Denisa Zemková
06.03.15,13:18
dobry den chcem sa spytat ako to bude s dedicskym konanim ak sa moja babka starala o pani ktora na nu prepisala byt pod podmienkou ze v nom dozije ,cize s tarchou a ona ho medzicasom predala,pani zomrela,ja som zaplatila pohreb a teraz som vyzvana na dedicske konanie.vopred vdaka za odpoved
misoft
06.03.15,16:53
Po poriadku:
Babka dostala (asi) darom byt s tým, že darca (pani) má právo dožitia.
Teraz ale upresni - predaj bol pred skonom, alebo po skone tej pani?
Ak ho predala pred skonom pani (keďže to asi už právne ten byt bol majetkom babky) i s ťarchou - právom dožitia - ty nemôžeš predsa dediť to, čo už babke nepatrí.... Ak je to dedičské konanie po pani - si nejako v príbuzenskom vzťahu? Ak nie - potom nechápem, aké konanie, ak tá pani tiež nebola majiteľkou bytu (max. osobných vecí a osobného majetku).
Pokiaľ si zaplatila pohreb za ňu - na dedičskom si len môžeš uplatniť náhradu za pohreb. Nič viac, nič menej.

(Ak sa mýlim - opravia ma)
Katy a R
06.03.15,17:14
Vyzvaná si bola preto, lebo si vybavovala pohreb - tak sa to robí - notár má tvoje údaje.
Je to len informačná návšteva - nie je to ešte dedičské konanie. Ak vieš údaje o rodine tej zomrelej pani (prípadných dedičov) - tak im všetko napíš, ak nevieš, nech si zisťujú. Zober si so sebou doklady z vybavovania pohrebu - možno si budeš môcť uplatniť výdavky, ak bude z čoho. A môžno aj ty niečo zdedíš, ak sa nájde nejaký závet (nikdy nevieš?? ;)). Ak nemala žiadny majetok, tak DK ani nebude.
Príspevok na pohreb si si vybavila na UPSVaR ? (okolo 70 eur)