sara-ke
15.05.06,10:16
Dobry den,

chcela by som sa opytat, ci tu niekto z Vas neuctuje sukromnu ambulanciu (MUDr.), ak ano mohli by ste sa mi ozvat? potrebujem poradit - ako sa to ma spravne uctovat, (co s PPD 20,- Sk, a pod....)

prosim dik :D
Jara
15.05.06,08:40
Ak podvojné tak tržby za služby, ak jednoduché tak príjem ovplyvňujúci základ dane /je to povinnosť v zmysle zákona/ a do kolonka príjem za služby. Neúčtujem len myslím, tak ešte počkaj kým sa niekto iný ozve.
Daska
15.05.06,10:16
Mne lekarky kazdy mesiac vytlacia suhrn vsetkych pacientov, od ktorych prijali 20,- Sk a ja to raz za mesiac zauctujem ako prijem za sluzby.
sara-ke
15.05.06,13:03
cize tie 20,-Sk spolu za jeden mesiac zauctovat na 602?

a co s vystavenymi fakturami, kde odberatel su: Zdravotne poistovne (rozne) - su tam vyfakturovane sumy za poskytnute zdravot. sluzby (tiez na 602?) - tieto zdravot. zariadenia nemaju nejaku preddefinovanu uctovnu osnovu ? potom mam vystav. fa pre nemocnicu - tiez za poskytn. zdravot. sluzby (napr. za nocnu, al. pohotovostnu sluzbu)

a co sa robi s Lekarskymi protokolmi - to sa uctuje, alebo nejak eviduje?

ostatne naklady ako napr. telefon, postovne, kancel. potreby - normalne na 5.. ?? (dph sa neuctuje nikde, vsakze /sumy maju mat volny zaklad, alebo nulovu dph?/ :D )

este by som vas chcela poprosit, neexistuje nejaka knizka, al. prirucka pre uctovanie zdravot. zariadenia??

velmi by mi pomohla

dik :rolleyes:
Lianka
17.05.06,14:55
Ja uctujem ambulanciu v JU, ale myslim, ze je to podobne: kancelarske potreby, telefon, postovne - rezia, v PU 501, 518. Ste platcom dph? Ak nie, vsetko bez DPH.

Uctujem faktury, prip. dobropisy. Lekarske protokoly neuctujem, uctujem o nich len v pripade, ak je odsuhlasena poistovnou ina suma ako fakturovana, na zaklade protokolu znizim fakturovanu sumu v uctovnictve, aby mi sedelo saldokonto. Nie vsetci lekari su ochotni vystavovat dobropisy, nejako ich neviem presvedcit k tomu.

Ak ma niekto iny nazor, napiste.
alenad
17.05.06,16:20
Nie vsetci lekari su ochotni vystavovat dobropisy, nejako ich neviem presvedcit k tomu.
Lekári veru nechcú vystavovať dobropisy (ich zákon o účtovníctve vôbec netrápi), no niektoré poisťovne ich už do toho nútia. Bez dobropisu jednoducho faktúru neuhradia. Takto to rieši Dôvera i VšZP. Uhradia rozdiel medzi mesačnou fakturáciou a dobropisom. Jeho výšku uvádzajú na vyúčtovaní za príslušný mesiac.
ALDA
17.05.06,16:34
Ja uctujem ambulanciu v JU, ale myslim, ze je to podobne: kancelarske potreby, telefon, postovne - rezia, v PU 501, 518. Ste platcom dph? Ak nie, vsetko bez DPH.

Uctujem faktury, prip. dobropisy. Lekarske protokoly neuctujem, uctujem o nich len v pripade, ak je odsuhlasena poistovnou ina suma ako fakturovana, na zaklade protokolu znizim fakturovanu sumu v uctovnictve, aby mi sedelo saldokonto. Nie vsetci lekari su ochotni vystavovat dobropisy, nejako ich neviem presvedcit k tomu.

Ak ma niekto iny nazor, napiste.

