edúlik
08.03.15,10:33
Dobrý deň poraďáci, mohol by mi niekto poradiť, ked podnikateľ vyplatil nájomné za budovu v hotovosti v roku 2014 na základe zmluvy dopredu t.j. aj na rok 2015, je potrebné to nejako časovo rozlíšiť? Je to možné v JU? Alebo to klasicky zaúčtovať ako službu (VOZD) a zmluvu zapísať do knihy záväzkov? Je potrebné tento výdavok rozlíšiť pri DP typu B? Mohla by som to zaúčtovať nasledovne výdavok za nájomné týkajúci sa roka 2014 zaúčtovať ako VOZD službu a výdavok nájomné na rok 2015 ako VNZD iný? A v roku 2015 by som preúčtovala výdavok na rok 2015 cez interný doklad?Dakujem!
Natty
08.03.15,18:44
Právny stav do 31.12.2014:

V prvom rade ide o to, kto je prenajímateľ, či fyzická osoba alebo právnická osoba?

Ak ide o nájomné zaplatené fyzickej osobe, musí sa tento výdavok časovo rozlíšiť podľa § 19 ods. 4 Zákona o dani z príjmov: "Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie". Zmluva sa zapíše do knihy záväzkov a účtovanie je presne ako si uviedla v otázke.

Ak je prenajímateľom právnická osoba, zahrnie sa do daňových výdavkov nájomné na základe faktúry alebo zmluvy o nájme.

Od 01.01.2015 zmena zákona, viď § 17 ods. 19 písm. b). Časové rozlíšenie ostáva pri fyzickej osobe...
edúlik
09.03.15,13:11
Ďakujem krásne za radu :-)