ready01
04.03.15,11:56
Ahojte,

ako sa domôcť práva spolurozhodovať o tom, na aký účel budú použité výdavky na maloletého?

O osobnej starostlivosti (opatrovníctve) súd nerozhodoval, iba o výške výživného. Navrhovateľka platí maloletému čo sa jej zachce, kedy sa jej zachce a v akejkoľvek výške (samý luxus) a nemám šancu o tom spolurozhodovať.

Vopred ďakujem
ivka70
04.03.15,10:58
Nemas pravo diktovat matke tvojho dietata, co moze a co nemoze kupit (ani za vyzivne). Mozes rozhodovat o tom, co svojmu dietatu kupis ci nekupis ty nad ramec vyzivneho. Tak ako o tom rozhoduje jeho matka. Pretoze ta ho aj z vyzivneho zivi, sati a pod., nielen mu kupuje luxus.
Alebo si ho vysud do osobnej starostlivosti a potom mozes rozhodovat o vydavkoch len ty.
ready01
04.03.15,11:22
ok, ale teoreticky môžem dieťa začať živiť a šatiť ja, kedže sa o neho v spoločnej domácnosti staráme a dokázal by som to o 1/2 lacnejšie...pochybujem, že som povinný prispievať na zbytočný luxus, keď si ho sám nemôžem dopriať....
taiko
04.03.15,11:32
Si povinny prispievat presne tolko kolko stanovil sud. To ci je nieco zbytocny luxus, je vysoko subjektivne a zavisi to od uhla pohladu. Mozno chce matka dietatu vynahradit nejakym sposobom to, ze nema dieta kompletnu rodinu. Neviem, preco ste sa rozhodli rozviest, ale na podobne veci treba mysliet pred rozvodom, nie nariekat po nom.
Nemas nahodou aj pocit, ze svojimi peniazmi zivis aj matku dietata?
ready01
04.03.15,11:45
ani nie...mal som skôr na mysli právo spolurozhodovať napr.o tom, či by mal ísť na víkend so mnou na túru za pár eur, alebo s matkou do paríža za 1.000 (budem cez výživné musieť prispieť cca polovicou) a keď je to 10x do roka, nie je žiadna sranda....
taiko
04.03.15,12:03
Este raz, Ty musis platit, kolko stanovil sud a nemas pravo ovplyvnoat naco budu peniaze pouzite. Samozrejme za predpokladu, ze matka vyzivne nemina na seba a dieta hladuje a chodi hole, bose.
Ak sa Ti vidi vyzivne vysoke, podaj na sud o jeho znizenie, ale nerob dusno dietatu, ktore je vami uz aj tak znacne potrestane
misoft
04.03.15,19:17
K "ceste do Paríža" - ak matka chce s ním ísť, nech ide, ale na to (hoci ako rozvedený, ale stále rodič) musíš dať súhlas. Ale nie si povinný jej na to prispievať (môžeš dobrovoľne). Tvojou povinnosťou je len to, čo súd určil.
A pokiaľ by ona podala podnet na zvýšenie výživného, lebo chce do Paríža chodiť, budeš mať možnosť sa brániť v konaní. Vtedy môžeš povedať svoje..... i to, že tvoje peniaze míňa ona na seba a nie pre dieťa.....lebo pochybujem, že do Paríža by šla len kvôli dieťaťu.....
buchač
04.03.15,19:21
Dáš pre tú srandu a aj pre to utvorenie si obrazu info o výške výživného ???
buchač
04.03.15,21:13
ready01 (Dnes 13:22) ok, ale teoreticky môžem dieťa začať živiť a šatiť ja, kedže sa o neho v spoločnej domácnosti staráme a dokázal by som to o 1/2 lacnejšie...pochybujem, že som povinný prispievať na zbytočný luxus, keď si ho sám nemôžem dopriať....

==========================================

Pre niekoho je luxus Liptovská saláma a pre niekoho je bežná Pražská šunka...prípadne aj naopak.
Záleží len a len od uhla pohľadu.

Takže v podstate beriem aj to vyššie uvedené tvrdenie, že ..."dokázal by som to o 1/2 lacnejšie"...;)