Natka
23.10.04,14:05
Dobrý deň, poraďte mi,ako by ste urobili zamestnancovi mzdu, keď ide na školenie v piatok o 13.00 hod. (naša pracovná doba je do 15.30 hod), a to školenie bude končiť v nedeľu o 12.00 hod.?
Paula
23.10.04,17:08
Čakám aj ja na radu múdrych. My to riešime len cesťákmi.
valeriam
23.10.04,17:10
Veru tak, aj my cesťákmi.
Natka
25.10.04,05:00
Čakám ďalej na radu múdrych, verím, že poradíte.
Janca
25.10.04,05:04
My mame ludi odmenovanych mesacnou mzdou a tak mu vyznacime, ze vlastne odrobil cely piatok a k tomu vyplatime vyplneny cestovny prikaz so vsetkymi nakladmi, ktore k nemu patria a su vyznacene, t.j. diety /ak nie je zabezpecene stravovanie + vedlajsie vydavky.
valeriam
25.10.04,05:57
Ja by som mu vyplatila skutočne odrobené hodiny a od 13,00 rátala cesťák.
Natka
27.10.04,08:31
Zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou, mám program OLYMP od KROSu, zatiaľ si to neviem predstaviť, ako tam budem nahadzovať skutočne odrobené hodiny v piatok, ale monžno to pôjde.
Dadena
27.10.04,08:55
V každom prípade by som mu vystavila cestovný príkaz (lebo aj keď ide o školenie v podstate ho zamestnávateľ vysiela na služobnú cestu, to znamená, že musí mať zamestnanec jeho súhlas). Ten piatok by som mu "čo sa týka mzdy" nechala tak, ale určite by som mu v dochádzke vyznačila opustenie pracoviska za účelom školenia. Ide o to, ak by sa nebodaj niečo stalo (pracovný úraz). Za sobotu a nedeľu by som mu cez cestovný príkaz vyplatila stravné ubytovanie v zmysle zákona o cestovných náhradách.
ingi
27.10.04,09:33
V§154 ods.3 Zákonníka práce je uvedené, že účasť na vzdelávaní je výkonom práce, za ktorý patrí zamestnancovi mzda. Nakoľko mesačná mzda je dohodnutá vo vzťahu
k týždennému pracovnému času zamestnanca, piatok je ok, ale za sobotu a nedeľu by mu mala patriť tiež mzda+mzdové zvýhodnenie (§122ZP), alebo náhradné voľno.
Lucy
27.10.04,09:34
To Valeriam: Prečo zaplatiť len odpracované hodiny do 13hod? Potom to bude mať akože nezaplatené - tie zvyšné hodiny? Aspoň tak som to pochopila. Cesťák rieši cestovné náhrady, teda ubytovanie, vedľajšie náklady, stravné.

Ja by som mu zaplatila celý deň a vypísala cesťák.

Ozaj, aj ja používam Olymp od Krosu. Ak mám problém, len zavolám do Žiliny a tam mi poradia.

Potom dajte vedieť, ako ste to vyriešili.
valeriam
28.10.04,18:06
Opravujem: preplatiť celý deň a od 13 hod. rátať cesťák.
Natka
29.10.04,11:40
Len čo do toho cesťáka dať, keďže za celé školenie má už vopred zaplatené cez bankový účet zamestnávateľa. Takže stravné (napr. obed za 260,-Sk) má už poriešené, čo sa týka cestovného, ide s kamarátom z druhej firmy na aute.Takže nemá ani lístky z autobusu, ani cestu na svojom aute. Nuž, ako?
ingi
29.10.04,13:35
Do cestovného príkazu vpíšeš platné sumy stravného a úmerne ich krátiš (napr.v kolónke oprava) o príslušné sumy, t.j. nemusí mať nárok na žiadne stravné. Ćo sa týka cestovných výdavkov, v §35 zákona o CN je uvedená možnosť poskytnúť náhrady aj bez predloženia dokladov, napr. vo výške v tom čase platného cestovného lístka (to nechávam na zváženie). V smernici by si mala mať ošetrené, že ako krátiš stravné pri jednotlivých jedlách, napr. raňajky o 20%, obedy a večere o 40%.
Natka
03.11.04,13:51
Ingi, prosím ťa, tie percentá na krátenie stravného sú aj presne stanovené niekde v zákone?
ingi
03.11.04,16:50
Natka, nie sú, mne sa zdal byť pomer 20-40-40 optimálny, ty si môžeš určiť iný.
V §5 ods.6 zákona o CN je stanovené úmerné krátenie stravného, „a to najmenej
o 20% a najviac o 40% z ustanovenej sumy stravného za každé bezplatne
poskytnuté jedlo, ktoré má charakter raňajok, obeda alebo večere“.