TomasBugiy
04.03.15,11:49
Keďže od roku 2014 vypadli limity pre možnosť vedenia daňovej evidencie, čo bolo príjem max 170 000 eur a vykonávanie činnosti bez zamestnanca, množstvo živnostníkov teraz môže viesť iba daňovú evidenciu a nie jednoduché účtovníctvo - a teda žiadne výkazy a menej problémov. Len ma teraz zaujíma, kto vlastne ešte musí viesť jednoduché účtovníctvo, lebo mi to príde tak, že pri živnosti nemusí nikto a všetci môžu buď paušálne výdavky alebo daňovú evidenciu a jednoduché účtovníctvo tak ostáva len pre nepodnikajúce neziskovky s príjmami pod 200 tis. eur, občianske združenia a pod. Alebo sa mýlim.
marjankaj
04.03.15,10:54
Nikto nie je povinný viesť jednoduché účtovníctvo. Kľudne môžeš viesť podvojné účtovníctvo.
Zákon o účtovníctve §9/1
Tweety
04.03.15,10:56
Napr. platiteľ dph musí viesť účtovníctvo.
marjankaj
04.03.15,10:58
Ale iba ten, ktorý je platiteľom celý rok.
kn-alka
04.03.15,11:00
Každý je povinný viesť PODVOJNÉ účtovníctvo, ale ak spĺňa podmienky MôŽE viesť jednoduché, alebo daňovú evidenciu alebo paušál:

§ 9
Účtovné sústavy
Na začiatok

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať
a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy, poľovnícke organizácie a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur,
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú.

(3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.
Tweety
04.03.15,11:20
áno
TomasBugiy
04.03.15,12:22
Tweety a ktory zakon mi to uklada? V zakone o dani z prijmu je len, ze danovnik, ktorý je platitelom DPH nemoze viest pausalne vydavky, ale nic tam nie je o tom, ze nemoze viest evidenciu.
marjankaj
04.03.15,12:23
No predsa zákon o účtovníctve.
TomasBugiy
04.03.15,12:23
Dik za odpoveď, ale ver tomu, že keď sa pýtam na sústavu účtovania, tak som si predtým zákon o účtovníctve pozrel a §9 nevynímajúc ;)
TomasBugiy
04.03.15,12:25
Daj presný paragraf, nech tu nekrúžime okolo horúcej kaše.
marjankaj
04.03.15,12:27
A ty nevieš čítať? §9. Kn-alka ti ho aj opísala. Potrebuješ to aj preložiť do reči tvojho kmeňa?:eek:
marjankaj
04.03.15,12:30
§ 1
Predmet úpravy
(1) Tento zákon upravuje

a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva

1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu 4) s výnimkou fyzických osôb, ktoré vedú daňovú evidenciu podľa osobitného predpisu, 4a)

b) rozsah, obsah a preukázateľnosť účtovnej závierky,

c) register účtovných závierok (ďalej len "register").

(2) Osoby podľa odseku 1 písm. a) sa považujú za účtovnú jednotku.

§ 2
Všeobecné ustanovenia
(1) Účtovná jednotka účtuje v sústave podvojného účtovníctva alebo v sústave jednoduchého účtovníctva (§ 9).
TomasBugiy
04.03.15,12:38
Joj, marjankaj si ochotný to sa Ti musí uznať, ale neodpovedáš k veci. Tak schválne. Povedzme, že som podnikateľ, platiteľ DPH a trebárs aj zamestnávam ľudí. A teraz odcitujem: "Tento zákon upravuje
a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva" bla, bla, bla "3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu 4) s výnimkou fyzických osôb, ktoré vedú daňovú evidenciu podľa osobitného predpisu, 4a)" a táto výnimka hovorí presne o daňovej evidencii - t.j., že ak sa rozhodnem viesť daňovú evidenciu, tak nejdem podľa zákona o účtovníctve.
Skús pozrieť aj toto: http://evidujem.sk/blog/preco-viest-danovu-evidenciu/1/
ekopo
04.03.15,12:50
aj ten kto je platca DPH celý rok môže viesť daňovú evidenciu.....platí od 1.1.2014
marjankaj
04.03.15,12:55
No veď je to na tvojom rozhodnutí. Ak budeš viesť daňovú evidenciu, tak nemusíš viesť účtovníctvo. Ak je to pre teba prehľadnejšie. Ale nemysli si, že nejako ušetríš na účtovníkovi.
marjankaj
04.03.15,13:00
To síce môže. Myslíš, že bude klasicky účtovať JU(napríklad v ALFE) a na konci roka to vyhlási za daňovú evidenciu? Platitelia DPH nemávajú v peňažnom denníku do 17 položiek.:eek:
TomasBugiy
04.03.15,13:00
marjankaj - ja som účtovník. A je mi úplne jasné, že nikto na mne neušetrí :D Ide mi o to, že je pre mňa jednoduchšie viesť klientovi daňovú evidenciu a urobiť len daňové priznanie, ako tlačiť všetky výkazy a ísť podľa zákona o účtovníctve a dúfať niekoľko rokov, že som všetko zaúčtoval OK a že mi neuložia pokutu za nedodržanie nejakého § podľa zákona o účtovníctve. Ja robím aj daňovú evidenciu v softvéri na vedenie JÚ, takže mi to len uľahčuje prácu.
marjankaj
04.03.15,13:08
V pohode. Ale niektorí klienti môžu požadovať práve aj tie výkazy. Napríklad kvôli úveru v banke. Myslím, že jednoduchšie to nie je, ale zákon o účtovníctve by sa potom na teba nevzťahoval(teda aj tie pokuty)
TomasBugiy
04.03.15,13:12
Toto je mi jasné. Viem, že výkazy vyžadujú aj úrady práce pri žiadosti o príspevok na zamestnanca a pod., ale nemyslím si, žeby bol problém ich potom aj dodatočne urobiť - hoci vediem daňovú evidenciu.