Jana_clenka
06.03.15,09:45
Živnostník eviduje neuhradené vystavené faktúry, o ktorých je presvedčený, že ich úhradu nikdy neuvidí. Faktúry sú vystavené voči odberateľovi v Nemecku a keďže živnostník tam už nepracuje, nechce investovať čas ani peniaze na vymáhanie týchto pohľadávok. Jednoducho povedané, zmieril sa s tým, že o tieto peniaze prišiel. Ako ich ale korektne vyradiť z evidencie ?

Živnostník uplatňuje paušálne výdavky, t.j.vedie evidenciu podľa §6, ods.10. Podľa §17 ods.12 písm. b mi vychádza, že by mal
pri vyradení pohľadávky o tieto sumy navýšiť základ dane.
To ale samozrejme neche ...

Iný pohľad: Ak by ich teraz nevyradil a v budúcnosti ukončil živnosť, potom aj tak musí upraviť základ dane a zdaniť tieto neuhradené pohľadávky.

Neviem nájsť inú korektnú možnosť ... vopred ďakujem za Vaše rady a názory
KloferHladny
09.03.15,15:17
odpovedala si si sama, je tam § 17 odst 12.b. a pri ukončení § 17 odst 8.c. § 17 odst 12.b. má ale od 01.01.2015 trochu pozmenené znenie, odkazuje na § 19 odst 2.h.1-5, Do 31.12.2014 odkazoval na § 19 odst 2 h 1-5 a §19 odst 2.i.. A § 19 odst.2.i. hovoril o "zanedbateľných pohľadávkach" ... ak také existujú, potom ich odpíš v roku 2014.
Jana_clenka
10.03.15,07:00
Veľmi pekne ďakujem za potvrdenie mojich úvah i za doplnenie §19 ods.2.i. Tento žiaľ nespĺňame a tak som dúfala, že je ešte nejaká možnosť, ktorú som prehliadla :-) V každom prípade ma Tvoje potvrdenie uistilo, že veci chápem správne, vďaka.