misstka
08.03.15,01:03
Sused sa snaží zriadiť vecné bremeno prechodu a prejazdu cez môj pozemok, samozrejme že bezodplatne a cez celý pozemok, s čím nesúhlasím aj kvôli dalším okolnostiam, ktoré nejdem rozpisovať. Podotýkam že prechodu a prejazdu cez môj pozemok mu nebolo nikdy bránené.
Chcela by som sa opýtať, že ak mu nepodpíšem dohodu, môže získať právo prechodu vydržaním? Lebo som čítala že také bremeno vydržaním sa dá iba formou notárskej zápisnice, ktorá musí obsahovať aj môj súhlas? Je teda potrebný aj môj súhlas na vydržanie? Ak mu nedám súhlas na vydržanie ani nepodpíšem dohodu o zriadený bremena je jediná šanca pre neho súd? A teda ak by to išlo na súd, vecné bremeno by teda vzniklo len na časť pozemku a za nejakú odplatu? Lebo tá dohoda je momentálne kvôli istým momentálnym okolnostiam a aj veciam z minulosti pre mňa veľké riziko, že ak ju podpíšem, bude platiť že za dobrotu na žobrotu. :/ Vopred Ďakujem za radu.
misoft
08.03.15,00:30
A) - sused má aj inú možnosť prístupu na svoj pozemok? Ak áno, nemusíš súhlasiť. A na súde by mu to i tak neprešlo.
B) - ak nemá možnosť prístupu: http://www.michalicka.sk/?page=bremeno_2
http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/64321-majitelia-musia-strpiet-na-majetku-aj-obmedzenia-vlastnickeho-prava/
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#p151n §151n, §151o, §151p
Na "vydržanie" sa musia spĺňať určité podmienky....http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#p134 §134
arizona
08.03.15,05:52
Ak nesuhlasis, nemusis mu nic podpisovat.
On ale moze riesit zriadenie VB cez sud. Sud bude skumat v prvom rade, ci ma sused aj inu moznost dostat sa na svoj pozemok. /bud svoj, priamy,alebo napr.kratsou cestou/. Taktiez skuma okolkosti,preco vlastne sused pouziva vas majetok, ci je to nevyhnutnost,alebo len zneuzivanie, ci sused pri prechode respektuje, ze je to tvoje vlastnictvo, ci ti napr.nenici nieco,ci je ochotny pristupit aj na vase navrhy, ci je ochotny sa rozumne dohodnut a pod.
Nikto vopred nevie, ci sud mu vyhovie,alebo nie...

Tiez je vyrazny rozdiel prava prechodu,alebo pravo prechodu+prejazdu. Ked budes suhlasit napr. s pravom prechodu, susedovi musis umoznit iba prechod. Aj ked susedovi vyhradis uzku cesticku vedla plota,musi to respektovat. Nema ti co spacirovat krizom-krazom po pozemku.

Pravo prechodu a prejazdu ti moze skor zneprijemnit byvanie. Lebo tym padom sused moze chodit cez tvoj pozemok aj autom. A to nie len osobnym,ale napr. aj nakladiakmi, ktore mu dovezu nejaky material, drevo, ci nieco ine.
To uz mozes argumentovat, ze nesuhlasis, lebo sa musis napr.prisposobovat pri budovani svojho dvora tak,aby sused mohol volne chodit autami. Nemozes si dvor vyraznejsie odhradit plotom po celej sirke ,ani nasadit dreviny,postavit atlanok,bazen,ci ine. Vzdy tam bude musiet byt to miesto pre suseda a prejazd aut. Ak mas cez dvor napr.travu,prejezdom sa znici, takze musis investovat vlastne peniaze,aby si urobila napr.dlazbu,ktora unesie aj vahu auta.
O sukromi nehovoriac...

Ak mate dost siroky pozemok, a sused naozaj nema iny pristup na pozemok,skus navrhnut odpredaj uzkeho pasu na kraji tvojho pozemku. Ak sused odmietne, sud to bude povazovat za neochotu zo strany suseda na dohodu.
Peggynka
08.03.15,06:47
Môžem sa mýliť,ale nebolo zmenené právo prechodu a prejazdu na právo cesty? §151o :
...Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
misstka
08.03.15,11:52
Nemá iný prístup, hlavne mi ide o to že aby to nešlo tým vydržaním, iba súdom za teda nejakú odplatu a len tak, že časť pozemku by bola zaťažená. V stredu mi predložil aj dohodu o zriadený vecného bremena, ponúka za to aj prísľub že mi podpíše tiež niečo, len mám pocit a aj zo zlých skúseností s ním v minulosti, že má chce nejako len oklamať. Tá dohoda bola pre mňa veľmi nevýhodná, bola bezodplatne, na celý pozemok a dokonca tam dal aj to, že všetky náklady s údržbou pozemku hradím ja. Takže mám z toho pocit, že nejde z jeho strany veľmi o dobrý úmysel nejako to vyriešiť k spokojnosti oboch strán, skôr mu ide len o svoje záujmy.
misoft
08.03.15,12:12
Ak si čítala, ty - ako majiteľ pozemku - s nim spíšeš dohodu, kde sa PRESNE stanoví, KADE bude chodiť. Môžeš i stanoviť nejakú symbolickú cenu za to, že nemôžeš bez obmedzenia využívať svoj majetok. Ak mu vyčleníš prechod niekde na kraji svojho pozemku - môžeš si to oplotiť - on bude mať prechod, bude za to platiť, tebe na pozemok nepolezie. V dohode si môžete uviesť i sankcie za porušenie dohody, prípadne i zrušenie práva prechodu, ak by on v rozpore s dohodou porušoval podmienky.
Spísať pred notárom, podpísať pred notárom. Zmluva bude uložená u notára, v Notárskom centrálnom registri - takže z jeho strany (a samozrejme z tvojej) o žiadny odrb by sa nik nemohol pokúsiť.
Pamätaj: Co je psáno - to je dáno!
Peggynka
08.03.15,12:46
Za vecné bremeno sa platí jednorázovo-nie je to nájom,myslím.
misstka
08.03.15,18:09
Dakujem za odpoved. Tu je ale problém, že sused trvá na svojich podmienkach a svojej zmluve. Najprv mi doniesol takú všeobecnú zmluvu s tým že sa ma príde opýtať ako som sa rozhodla, potom bol mesiac ticho a priniesol mi zmluvu ktorá je trocha iná ako vzory čo sú bežne na internete a zdá sa mi nevýhodná pre mňa. Tá "všeobecnejšia" by vraj podľa neho nebola platná.
Vyhráža sa mi súdom a že budem platiť trovy.Ako mám teraz postupovať aby som nemusela platiť trovy v prípade že to dá na súd?
Peggynka
08.03.15,18:55
Najlepšie urobíš,ak pôjdeš za právnikom,ktorý ti zmluvu spíše na základe toho,čo tam potrebuješ mať;vymedzenie priestoru a ďalšie podmienky.Kadiaľ by vlastne ten sused mal chodiť? Nevieš dať nákres?
http://www.michalicka.sk/?page=bremeno_2
To je nejaký veľký chytrák,keď to chce zadarmo a ešte aby si sa starala;pokiaľ sa dá vymedziť prechod krajom pozemku,tak mu to radšej predaj a oploť si svoj.Ak nechce kúpiť,znamená to,že chce s tebou vybabrať.A taktiež nemá právo na najkratšiu cestu.A pozri zákon:Občiansky zákonník o vecnom bremene

§ 151n
(1) Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe.
(2) Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.
(3) Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania.