brikina
06.03.15,13:27
prosím vás, chcela by som sa spýtat, ci je nutne v pracovnej zmluve určit týždenný pracovný čas - čistý, alebo stačí denný. Ide mi o to, že prac. čas maju zamestnanci rozvrhnutý rovnomerne v dvojzmennej prevádzke, a pre jedneho zamestnanca to výchádz atak, že odpracuje za sebou 5 dní, potom má tri dni volno, potom odrobí 5 dní a potom má volno dva dni... a zas dokola.
Ako by to malo byt správne uvedené v pracovnej zmluve?
Ďakujem
ivka70
06.03.15,13:04
V pracovnej zmluve musi byt uvedeny tyzdenny pracovny cas.
Nemoze byt denny, ak nedefinujes presne dni, kedy bude pracovat.
Od toho sa potom odvija planovanie pracovnych zmien, platenie nadcasov, dovoleniek ci sviatkov.

Pri popisovanom sposobe prace pojde o nerovnomerne rozlozeny pracovny cas.
Podla tyzdenneho pracovneho casu vypocitate pocet zmien priemerne na mesiac a v ramci 4 mesiacov musia vami naplanovane zmeny zodpovedat tyzdennemu pracovnemu casu urcenemu pracovnou zmluvou.
Ak naplanujete viac zmien, pojde o nadcas. Menej naplanovat nemozte, inak platite zamestnanocvi prekazku vp raci na strane zamestnavatela.
brikina
09.03.15,09:36
Ivka, dakujem za usmernenie, že to je nerovnomerný prac. cas. prečítala som co som mohla, ale aj tak mám otázky ak ich teda môžem položiť. prosím, ak by ste to so mnou presli budem vďačná...
Mám troch zamestnancov, ktorý sa budu striedať ako som už písala vyššie, s tým, že denne by mal odrobiť v čistom každý z nich 7 hodín /ked budu mať ustanovený prac. čas./
Chcem si vypočítať aký musí byť týždenný prac. čas uvedený v pracovnej zmluve, ALE NEVIEM CI POSTUPUJEM SPRAVNE.
Urobila som rozpis prác pre všetkých zamestnancov na mesiace január až apríl. /viem, ze lepsie je urobit kal.rok - a ak mi odsuhlasite postup, tak to asi aj urobim.../ Spolu odrobia za 4 mesiace 1680 hodín. Na jedného zamestnanca to robí 560 hodín. V rámci týchto 4 mesiacov je cca 17 týždňov, tak som si 560 hodín vydelila 17-timi týždňami a vyšiel mi týždenný prac. čas 33h. Môžem takto postupovať, alebo mi viete poradiť jednoduchší spôsob?

Problém ale nastáva vtedy, ked mám skontrolovať, ci v rámci 4 mesiacov maju naplánované zmeny, ktoré zodpovedaju týždennému prac.času podla zmluvy /teda 33 hod./ Povedzme, že kontrolované odbodie je od 1.1. do 30.4.2015. NEVIEM ako to mám urobit, ked prvý týžden v januári má len 4 dni a posledný aprílový ma tiež 4 dni. Nejako mi to nejde do hlavy, ale možno je to fest jednoduché, len tomu proste neviem prísť na korienok. Pomohli by ste mi Ivka sa z tohto vymotať?
ivka70
09.03.15,09:50
Ja by som si podla fondu pracovneho casu zodpovedajucemu ich tyzdennemu prac. casu
http://calendar.zoznam.sk/worktime-sksk.php
zobrala pocet hodin a porovnala s poctom hodin, ktore mali naplanovane v rovnakom obdobi.

33 hodin tydenne znamena denne 33/5 = 6,6 hod. denne, co napr. za januar 2015 znamena 22 dni * 6,6 hodin = 145,2 hod. Takto si spocitas kazdy mesiac a bude to podklad na vytvorenie planovacieho kalendara a aj porovnas s tym, co ste realne naplanovali.

Len tych 33 hodin tyzdenne sa mi vidi malo na tyzdenny prac. cas, ak maju poracovat 5 dni v kuse, ale to uz musite vediet vy.
brikina
09.03.15,10:43
viem, že je to celkom málo, ale máme otvorené každý den 14 hodín. potrebujem troch ludi a skusala som aj, že by jeden bol na skrátený uvazok a tí dvaja na plný, ale 14 hodín nemozu pracovat a kto príde na dve hodiny... no proste nevedela som to lepšie rozvrhnúť.

ešte otázočka Ivka. To čo si napísala má zmysel, super. Ale ako naplánujem 145,2 hodiny? teda hlavne tie dve desatiny?
ivka70
09.03.15,11:34
Ja by som im zasadne dala denny pracovny cas cele hodiny alebo max. polhodiny.
Tazke tyzdenny prac. cas 35 hodin alebo 30 hodin alebo v najhorsom 32,5 hodiny - prave s umyslom vyhnut sa takymto poctom, nekomplikovat si situaciu.
A nezabudni pocitat min. 1/2 hodinovu prestavku, ktora sa do tohto casu nepocita.
brikina
09.03.15,11:54
práve som si vymyslela, že jednému dám 35 hodinový a dvom ďalším 32,5 hodinový prac. úvazok. Dám im aj rozdielnu mesačnú mzdu a myslím, že to už nejako dám :)
Ďakujem Ivka
brikina
23.03.15,10:46
tak som toto riešila aj s IP a tam mi povedali, že kedze dennu smenu nepresiahnu 9 hodín, tak to nemoze byt nerovnomerne rozvrhnuty prac.cas ale rovnomerne... A SOM NA ZAČIATKU !!!!!!!!!!