erika.ep
05.03.15,11:08
Zamestnanec ukončil PP v r. 1999 na KR PZ Sr. V tom čase bol poberateľom výsluhového príspevku. Odchodné neviem či mu bolo vyplatené, nakoľko nie je o tom zmienka v zápočtovom liste. ä predpokladám že dostal)
V roku 2004 bol prijatý do ŠZP a v roku 2013 mu bol priznaný starobný dôchodok. V tomto mesiaci ( marec 2015) podal žiadosť o ukončení ŠZP. Moja otázka je či má nárok na odchodné, keďže § 54 ods. 2 zákona o štátnej službe hovorí, že ak mu bolo poskytnuté odchodné v rovnakej výške alebo vyššej akoby mu patrilo podľa ods. 1 nemá nárok na odchodné. Moja 2. otázka je - odkiaľ viem hodnoverne zistiť či mu bolo vyplatené odchodné z KR PZ alebo nie?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveĎ
ivka70
05.03.15,10:13
Podla mna ak ste ho prijimali ako dochodcu (vysluhoveho) a aj odvody platil ako dochodca, uz mu narok na odchodne pri ukonceni PP nevznika.
340_UNVETL
21.04.15,07:30
K otázke č. 1)
Treba dať pozor na pojmy! "Výsluhový príspevok" (VP) sa nerovnal vždy "Výsluhový dôchodok" (VD) !! Tie sa zmenili na VD neskôr.
Viď
"§ 124 zákona č. 328/2002 Z.z.

(1) Výsluhové príspevky, na ktoré vznikol nárok podľa § 211 ods. 1 písm. a) až c) zákona č. 73/1998 Z. z o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície v znení neskorších predpisov a tento nárok trvá ku dňu účinnosti tohto zákona, sa považujú za výsluhové príspevky podľa tohto zákona vo výške, v akej patrili ku dňu účinnosti tohto zákona. Trvanie nároku na ne sa však posudzuje podľa § 211 ods. 1 písm. a) až c) zákona č. 73/1998 Z. z v znení neskorších predpisov. ..." atď Pozri si znenie zákona 328/2002.

Osobne by som radil dopytovať MV SR orgán ktorý momentálne výsluhový dôchodok vypláca, ako to bolo keď mu priznali Výsluhový Príspevok (VP).

Osobne si myslím, že ak v dobe prepustenia z PZ SR mu bol priznaný VP a dotyčný nemal vek na splnenie nároku na starobný dôchodok (SD),
((pozor u policajtov vzniká vek potrebný na SD podľa odslúžených rokov v príslušnej kategórii, t. j. môže to byť vek 55 rokov, 56, 57,58 alebo 59 rokov fyzického veku: "Dôchodkový vek až do 31. decembra 2023 sa určuje podľa § 174 zákona č. 100/1988 Zb. v znení neskorších predpisov poistencovi, ktorý k 31. decembru 1999 vykonával zamestnanie I. pracovnej kategórie a bol zamestnaný najmenej 25 rokov.")),
a v roku 2013 mu bol priznaný SD, vznikol mu teda nárok na odchodné pri prvom skončení zamestnania.
V § 54 odst. 2 o št. sl. je poznámka (číslo 40), ktorá hovorí podľa akých zákonov bolo vyplatené skoršie odchodné, a teda podlieha súbehu.

K otázke č. 2)
V roku 1999 bolo vyplácané v silových rezortoch "Odchodné" pri skončení služobného pomeru (nemyslím si že bolo postavené na roveň ochodnému pri SD), a informáciu o tom či mu vyplatené bolo, by Ti asi vedeli povedať tiež na úrade, ktorý vypláca dôchodok. Mohli by tam mať jeho mzdové listy.
Prípadne príslušný orgán KR PZ, ktorý vykonával, alebo vykonáva mzdové zabezpečenie policajtov.
erika.ep
21.04.15,08:00
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Aj ja som sa riadila poznámkou ´40 v § 54 zákona o štátnej službe a zamestnanec mi dal čestné prehlásenie že mu bolo vyplatené odchodné v súlade s uvedenou odvolávkou, takže sme potom postupovali na základe jeho čestného prehlásenia.
avalik
21.04.15,08:13
Ivka, tu ide o statnu sluzbu, "vysluhovy prispevok" nie je "vysluhovy dochodok" ... zakon presne ustanovuje za akych okolnosti je mozne vyplatit dalsie odchodne.
Ak by bol ale zamestnanec podla Zakonnika prace, tak sa ani neskuma ci dostal nejake odchodne ako vojak, policajt alebo iny statny zamestnanec a ci je poberatelom vysluhoveho prispevku alebo vysluhoveho dochodku. Vysluhovy dochodca ma narok aj na "civilny" starobny dochodok pokial splni podmienky.
Vysluhovy prispevok je davka len na 1-3 roky.