veronix
15.05.06,07:09
Ahojte poradaci. Ak zamestnanec, ktory bol v roku 2005 aj SZCO, no jeho prijem zo zivnosti bol 0 Sk, neplatil zdravotne 966 Sk zo zivnosti, len zamestnavatel platil za neho zdravotne. Musi teraz doplatit to zdravotne zo zivnosti? Alebo nemusel platit, ked jeho prijem bol 0 Sk. Ako to ma by po spravnosti. Dakujem vopred za odpovede.
alušik
15.05.06,05:15
Predpokladám, že zamestnancom bol celý kalendárny rok. Ako SZČO teda nebude doplácať zdravotné poistenie, ale ročné zúčtovanie bude musieť podať. Tam v tlačive sú vyčíslené aj preddavky na ďalší rok, no keďže nemal žiadne príjmy, vyjde mu preddavok 0.
veronix
15.05.06,05:24
Takže nemusi doplatit cely rok 2005 zdravotne??? Staci mu teda urobit to rocne zuctovanie zdravotneho??? A aky ty na rocne zuctovanie bude teda potrebovat?
alušik
15.05.06,05:37
Ach, jo... Ďalšia nová téma...:o No ale dobre. Bude potrebovať tlačivo S a prílohy SA - tu budú príjmy zo zamestnania a SB - tu budú príjmy zo živnosti, hoci v Tvojom prípade samé 0.;)
Zdravotné poistenie by doplácal len vtedy, ak by mal vyššie príjmy... Keď má zdravotné poistenie hradené ako zamestnanec, tak vlastne platí určite aspoň z minima stanoveného zdravotnou poisťovňou - ak teda beriem, že má plný úväzok.;)
veronix
15.05.06,05:45
Alušik nehnevaj sa. Jedna sa o mojho sefa, tak mu chcem dobre poradit. Tak aby som to dobre pochopila: Staci mu urobit rocne zuctovanie. A nebude ho zdravotna poistovna nahanat, ze za rok 2005 mesacne neplatil 966 Sk?
alušik
15.05.06,05:50
Ja sa nehnevám.;) Len je tu okolo toho veľmi veľa popísané a konkrétne toto je tu už tiež viac krát zodpovedané, len treba trošku hľadať. Hore na lište máš vyhľadávač. Ja viem, že je pohodlnejšie zadať novú tému, ale... No nič... Inak nebude.
Ak je to teda počas celého roka aj klasický zamestnanec a popri tom bol prihlásený ako SZČO - snáď si tipnem dobre, ak tipnem že z titulu konateľstva /ale to je jedno - mohol by byť aj z iného dôvodu/, ale bez príjmu, tak nijaké zdravotné poistnie nemusí doplatiť. Vieš, ak sa pýtaš, musíš sa snažiť poskytnúť maximum informácií...
Odpovedám Ti teda, že zdravotka by ho nemala naháňať...:p Ak si teda domýšľam niektoré informácie, ktoré si neposkytla, dobre...
veronix
15.05.06,07:32
Alušik, tak toto som chcela pocut. Domyslel si si dobre informacie. Nie je konatelom. Je zamestnanec (manager - plat ma dobry :) ) a zivnost si vedie len preto, ze by sa nejaka dobra bokovka naskytla.... NO v r. 2005 nic nebolo, takze nemal ziaden prijem.
Este by som sa chcela poprosit, ci vies aj nejaky ten § podla ktoreho to plati, ze nemusi doplatit to zdravotne. Hladala som to tu, no nenasla som. :(
veronix
15.05.06,09:11
Preverovala som to na infolinke zdravotnej poistovne, mal si pravdu, nic nemusi doplacat. Len povedali mi tam, ze ked nemal ziaden prijem zo zivnosti (prijem do 78 800 Sk) tak by mal pouzit tlacivo X, a prilohy XA a XB. Ak by bol prijem nad 78 000 tak pouzije tlacivo S. Alebo sa oni pomylili a "S" sa pouziva ak = prijmu SZCO + primy zamest.?
katkaj
15.05.06,09:18
Preverovala som to na infolinke zdravotnej poistovne, mal si pravdu, nic nemusi doplacat. Len povedali mi tam, ze ked nemal ziaden prijem zo zivnosti (prijem do 78 800 Sk) tak by mal pouzit tlacivo X, a prilohy XA a XB. Ak by bol prijem nad 78 000 tak pouzije tlacivo S. Alebo sa oni pomylili a "S" sa pouziva ak = prijmu SZCO + primy zamest.?

Len ta hranica 78.000 je myslená úhrnom príjmov. A keď on mal živnosť popri zamestnaní tak predpokladám že mal za celý rok viac ako 78.000. Tlačivo je typ S a prílohy SA a SB
alušik
15.05.06,09:56
Je to tak, ako píše Katka. On má predsa príjem dokopy vyšší ako 78.000 ako zamestnanec+SZČO..., takže použije tlačivo S. Načo by si vypisovala X, keď to je komplikovanejšie.;)
veronix
15.05.06,11:16
tak dakujem za potvrdenie, ze pouzije tlacivo S. ano, dokopy mal väcsi prijem ako 78 000.