1aknomis2
05.03.15,11:41
Dobrý deň. Manželovi darovali jeho rodičia rodinný dom, kde majú zriadené vecné bremeno( bremenom sú len jeho rodičia- nie sestra s neterou).Po čase sa nám narodilo dieťa a následne sme kvôli správaniu jeho rodičov museli kúpiť byt na hypotéku a rodičia s jeho sestrou a neterou ostali bývať v rodinnom dome. Odmietajú ale platiť šeky (zatiaľ je to " LEN " poistka na dom... bohvie čo to bude časom ďalej...) s tým, že manželovi povedali, že je dom jeho a má si platiť( tak to bolo vždy, kým sme tam bývali- pokiaľ bolo treba niečo vymeniť, opraviť, kúpiť- mal si to financovať manžel-jeho dom-jeho náklady, ale pokiaľ si chcel presadiť neaký nápad/ zmenu, tak už nemohol - lebo to je " ešte stále " dom rodičov).Požadujú aj vrátenie daru, lebo teraz chcú zasa dom darovať jeho sestre. Môže dať manžel sestre a netery nájomnú zmluvu? ( prípadne- za akých podmienok vie " dostať " sestru a neter z domu? Trvalý pobyt majú obe zrušený) Je manželova povinnosť platiť šeky a ak nehnuteľnosť neužíva? Ďakujem veľmi pekne
ivka70
05.03.15,10:45
Manzel je vlastnik, ci nehnutelnost vyuziva alebo nie, platit za nu musi.
ci uz dan alebo ak ma nehnutelnost poistenu ,aj poistku. Poistku moze zrusit, ale nerobila by som to.

Na vratenie daru su specialne podmienky, ktore by maznel musel splnat, aby dar musel vratit.

C osa tyka inych poplatkov, elektrinu, plyn a pod. si maju platit ti, co tam byvaju, on zasa plati udrzbu nehnutelnosti ale ma pravo dostavat "najomne", ak si ho dohodli, poto mzasa sa musi prihlasit na DU ako prenajimatel nehnutelnosti a plati z takeho prijmu dan.

Ty sa ale nepytas na prava a povinnosti obdarovaneho, ale na prava a povinnosti majitela nehnutelnosti, to si skus premysliet.
terezyk
05.03.15,10:47
vlastník platí šeky a opravy (teda opravovať veľmi nemusí)

ak sa nedohodol inak

právo dožitia jedného, neznamená povinnosť druhého platiť za prvého
terezyk
05.03.15,10:49
najjednoduchšie vysvetlí všetkým situáciu, keď prestane platiť energie
//
prídu
odpoja
//
naštvú sa
pochopia
1aknomis2
05.03.15,11:14
To " nájomnè " by sa týkalo výlučne len jeho sestry a neteri... s tým by nemal byť neaký väčší problèm( čo v prípade ak ho odmietne platiť... a keby došlo až k súdu, nemôže to manželovi len " uškodiť"(či chce alebo nie, je to jeho rodinný príslušník)...
buchač
05.03.15,12:16
Požadujú aj vrátenie daru, lebo teraz chcú zasa dom darovať jeho sestre.
Vidíš v tom nejaký problém ???
Ja by som teda rozhodne nejak neváhal (moja manželka dupľom), ak by sa také niečo vyskytlo v rodine.
Budeš mať pokoj a ten sa proste nedá kúpiť.
P.S.:
Moja svokra bola tiež takto mocno múdra...tiež chcela len dirigovať ohľadom záhrady. Potom ju to prešlo jak psa motor, keď sme sa ozvali...;)
1aknomis2
05.03.15,17:52
No vidím problèm ako problèm. V skratke - 5 rokov dozadu jeho sestra ani len nevedela, že " vôbec existujú " rodičia( čo sa týka starostlivosti o nich - to sme riešili my s manželom. A zas ani oni jej celých 5 rokov nevedeli dojsť na meno. Viacmenej sme si časť domu, ktorú sme užívali, prerobili( tie peniaze nám nikto nedá ). A došla sem bývať len preto, lebo tam kde bola narobila kopu problèmov (krádež, dlhy- nezvládala sa starať jak o seba tak o svoje decko) A pokoj- to áno... No príde mi to " nefèr " že sa dostane " len tak " k domu (ako sliepka k zrnu)... Preto som chcela poradiť( ako si pomôcť, už keď vyhodiť odtiaľ ju bude ťažkè).
1aknomis2
05.03.15,17:56
A ešte k tomu vráteniu daru - manžel im nikdy nič zlè nespravil. Jedinè čo jeho rodičov " trápi " je, že sme si my dvaja " dovolili " im povedať, že nech nezasahujú do výchovy nášho dieťaťa. A odvtedy to bolo z ich strany úplne zle. Tak sme si kúpili byt a odišli.
buchač
05.03.15,18:07
Si ma čítala ???

Ja som si cez niečo podobné prešiel.
Mne svokra nie iba do výchovy chcela zasahovať...mne sa do manželstva montovala !
Takže šla pekne do ofsajdu a so všetkou parádou a so všetkými dôsledkami.

...a mal som pokoj aspoň v určitých oblastiach.
Zvyšok nie je podstatný...ale je faktom, že ma/nás pripravila o pár rokov života a pocuchala poriadne nervy.

Niekedy ten majetok nestojí ani deravý groš...a byť sluhom za každých okolností, lebo potom výčitky..." VEĎ SME VÁM DAROVALI "......eeee, nehrozí.
Peggynka
05.03.15,18:38
Pozri na toto,pomôže sa ti zorientovať:
https://www.pravnamapa.sk/BA/6Co/439/2012