rony22
06.03.15,18:38
sme traja surodenci, mama zdedila po babke, po svojej mame, zahradu, pri ceste, kde by mali bit niekedy stavebne pozemky, tak sa rozhodla, ze bratovi daruje tuto zahradu ako pozemok na stavanie, nam so sestrou ostane rodicovsky dom a rodicov dochovame. Lenze pri pristupovej ceste , kde by chodilli, bolo viacero dedicov, ktori nesuhlasili s prechodom na bratov pozemok, tak to vsetko padlo,a stavat nezacali, preto sme sa dohodli, ze mozu nadstavat druhu bytovu jednotku nad rodicovsky dom, s tym, ze ak sa budu stavat na tej ulici, kde ma ten pozemok, domy, parcelu predame a rozdelime sa na tri casti, samozrejme bola to ustna dohoda. aby mohli nadstavat, musela im mama darovat vrchnu cast domu, a zase ako aj pri tom pozemku, napisala to na brata a jeho manzelku, co podla mna nebolo spravne. lenze sa stalo, co nikto necakal, pohnevali sme sa s bratovou zenou a ta hned brata naviedla na to, aby si postavili dom na tom pozemku, ani sa nas neopytali, naco aj, ked to maju cierne na bielom, ze je to na ich mene, nie je to fer voci nam,tak preto by som chcela odpoved na moju otazku, ale mamu tym nechcem zatazovat v tejto veci, . dakujem
ivka70
06.03.15,18:36
Ty nie si darca, teda nemozes napadnut darovaciu zmluvu. Vasa mama si za svojho zivota moze so svojim majetkom robit co chce, aj darovat ho komu chce.
arizona
06.03.15,18:42
Ako pise ivka70 , ty si nic nedarovala, takze nemozes zasahovat do darovacej zmluvy niekoho ineho.
Jedina osoba, ktora by mohla zrusit darovaciu zmluvu je darca. Ale to zas nie je take jednoduche....
dmc
07.03.15,05:55
Sidce to nieje "fér" - ale taký je život. Žiaden dôvod na napadnutie platnosti darovacej zmluvy tu nevidim.
misoft
07.03.15,11:19
Len niekoľko postrehov:



sme traja surodenci, mama zdedila po babke, po svojej mame, zahradu, pri ceste, kde by mali bit niekedy stavebne pozemky, tak sa rozhodla, ze bratovi daruje tuto zahradu ako pozemok na stavanie, nam so sestrou ostane rodicovsky dom a rodicov dochovame. Lenze pri pristupovej ceste , kde by chodilli, bolo viacero dedicov, ktori nesuhlasili s prechodom na bratov pozemok, tak to vsetko padlo,a stavat nezacali, preto sme sa dohodli, ze mozu nadstavat druhu bytovu jednotku nad rodicovsky dom, s tym, ze ak sa budu stavat na tej ulici, kde ma ten pozemok, domy, parcelu predame a rozdelime sa na tri casti, samozrejme bola to ustna dohoda. aby mohli nadstavat, musela im mama darovat vrchnu cast domu, a zase ako aj pri tom pozemku, napisala to na brata a jeho manzelku, co podla mna nebolo spravne. lenze sa stalo, co nikto necakal, pohnevali sme sa s bratovou zenou a ta hned brata naviedla na to, aby si postavili dom na tom pozemku, ani sa nas neopytali, naco aj, ked to maju cierne na bielom, ze je to na ich mene, nie je to fer voci nam,tak preto by som chcela odpoved na moju otazku, ale mamu tym nechcem zatazovat v tejto veci, je na ich strane. dakujem


Stavajú na svojom, ty im do toho nemáš čo zasahovať. Pýtať sa vás NEMUSIA!

Aké fér? Je teda fér od vás, že mu nariaďujete, ako má ON nakladať so SVOJIM majetkom? Je snáď nesvojprávny?



Zabudli ste všetci na jeden dôležitý fakt! Vaša matka zdedila - je to JEJ majetok, ONA o ňom rozhoduje, komu ho podaruje, akú časť podaruje. Nie VY!

Vy môžete byť tak akurát radi, že vám niečo dala!

A ešte niečo! Ak sa teraz hádate - ona môže jednoducho pre vaše zlé a nemorálne spôsoby žiadať dary späť - a budete mať H O V N O!
rony22
09.03.15,14:53
mne sa jednalo skor o to, ci je mozne darovaciu zmluvu napadnut, alebo nie, pri dedicskom konani, a nie teraz, ked je este mama nazive. co sa tyka toho HOVNA!, ja som sestru vyplatila hypotekou a dom je moj, a rodicov dochovam, a aj tak to neni fer voci nam, zo strany brata, mozete mi hovorit co chcete. my sme nezdedili nic, ale brat dostal aj pozemok, a aj miesto s rozlohou 120m2 na druhu bytovu jednotku, tak mi nerozpravajte, ze je to fer!!!!
rony22
09.03.15,14:59
prave ze som chcela vediet, ci sa da napadnut pri dedicskom konani, a nie teraz, ked je este mama nazive, nechcem ju do toho zatahovat
ivka70
09.03.15,15:05
Nemozes ju napadnut ani teraz ani pri dedicskom konani, ty nie si ucastnikom zmluvy.
rony22
09.03.15,15:09
a co ked budem tvrdit, ze sme o tejto darovacej zmluve nic nevedeli, kto mi dokaze, ze to tak nie je?
Peggynka
09.03.15,15:42
Pravdupovediac,brat prijal dar od matky...a že tak urobila ona,nuž...stáva sa.
ivka70
09.03.15,16:07
Je irelevantne, ci o nej viete alebo neviete, darovacia zmluva je medzi tvojou mamou, tvojim bratom a jeho zenou ...ty s nou nemas nic spolocne, kedy to pochopis?
ivka70
09.03.15,16:08
To je zivot, ten zvycajne nie je fer.
lacotinka
09.03.15,16:28
myslím, že rodičia žijú ( " a rodicov dochovam " ) takže ste nemohli zdediť

až raz zomrú možeš skúsiť na dedičskom požiadať, aby sa dary zarátali - - ale to by fakt tam museli byť VEĽKÉ rozdiely
Peggynka
09.03.15,16:29
Možno dovtedy už nebude čo dediť.
lacotinka
09.03.15,16:45
Ak je brat "rozumný" , tak určite :D :D
rony22
09.03.15,17:55
myslela som na dozivotne pravo,ale uz mi to je jedno, tie vase prispevky mi uplne znechutili zivot, a na vsetkych co taketo veci robia, ako v mojom pripade,dakujem vsetkym za vase prispevky
lepka
11.03.15,16:43
Je tam jediné možné legálne riešenie napadnutia darovacej zmluvy a to v prípade,keď ten čo obdaroval zomrie a darovacia zmluva mala menej ako 2 roky,vtedy by sa mohlo jednať o účelové darovanie, aby boli ukrátení ostatní dediči a mohla by si v rámci dedičského konania takúto darovaciu zmluvu napadnúť.Takže ak je to už staršie darované,nemáš žiadnu cestu ako to spraviť.Samozrejme je mi jasné,že nekalkuluješ s maminou smrťou,ale ťažko sa ti predýchava takéto nespravodlivé delenie,ale ubezpečujem ťa,že aj toto ťa prejde,nám sa to stalo tiež,manžela takto nepriamo vydedili z domu,zmierili sme sa s tým , rodičov navštevujeme v dome švagrinej a samozrejme opravujeme v dome,čo je treba,lebo rodičia tam žijú.Povedali sme si,že narušenie vzťahov s rodičmi za tie peniaze nestojí a život ide ďalej..