Tom10
06.03.15,08:43
V lete sa chystáme s manželom na dovolenku. Z lietania mám strach teda z pádu lietadla.., a zaujímalo by ma dedičské vyrovnanie voči našim deťom, ktoré máme obaja z prvých manželstiev. V byte v ktorom bývame spolu s manželom, má mng v osobnom vlastníctve.
Manžel má dve dospelé deti, ja mám jedno dospelé dieťa.

"Podedili by byt len jeho priami dediči?"
..............
Tiež by ma prosím zaujímalo ako zákon stanovuje riešenie pozostalosť z bank. účtov, ktoré máme v banke každý z nás zvlášť, ak by sme spoločne umreli..

"Jeho peniaze jeho deti, moje peniaze moje dieťa?"
ďakujem
Dáša_
06.03.15,08:00
no - tu bude záležať, v akom poradí zomriete :) ak on prvý - ty budeš dediť po ňom a potom aj tvoje dieťa. Ak naopak, tak tvoje dieťa dedí iba po tebe, nie po ňom.
Tom10
07.03.15,07:57
čas úmrtia rovnaký - "pád lietadla"
kopretinka
07.03.15,09:05
v prípade pádu lietadla? keď zomrú všetci naraz?tam bude čas smrti rôzny? ako to budú určovať?
Tom10
07.03.15,10:07
ano, v prípade pádu lietadla, smrt čas rovnaký...
buchač
07.03.15,11:01
Na obe otázky je odpoveď ÁNO.
Dedili by len dediči v priamom rade, ale zákon vraví :

Dediči v prvej skupine
Ako prví dedia poručiteľove deti a manžel alebo manželka, každý rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel jeho deti, teda poručiteľovi vnuci. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomkovia. Do prvej skupiny patria všetky poručiteľove deti bez ohľadu na to, či sa narodili v manželstve, alebo mimo neho.
Ak v čase smrti trvalo manželstvo, platí bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Polovica majetku patrí žijúcemu manželovi alebo manželke a druhá polovica sa rozdelí rovnakým dielom medzi žijúcu manželku alebo manžela a deti.

Dediči v druhej skupine
Ak nededia poručiteľove deti, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí s poručiteľom žili najmenej jeden rok v spoločnej domácnosti pred smrťou, a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť. Dediči v druhej skupine dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

Dediči v tretej skupine
Ak nededí manžel, ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej jeden rok pred smrťou,a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť. Ak nededí niektorý zo súrodencov poručiteľa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

Dediči v štvrtej skupine
Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiadny z nich, dedia rovnakým dielom ich deti. Väčšinou ide o strýkov a tety.
Tom10
07.03.15,11:08
vďaka, aj za doplnenie §, pekný deň prajem.
kopretinka
07.03.15,20:49
ja som sa pýtala Dáši
lacotinka
08.03.15,08:15
Takže by si v lietadle mali sannúť vedľa seba aby zomreli naraz

PS
Celkom milé takto rozmýšľať / navodiť náladu pred dovolenkou :D
Dáša_
08.03.15,08:45
ani pri páde lietadla nemusia zomrieť všetci naraz - pride na to, čo je na úmrtnom liste. Ak sa chce dotyčná osoba zabezpečiť, tak potom je lepšie spísať dopredu závet :D
jslancik
08.03.15,10:41
presne tak, Dáša_, nemusia umrieť obaja naraz. keď nájdu iba jedno telo, tak druhý je iba nezvestný, A žiadne dedenie po ňom nebude, až po xy rokoch.
Riešenie - vždy pri ceste lietadlom//loďou sa pripútať k sebe navzájom :) Ako sa vraví, v dobrom i zlom :)
ivka70
08.03.15,10:57
Aj v pripade padu lietadla sa skuma, kto zomrel ako prvy. Mozu byt specifika, ze sa to za ziadnych okolnosti zistit neda, v takom pripade, predpokladam, rozhodne az sud.