Iba Alla
04.03.15,13:09
Ahojte, potrebujem súrne radu.

Pre našu firmu robí obchodný zástupca na živnosť-sprostredkovateľské služby. Firma kúpila auto, ktoré využíva živnostník iba na firemné účely pre firmu. V aute je namontované GPS z ktorého sa prenášajú údaje do elektronickej knihy jázd.

Bloky za tankovanie PHM živnostníkovi preplácame z pokladne.

Môžeme túto PHM dať do daňových výdavkov, keďže živnostník nie je zamestnanec firmy?

Na daňovom úrade mi povedali že nie a náklady si má živnostník znášať sám aj keď sú to náklady firmy, pre ktorú robí sprostredkovateľskú činnosť.

Dá sa to nejako ošetriť, aby mohol živnostník používať naše firemné auto a môžeme si dať PHM do daňových výdavkov?


Ďakujem moc za všetky rady a odpovede.
Tweety
04.03.15,12:16
DÚ má pravdu. Ak to chcete takto preplácať, je to potrebné ošetriť prenájom MV aj preplácanie PHM v zmluve o sprostredkovaní. Napr. tak, že PHM budete preplácať a potom mu fakturovať spolu s nájomným alebo o túto sumu poníži on svoju fakturáciu.
Iba Alla
04.03.15,12:20
prosím, v akom zákone to nájdem, už hľadám pol dňa. Je to pre mňa nové. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Takže ak to chceme preplácať takto, stačí aby sme urobili so živnostníkom zmluvu o prenájme, kde budú všetky tieto skutočnosti definované? A tak isto aj dohodu alebo zmluvu o sprostredkovateľskej činnosti?
Ďakujem.
Tweety
04.03.15,12:28
áno, tak. pozri zákon o DzP§ 19-daňové výdavky
Iba Alla
04.03.15,12:33
Moc ďakujem, pomohli ste mi :)