pp2601
04.03.15,20:39
Ahojte, poradi mi niekto ohľadom pracovného oblečenia? Chcel by som sa spýtať na akeé pracovné oblečenie mám narok ako zamestanec? Má zamestnávateľ povinnosť zo zákona poskytnuť prac. oblečenie?? Mam taku pracu kde musim chodit aj von...Ďakujem
misoft
04.03.15,19:52
willma
04.03.15,20:59
ako čo si zamestnaný?
pp2601
07.03.15,08:34
Pracujem v sklade...
Kabaka123
07.03.15,08:45
Ak máš nárok na pracovné oblečenie, tak by si ho mal od zamestnávateľa dostať automaticky... rovnako ako aj bezpečnostnú pracovnú obuv /rozumej s oceľovou špicou/ ... hlavne ak pracuješ v sklade...
willma
07.03.15,13:45
Firma by mala mať vypracovanú analýzu rizík a následne smernicu na prideľovanie OOPP - z nej by z môjho pohľadu po bližšej špecifikácii mohlo vyplynúť nasledovné - netuším s akým materiálom pracuješ takže všeobecne - montérky, pracovná obuv,rukavice , ak hovoríš že aj von treba chodiť tak pre zimné obdobie prešivák, prípadne prilba, zimná čiapka, bezpečnostná vesta - alebo komplet odev, Inak vo firme by si mal byť preukázateľne oboznámený s príslušnými smernicami - pýtaj sa na ne.
arizona
07.03.15,13:59
Ospravedlnujem sa, ze neodpovedam,ale vkladam dalsiu otazku do temy.

Plati tato povinnost aj ked je zamestnanec v skusobnej dobe,alebo pracuje na dohodu?
Firma sa totiz vyhovara, ze na dohodarov sa tato povinnost od zamestnavatela nevztahuje,iba na stalych zamestnancov.
Pracuje sa vo velmi spinavom prostredi /mastne,cierne oleje/, dohodar znici a vyhodi niekolko kusov "sukromnych" odevov mesacne,nehovoriac o znicenej pracke doma a kupe drahych pracich a cistiacich prostriedkov...
misoft
07.03.15,14:12
Môj názor: Ak je v skúšobnej dobe - zamestnávateľ je jasný - teda zamestnávateľ MUSÍ tieto ochranné prostriedky vydať ( pracuje u neho, precuje pre neho, pracuje s jeho materiálom - zamestnávateľ tak, či tak zodpovedá za bezpečnosť práce a poskytovanie ochr. prostriedkov). U dohodárov - i keď je to SZČO - pracuje na dohodu pre NIEKOHO, s JEHO materiálom. Potom by mali byť dve možnosti: A) ten, s ktorým má dohodu, poskytne; B) nedostane, ale dá si to do nákladov a vyúčtuje si to s tým, pre koho robil....
willma
07.03.15,14:16
súhlasím s Dušanom. aj v ZP je definícia zamestnanec - zamestnávateľ
arizona
07.03.15,14:34
nie je SZCO,iba bezny zamestnanec,pracujuci na dohodu /ved dnes sa hadam ani inak neda,takmer vsetci vyuzivaju iba na dohody.../
misoft
07.03.15,14:39
Aj keď je na dohgodu - jeho zamestnávateľom je ten, s ktorým má dohodu. On je potom zamestnancom - s tým rozdielom, že zamestnávateľ za neho neodvádza - a plní pokyny zamestnávateľa, s ktorým má dohodu.
Hoci je to komplikované - jedno je isté - v tomto je isté - šéf a podriadený.....
arizona
07.03.15,15:49
diky za rady :-)
Kabaka123
08.03.15,05:45
súhlasím.... je zamestnanec, má nárok na pracovné oblečenie, dohodár nedohodár... ak mu pracovné oblečenie neposkytnú.... tak si ho môže kúpiť, s tým, že mu ho preplatia... samozrejme vo firme je určený cenový limit, prípadne odporúčaný obchod... alebo je aj iná možnosť...firma poskytne zamestnancovi pracovné oblečenie a strhne mu to zo mzdy.... je to vysoko individuálne a je to záležitosť firmy akým spôsobom to má ošetrené... v každom prípade platí, že zamestnanec musí dostať pracovné oblečenie, ak nań má nárok...
pp2601
26.01.16,13:10
Pracujem v sklade
pp2601
26.01.16,13:11
Ano som zamestnancom skladu