Oprava: ak nie ste plátcom dph, všetko s dph!
sara-ke
18.05.06,04:59
Oprava: ak nie ste plátcom dph, všetko s dph!

takze lekar moze byt aj platca dph? myslela som si ze nie.
ak mam takyto pripad: sme s.r.o. (autoservis-platca dph), ale pod nasu firmu patri aj ambulancia (lekar-nie je platca dph) mozem jedno uctovat ako platca a vsetko ostatne budem uctovat ako neplatca? ked robite niekto v omege, viete mi poradit ako si to mozem rozdelit (mam vytvorene strediska, ale ked idem do uctovnych dokladov, tam to uz neviem rozlisit)


dik :rolleyes:
ALDA
18.05.06,05:27
takze lekar moze byt aj platca dph? myslela som si ze nie.
ak mam takyto pripad: sme s.r.o. (autoservis-platca dph), ale pod nasu firmu patri aj ambulancia (lekar-nie je platca dph) mozem jedno uctovat ako platca a vsetko ostatne budem uctovat ako neplatca? ked robite niekto v omege, viete mi poradit ako si to mozem rozdelit (mam vytvorene strediska, ale ked idem do uctovnych dokladov, tam to uz neviem rozlisit)


dik :rolleyes:

Nerozumiem: Ak je firma plátcom DPH, tak sú plátcami všetky strediská s.r.o.
Nie je lekár u vás iba v prenájme?
Manual
18.05.06,05:35
takze lekar moze byt aj platca dph? myslela som si ze nie.
ak mam takyto pripad: sme s.r.o. (autoservis-platca dph), ale pod nasu firmu patri aj ambulancia (lekar-nie je platca dph) mozem jedno uctovat ako platca a vsetko ostatne budem uctovat ako neplatca? ked robite niekto v omege, viete mi poradit ako si to mozem rozdelit (mam vytvorene strediska, ale ked idem do uctovnych dokladov, tam to uz neviem rozlisit)


dik :rolleyes:
Zisti si čo má vaša SRO v predmete podnikania. Ak je tam aj poskytovanie lekárskej starostlivosti, tak lekár by mal byť zamestnancom. Ak je tam v prenájme ako píše ALDA, tak on si musí viesť samostatné účto, pravdepodobne jednoduché. Ale to všetko treba zistiť, tebe ako účtovníčke tieto informácie musí niekto poskytnúť = konateľ ? spoločníci ? atď....
Pekný deň...:)
sara-ke
18.05.06,06:01
v predmete podnikania je uvedene toto: prevádzkovanie zdravotn. zariadenia, takze aj to zariadenie musi byt platca dph?
Milan Benka
18.05.06,06:03
áno, musí byť............,
sara-ke
18.05.06,06:25
a dph sa bude uctovat z VFA, PFA... aj pre poistovne....,a co s tymi PPD 20,-Sk to je bez dph,vsak?? :confused:
Milan Benka
18.05.06,06:42
§ 29 ZDPH oslobodenie od dane - zdravotná starostlivosť.
sara-ke
18.05.06,06:46
§ 29 ZDPH oslobodenie od dane - zdravotná starostlivosť.
to co znamena, mozete mi to vysvetlit?
Milan Benka
18.05.06,06:50
To znamená, že na vystavenej Fa za poskytovanie zdravotníckej starostlivosti ( fa na zdr. poisťovňu ) sa uvedie napr.:

Základ dane 100000,-
DPH 0% 0,-
Spolu 100000,-

Tie 20SKK bločky by tiež mohli obsahovať nejakú pozn. o 0% DPH.

To 0% znamená, že sa jedná o plnenie oslobodené od DPH
ALDA
18.05.06,06:54
a dph sa bude uctovat z VFA, PFA... aj pre poistovne....,a co s tymi PPD 20,-Sk to je bez dph,vsak?? :confused:
Zmluvy s poisťovňami má s.r.o., alebo lekár.:confused: Už tu bola položená otázka:lekár je vaším zamestnancom?
sara-ke
18.05.06,07:16
Zmluvy s poisťovňami má s.r.o., alebo lekár.:confused: Už tu bola položená otázka:lekár je vaším zamestnancom?

to praveze neviem, ci musi byt zames-com (zdrav. sestra je zam-com) ale lekar je aj spolocnikom (su 2 spolocnici zalozili s.r.o.) v tej s.r.o. musi byt zames-nec ???
Milan Benka
18.05.06,07:20
Licencia je na sro alebo na lekára - SZCO ?
Ak je na sro tak neriesme tu pracovnoprávne zaradenie lekára -spoločníka, ale iba otázky účtovania a DPH.
sara-ke
18.05.06,07:42
Licencia je na sro alebo na lekára - SZCO ?
Ak je na sro tak neriesme tu pracovnoprávne zaradenie lekára -spoločníka, ale iba otázky účtovania a DPH.

