Gizi
05.03.15,19:05
Ako mám postupovať, ak
1./ v Zápisnici o pojednávaní sú nesprávne zapísané, dokonca nepravdivé údaje, ktoré som ja vôbec nepovedala, niektoré zapisovateľka nesprávne zapísala, tým pádom má podstata konania úplne iný význam.

2./ protistrana písomne žiadala súd, aby ustanovil znalca, ja som s tým na pojednávaní rázne nesúhlasila (do zápisnice to vôbec nezapísali) ba dokonca tam napísali, že som so znalcom súhlasila. Sudkyňa dokonca navrhla, aby sme znalca platili na polovicu, moje námietky, že ja na to financie nemám a keď si ho žiada protistrana, tak nech si ho aj platí, rázne zamietla.
Sudkyňa mi iba povedala, ak na to nemám financie, nech jej to dokážem ?!
Neviem ako ?

3./ Momentálne mi prišlo uznesenie, kde súd nariaďuje znalca a mňa zaväzuje zaplatiť 300€ preddavok na účet súdu do 3 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti...? kedy to nadobúda právoplatnosť ?
Zároveň tam píše, že proti tomuto uzneseniu o nariadení znaleckého dokazovania a o ustanovení znalca odvolanie nie je prípustné...?
Bednarova J
10.03.15,08:37
§ 52
Zápisnica o súdnom pojednávaní


(1) Zápisnica o súdnom pojednávaní okrem náležitostí ustanovených predpismi o konaní pred súdmi obsahuje všetky podstatné okolnosti a poučenia poskytnuté súdom. V zápisnici o súdnom pojednávaní sa uvedie presný čas začiatku a skončenia súdneho pojednávania; v zápisnici sa vyznačí aj doba, počas ktorej bolo súdne pojednávanie prerušené.

(2) Predseda senátu diktuje zápisnicu o súdnom pojednávaní nahlas tak, aby prítomní diktované znenie počuli, ak predpisy o konaní pred súdmi nepripúšťajú iný postup. Predseda senátu môže vyslúchanému, najmä ak ide o znalca, dovoliť, aby svoju výpoveď do zápisnice nadiktoval. Táto skutočnosť sa v zápisnici poznamená.

(3) Zápisnica o súdnom pojednávaní sa vyhotovuje použitím diktafónu, postupom podľa § 56, rýchlopisným záznamom alebo pomocou výpočtovej techniky. Ak sa zápisnica o súdnom pojednávaní vyhotovila použitím diktafónu alebo rýchlopisným záznamom, bezodkladne po skončení súdneho pojednávania vyhotoví asistent prepis zápisnice pomocou výpočtovej techniky, ku ktorému pripojí doložku "Za správnosť vyhotovenia:", v ktorej uvedie svoje meno, priezvisko a podpis. Ak predpisy o konaní pred súdom neurčujú inak, netreba záznam uchovávať; ak je zápisnica o pojednávaní vyhotovená použitím diktafónu alebo ak sa priebeh súdneho pojednávania zaznamenáva podľa § 56, možno upustiť od prítomnosti asistenta na pojednávaní s výnimkou hlavného pojednávania, verejného zasadnutia a neverejného zasadnutia.

(4) Ak sa zápisnica o súdnom pojednávaní vyhotovuje pomocou diktafónu alebo postupom podľa § 56, predseda senátu na úvod do mikrofónu nadiktuje údaje potrebné na vyplnenie záhlavia zápisnice a ak požiadali účastníci konania o vydanie kópie zápisnice o súdnom pojednávaní, aj počet požadovaných kópií. Nesprávnosti záznamu zistené v priebehu súdneho pojednávania opraví predseda senátu nadiktovaním správneho znenia, ktoré uvedie slovami "opravuje sa"; oprava vymazaním záznamu je neprípustná. Ak nadiktuje predseda senátu do záznamu vyhotovenie rozhodnutia, je potrebné, aby jeho text obsahoval všetky náležitosti ustanovené predpismi o konaní pred súdmi.

(5) Spravidla sa zapíše alebo nadiktuje len podstatný obsah výpovedí a prednesov, ak predpisy o konaní pred súdmi neustanovujú inak. Ak je to dôležité na posúdenie veci, zapíšu sa odpovede vyslúchaných osôb doslovne, prípadne sa v zápisnici uvedú jednotlivé otázky a odpovede k nim.

(6) Zápisnica sa spisuje alebo diktuje v slovenskom jazyku. Ak záleží na doslovnom znení výpovede toho, kto nevypovedá v slovenskom jazyku, zapíše asistent alebo tlmočník jej príslušnú časť, ak je to možné, aj v jazyku, v ktorom vypočúvaný vypovedal.

(7) Zápisnicu o súdnom pojednávaní podpisuje predseda senátu a asistent, ktorý ju spísal alebo vyhotovil jej prepis, ako aj iné osoby, ak tak ustanovujú predpisy o konaní pred súdmi.

Môžete písomne oznámiť do konania, že zápisnica sa nezhoduje s prednesmi strán - najmä vasím a v ktorých bodoch. Pokiaľ Vám však bola po jej vyhotovení
odovzdaná fotokópia - mohli ste ju skontrolovať priamo na mieste.
2. Môžete požiadať súd o oslobodenie od platenia súdnych poplatkov - a súd Vás vyzve na preukázanie vašich pomerov.
Podľa § 141 /1 OSP - Súd môže uložiť účastníkovi, u ktorého nie sú podmienky na oslobodenie od súdnych poplatkov, aby zložil preddavok na trovy dôkazu, ktorý navrhol alebo ktorý nariadil súd o skutočnostiach ním uvedených alebo v jeho záujme. Voči tomuto uzneseniu v zmysle §202/3 q nie je prípustné odvolanie.