Misiak1111
04.03.15,18:21
Pracujem ako učiteľ v škole a zamestnávateľ mi nechce spraviť ročné zúčtovanie, preto, lebo som napísal publikáciu o slohu pre inú inštitúciu, ktorá mi vyplatila nezdanený honorár 300 eur.
misoft
04.03.15,17:33
Pokiaľ si ho písomne požiadal, aby za teba (ako zamestnávateľ) vykonal RZD, je to povinný urobiť. Ovšem ty - pretože si mal aj iný príjem - mu MUSÍŠ dodať i ďalšie podklady o iných príjmoch (a je jedno či zdanené, alebo nezdanené), aby to mohol do RZD zahrnúť.
Ak to i napriek tomu nehodlá vykonať, vyžiadaj si od mzdárov VŠETKY podklady o príjmoch, odvodoch, zrážkovej dani, nájdi si na nete tlačivo pre RZD FO príjmov zo závislej činnosti https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/katalog-danovych-a-colnych/zoznam_vzorov_vydanych_fr_sr, vyplň a zanes na DÚ.
Xanti
04.03.15,17:38
To mi chceš povedať, že na DU mu spravia DP na základe tlačiva pre RZD alebo mu spravia RZD? Ja neviem či sranduješ alebo to myslíš vážne ...
Tweety
04.03.15,17:49
Mal si aj iný príjem, ako len zo ZČ, musíš si teda podať DP sám.
misoft
04.03.15,17:55
Opravil som - sekol som sa :D
http://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/1860/category/tlaciva/article/vzory-tlaciv-2015.xhtml
"Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti vypĺňa zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 zákona o dani z príjmov (a súčasne nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, pri ktorých túto zrážkovú daň považuje za preddavok na daň a ktorý nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodov porušenia podmienok pri uplatňovaní nezdaniteľnej časti základu dane v súvislosti so starobným dôchodkovým sporením).
O vykonanie ročného zúčtovania môže zamestnanec písomne požiadať zamestnávateľa najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Za rok 2014 je možné požiadať zamestnávateľa do 16. februára 2015, keďže 15. február pripadá na nedeľu. Okrem žiadosti musí do tohto termínu zamestnanec predložiť všetky potrebné doklady k správnemu zúčtovaniu preddavkov na daň, napríklad potvrdenia o zdaniteľných príjmoch od iných zamestnávateľov, ktorých počas roka mal, doklady preukazujúce nárok na nezdaniteľné časti a pod.
Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti za rok 2014

Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi, ktorému v zdaňovacom období roku 2014 vyplácal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti vystaviť a doručiť doklad o vyplatenom príjme. Takýmto dokladom je pre zamestnanca, ktorý požiadal o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň za rok 2014, tlačivo Ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2014. Túto povinnosť si musí zamestnávateľ splniť v termíne do 30. apríla 2015."

Inými slovami - zamestnávateľ nemôže odmietnuť vykonať RZD len preto, lebo on mal aj iný príjem od niekoho iného. Je to porušenie zákona 595/2003.
avalik
04.03.15,19:14
MIsoft, naštuduj si ZoDP ... cituješ " ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 zákona o dani z príjmov" ... a to zadávateľ nespĺňa, lebo mal príjmy pravdepodobne zo zmluvy o dielo, ktorá môže podliehať dani podľa § 6 alebo 8 ZoDP.
Xanti
04.03.15,19:15
Alebo to môže vziať zadávateľ ako jednorázový príjem ... je to menej ako 500e a tak to do DP nedá ... a tým pádom RZD zamestnávateľ vykonať môže.