no ved prave mna zaujima hlavne ako to mam uctovat, za celu firmu vsetko spolu, mam to nejako rozlisovat? hlavne ma zaujima to dph (zdravot. nie je oslobodene od dph???)
Peterka
18.05.06,08:46
Pre postúpenie riešenia je potrebné odpovedať na otázku, kto faktúruje zdrvot.poisťovniam.Ak s.r.o., tak poskytuje služby oslobodené od DPH pozri § 29. Samozrejme ak s.r.o. poskytuje aj služby neoslobodené (autoservis) tak faktúruje s DPH. Upozorňujem na koeficient.
kaktusy
18.05.06,09:01
Mal by sa prepočítavať koeficient. Určí si strediská a na autoservis sa bude počítať dph celá a ambulancia oslobodená. A ak budeš mať náklady, ktoré budeš používať pre obe strediská, tak tam budeš počítať koeficient. Napr. počítač a jeho odpisy alebo auto, ktoré sa bude požívať pre obe strediská. alebo čistaiace prostriedky, upratovačka ... Koeficien musíš nahlásiť na DÚ.
sara-ke
18.05.06,10:20
Pre postúpenie riešenia je potrebné odpovedať na otázku, kto faktúruje zdrvot.poisťovniam.Ak s.r.o., tak poskytuje služby oslobodené od DPH pozri § 29. Samozrejme ak s.r.o. poskytuje aj služby neoslobodené (autoservis) tak faktúruje s DPH. Upozorňujem na koeficient.

zdravot. poistovniam faktutuje s.r.o. (bez dph), ale ako autoservis fakturujeme s dph.... takze takto je to v poriadku? ako zdravot. zariadenie mozem fakturovat bez dph , a ako autosrvis s dph (ako servis si aj dph odpocitavam a ako zdrav. zariadenie uctujem vsetko bez dph(vsetky naklady, re s tym suvisia?)

:confused:
Milan Benka
18.05.06,10:39
zdravot. poistovniam faktutuje s.r.o. (bez dph), ale ako autoservis fakturujeme s dph.... takze takto je to v poriadku? ako zdravot. zariadenie mozem fakturovat bez dph , a ako autosrvis s dph (ako servis si aj dph odpocitavam a ako zdrav. zariadenie uctujem vsetko bez dph(vsetky naklady, re s tym suvisia?)

:confused:

Stredisko servis .... OK

Stredisko zdravotnícke zar. - faktúrujem s 0 % DPH ( nie bez DPH) a na nákladoch si neuplatním odpočet.

Na spoločných nákladoch pri odpočte DPH použijem koeficient
sara-ke
18.05.06,11:42
dakujem Vam vsetkym za rady. Pekny den :o
kikoza
18.05.06,12:49
takze lekar moze byt aj platca dph? myslela som si ze nie.
ak mam takyto pripad: sme s.r.o. (autoservis-platca dph), ale pod nasu firmu patri aj ambulancia (lekar-nie je platca dph) mozem jedno uctovat ako platca a vsetko ostatne budem uctovat ako neplatca? ked robite niekto v omege, viete mi poradit ako si to mozem rozdelit (mam vytvorene strediska, ale ked idem do uctovnych dokladov, tam to uz neviem rozlisit)


dik :rolleyes:
Chcem sa vyjadriť len k tomu rozdeleniu v Omege.Ak ti ide o to ako si zaúčtovať doklady na jednotlivé strediská, tak je to jednoduché. Keď si pridávaš účtovanie nejakého dokladu v strede obrazovky nájdeš okienka pre SZČP .Keď si klikneš na šípku,príp.na lupu nájdeš tam svoje triedenie stredísk a potom už len vyberieš to správne. Neviem,či ti išlo o to alebo potrebuješ niečo iné.Keď budem vedieť rada pomôžem.
sara-ke
19.05.06,10:34
kikoza-dik velmi mi to pomohlo, ja som tie strediska nevedela najst, jeej tesim sa

dik a pekny den aj ked taku uprsany :p
toria
18.09.08,05:17
Začali sme účtovať NZZ, ktoré je sročka viete mi dať nejaké typy, rady???

Ďakujem :-)
tina76
11.01.09,13:05
ahojte, kolko asi si mozem pytat za ucto zacinajucemu zdrav.zariadeniu - s.r.o.? dakujem.
Zoltán Kovács
11.01.09,13:09
ahojte, kolko asi si mozem pytat za ucto zacinajucemu zdrav.zariadeniu - s.r.o.? dakujem.

Presuň svoju otázku radšej sem:

http://www.porada.sk/t2956-posuskajte-kolko-pytat.html

Tu ti ťažko niekto dá odpoveď.

