Nespravedlnost
07.03.15,20:35
Dobrý den som slobodná mamička na materskej a chcela by som zistiť ci mám nárok na sirotské ? Bývalý priateľ zomrel nechal tu 2 ročnú dcéru a keď som bola na sociálnej poisťovni mna odbili ze namam nárok lebo nikdy nepracoval!!!nebola som zaňho vydatá tak ani vdovske!!!! A nemám nárok ako na žiadny príspevok kedže mám rodicak!!!!223€ mesačne a z toho mám nájom 280 € akože kde to žijeme ????teraz sa mám akože presťahovať do azylového domu za to ze nebol niekto schopný si nikdy nájsť prácu?mam rodičov kt mi pomáhajú a ja vďaka ním možem pracovať ale keby to tak nebolo tak akože naozaj co iné mi ostane ? Žiadny nárok na nic? Veď to je pre dieťa !!!!!!dakujem za vsetko
ivka70
07.03.15,19:53
Narok na sirotske nemas ty, lebo ty nie si nezaopatrene dieta. Mohla by ho mat tvoja dcera, ak by boli splnene podmienky:
Nárok na sirotský dôchodok má nezaopatrené dieťa po zomretom rodičovi alebo osvojiteľovi, ktorý
- ku dňu smrti poberal starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo mal nárok na predčasný starobný dôchodok alebo
- ku dňu smrti nepoberal niektorý z týchto dôchodkov, ale získal počet rokov dôchodkového poistenia potrebný na nárok na invalidný dôchodok, alebo
- ku dňu smrti nepoberal niektorý z vyššie uvedených dôchodkov, ale splnil podmienky nároku na starobný dôchodok, alebo
zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
http://www.socpoist.sk/sirotsky-dochodok/1291s

Kedze ale jej otec, tym, ze nikdy nepracoval, nesplnil ani jednu podmienku a teda narok na sirotsky dochodok nevznikol. Zjavne otec dietata ani pred smrtou svoju dceru financne nezabezpecoval, jeho smrtou sa nemala aka povinnost preniest na stat. Neviem, kolko mal rokov, ked zomrel, podmienka naroku na ID nie je az tolko rokov prace. A aj keby ste boli zobrati, nevznikne ti narok na vdovsky dochodok z rovnakeho dovodu. To si dnes malokto mlady uvedomuje, ze aj takato situacia moze nastat.
A kedze rodicovsky prispevok prekracuje vysku davky v hmotnej nudzi pre dospelu osobu a dieta, nemate narok ani na davky v hmotnrj nudzi.
Ostava to na tebe, kedze si si za otca dietata vybrala toho, koho si si vybrala.
Zamestnat sa a uzivit seba aj dceru.
Nespravedlnost
07.03.15,21:07
Dakujem za odpoved,samozrejme ze som myslela ci nemá mala nárok a nie ja zle som sa vyjadrila!mal 28 rokov ....a vaša odpoved mi len potvrdila co som si myslela....dakujem veľmi za odpoved
Nespravedlnost
07.03.15,21:19
Len som si myslela ci
Sa náhodou nepočítajú aspon roky ktoré chodil na strednú školu ako odpracované
mzdarka renca
08.03.15,06:31
nie, nepočítajú
veronikasad
08.03.15,07:40
Od roku 2004 sa doba štúdia nezapočítava, keďže nesplňa dobu dôch.poistenia, narok na sirotský dôchodok nevznikol.

§ 72

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.