezdaniteľnú časť. Môže si môj pracujúci manžel uplatniť na mňa nezdaniteľnú časť na manželku, na základe podmienky, že sa starám o dieťa do 3 rokov, s tým, že prenájom si zdaním ja sama vo svojom daňovom priznaní? Má nárok na celú nezdaniteľnú časť? A ak je to možné, môžem ešte podať opravné daňové priznanie za minulý rok, kde som mala aktívny príjem asi 2 mesiace (materské) a zvyšok len pasívny príjem z prenájmu, ktorý som zdanila?
kn-alka
04.03.15,07:38
Nezd.časť na manželku sa počíta: 3 803,33 EUR - príjmy manželky.

Ak tvoje príjmy nepresiahli tých 3803,33 €, manžel si na teba môže uplatniť rozdiel

http://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/1414/category/dan-z-prijmov/article/nezdanitelne-casti-zakladu-dane-2014.xhtml
Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa započítava akýkoľvek príjem, aj keď je od dane z príjmov oslobodený, okrem zamestnaneckej prémie, daňového bonusu, zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť a okrem štátnych sociálnych dávok, znížený o zaplatené poistné a príspevky na zdravotné a sociálne poistenie, ktoré bola povinná platiť.

Medzi štátne sociálne dávky patrí iba:

príspevok pri narodení dieťaťa,
príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa,
príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne,
príspevok na pohreb,
rodičovský príspevok,
prídavok na dieťa,
príplatok k prídavku na dieťa,
vianočný príspevok dôchodcom,
príplatok k dôchodku politickým väzňom.

Poznámka: Materské, nemocenské dávky, všetky druhy dôchodkov, výhry a pod. sa započítavajú do úhrnu príjmov manželky a majú vplyv na výšku nezdaniteľnej časti základu dane, ktorú si bude manžel uplatňovať na manželku.
Katy a R
04.03.15,07:39
podmienka starostlivosti splnená - ale do príjmu manželky sa počítajú všetky príjmy (aj zdaniteľné, aj nezdaniteľné, okrem výnimiek v zákone).
príjem manželky nepoznáme - takže neviem, či by niečo vyšlo ??
LuciaP
04.03.15,07:42
Môj príjem z prenájmu bol 3600 EUR. Takže odpočítať si môže len rozdiel, t. j. 203,33 EUR?
kn-alka
04.03.15,07:43
Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa započítava akýkoľvek príjem, aj keď je od dane z príjmov oslobodený, okrem zamestnaneckej prémie, daňového bonusu, zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť a okrem štátnych sociálnych dávok, znížený o zaplatené poistné a príspevky na zdravotné a sociálne poistenie, ktoré bola povinná platiť.

Medzi štátne sociálne dávky patrí iba:

príspevok pri narodení dieťaťa,
príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa,
príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne,
príspevok na pohreb,
rodičovský príspevok,
prídavok na dieťa,
príplatok k prídavku na dieťa,
vianočný príspevok dôchodcom,
príplatok k dôchodku politickým väzňom.

Poznámka: Materské, nemocenské dávky, všetky druhy dôchodkov, výhry a pod. sa započítavajú do úhrnu príjmov manželky a majú vplyv na výšku nezdaniteľnej časti základu dane, ktorú si bude manžel uplatňovať na manželku.
LuciaP
04.03.15,07:45
Dakujem.
veronikasad
04.03.15,08:02
Aký si mala príjem z prenájmu, vrátane príjmu, ktorý nepodlieha dani (500€) ?
LuciaP
04.03.15,08:35
Moj prijem z prenajmu bez odpocitania 500 EUR bol 3600 EUR.
veronikasad
04.03.15,08:42
Materské aj príjem z prenájmu (bez odpočítania 500€) sa započítava do vlastného príjmu manželky. Zrejme ti na odpočítanie veľa nezostane, ak ide skutočne o materské - nie rodičovský príspevok.
LuciaP
04.03.15,08:59
Za rok 2014 som poberala len rodicovsky prispevok, takze mi ostava 203,33 na odpocitanie. Za rok 2013 mi to kvoli materskej nevyslo.
veronikasad
04.03.15,09:02
rod.príspevok sa nezapočítava do vlastného príjmu manželky