Prípadné iná téma ohľadne ceny prác účtovníka:
http://www.porada.sk/t97566-cup-2009-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2009-a.html
tina76
11.01.09,13:15
asi mas pravdu, myslela som, ze ked je to taka specificka oblast, ze asi to bude vhodne umiestnit sem...ale asi to nie je az taka specificka oblast, ako som si myslela :D
dakujem.
btw, ten cennik mam v compe uz nejaky ten cas, dik, dobra praca :)
Džudi
06.12.11,08:57
Dobrý deň, mám lekára je zamestnancom vo svojej s.r.o. kde je aj spoločníkom a konateľom jediným, a zároveň je SZČO ako lekár znalec. Podľa príjmu si musí platiť odvody do sociálky a ZP 2 X aj ako zamestnanec aj znalec. Mohol by v sro byť bez pracovného pomeru a platiť si len za znalca ? Ak by s týmto mal niekto skúsenosť ďakujem za radu.
Mila123
06.12.11,09:04
ja mám takú istú lekárku aj zamestnanca (konateľka a spoločníčka v jednej osobe ako PO) a aj znalca (tá je postavená ako FO)
tie fondy sú dvojnásobné ale s max. VZ v celku....
mondes
06.12.11,09:09
Dobrý deň, mám lekára je zamestnancom vo svojej s.r.o. kde je aj spoločníkom a konateľom jediným, a zároveň je SZČO ako lekár znalec. Podľa príjmu si musí platiť odvody do sociálky a ZP 2 X aj ako zamestnanec aj znalec. Mohol by v sro byť bez pracovného pomeru a platiť si len za znalca ? Ak by s týmto mal niekto skúsenosť ďakujem za radu.
Nevidím v tom problém. Odvody do SP a ZP bude odvádzať ako SZČO, a keď zruší pracovný pomer vo svojej s.r.o., tak nebude musieť platiť odvody. Aj v našej s.r.o. sú dvaja konatelia (nie zamestnanci vo svojej s.r.o.) a k tomu každý z nich je SZČO. Odvody si platia len zo živnosti. Avšak ak by mal v s.r.o. nejaký zisk, tak z toho sa platia odvody.
Zdenka 0705
06.12.11,09:12
tak, ako napísala Mila123, ak je jediný lekár na ambulancii, musí byť zamestnaný v s.r.o. Ako ináč by ambulancia mohla fungovať bez lekára?
Mila123
06.12.11,17:03
Nevidím v tom problém. Odvody do SP a ZP bude odvádzať ako SZČO, a keď zruší pracovný pomer vo svojej s.r.o., tak nebude musieť platiť odvody. Aj v našej s.r.o. sú dvaja konatelia (nie zamestnanci vo svojej s.r.o.) a k tomu každý z nich je SZČO. Odvody si platia len zo živnosti. Avšak ak by mal v s.r.o. nejaký zisk, tak z toho sa platia odvody.
Tí lekári, kt. sú sami sebe zamestnávateľom i zamestnancom musia maž pracovné zmluvy, musia si z nich platiť fondy, pretože to majú povinné v predpisoch.....veď dávali kópiu PZ na VÚC, že majú garanta na výkon zdrav. činnosti....ak je to priveľa, myslím tým plat, znížte sumu, ale nie úväzok, ak ho má v licencii dohodnutý na 1.00 prac. miesta mal by ostať....(pri ukončení či znížení by hrozila strata licencie na výkon zdrav. činností)
Džudi
07.12.11,13:58
Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Tiež som si myslela, že to nie je len tak odhláste ma ako zamestnanca. A tiež som myslela na to, že dať skrátený úväzok, a ešte dohoda. Ale aj to neviem či je niekde predpísané aký ten úväzok lekár musí mať . Prajem pekný zvyšok dňa.
BXLmiami
07.12.11,14:07
Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Tiež som si myslela, že to nie je len tak odhláste ma ako zamestnanca. A tiež som myslela na to, že dať skrátený úväzok, a ešte dohoda. Ale aj to neviem či je niekde predpísané aký ten úväzok lekár musí mať . Prajem pekný zvyšok dňa.
Lekár musí maťv s.r.o uvazok 1,00 a aj sestra.Pokiaľ si zníži úvazok musí to hlásiť do poistovne a tá mu zniži limit .A naspať sa už nemá šancu dostať,ak raz zníži limit,už ho nezvýši ani keby chcel.
Marikaby
20.01.14,19:36
Je treba si naštudovať podmienky zriadenia lekárskej ambulancie. Jednou z podmienok je kvalifikovaný personál v hlavnom pracovnom pomere (žiadni dohodári). Podľa špecializácie lekárskej ambulancie je presne uvedené aké technické vybavenie musí mať ambulancia, dokonca aj minimálne rozmery ambulancie... Lekár a zdravotná sestra musia v každom prípade byť v hlavnom prac. pomere...