Jarusik
15.05.06,10:43
Zdravím všetkých poraďákov,
mám taktiež problém s predčasným ukončením leasingu, ktorý bol začatý v roku 2004. K účtovaniu predčasného ukončenia leasingu po novom sa tu doteraz nikto ešte nevyjadril a zjavne nie som jediná, kto sa trápi s touto problematikou.
Prosím Vás, ak niekto viete poradiť, tak raďte a nenechávajte si svoje skúsenosti pre seba.
Naša FY leasuje osobný automobil od roku 2004 a k 01.07.2006 by chcela predčasne ukončiť leasing, automobil odkúpiť za zostatkovú hodnotu a následne odpredať fyzickej osobe.
Moja otázka je, ako sa v prípade "nového" leasingu uskutoční prepočet daňovo uznateľných nákladov, čo všetko sa v takomto prípade zahŕňa do daňovo uznateľných nákladov.
Na účtovanie sa pýtať nebudem, na to je ešte čas.
Vďaka za rady,:D
Zita5
15.05.06,08:58
Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. v § 17 ods. 26 rieši postihy u nájomcu pri predčasnom ukončení lízingového kontraktu. V tomto ustanovení sa taxatívne uvádza, aké povinnosti má nájomca v súvislosti s porušením podmienok lízingu.
Nájomca má povinnosť vo všetkých prípadoch, pri ktorých dochádza k porušeniu podmienok lízingu upraviť základ dane o rozdiel odpisov uplatnených a zahrnutých do základu dane počas trvania lízingového kontraktu, vypočítaných podľa § 26 ods. 8 (t.j. časovou metódou odpisovania), a odpisov podľa § 27 resp. § 28, na ktoré by mal nárok ako vlastník majetku.
Druhú zložku nájomného, tzv. finančnú platbu (úrok) uplatnenú v základe dane počas trvania lízingového kontraktu nájomca neupravuje. Ponecháva ju v základe dane z príjmov tak, ako o tejto časti platby účtoval v účtovníctve. Uvedené znamená, že nájomca nemá nárok zahrnúť do základu dane z príjmov žiadne ďalšie náklady, ktoré s predčasným ukončením lízingu súvisia. Ak tieto náklady musí nájomca lízingovej spoločnosti uhradiť, sú tieto považované za nedaňové náklady podľa § 21 zákona o dani z príjmov.

Zdroj ...e-noviny
Jarusik
15.05.06,10:24
Zitka, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ešte potrebujem vedieť, či príjem z následneho predaja automobilu je zdaniteľný príjem vzhľadom na to, že ostatné náklady s predčasným ukončením leasingu sú pripočitateľnou položkou. Predpokladám, že áno.
Ostatnými nákladmi pri predčasnom ukončení mám rozumieť odpredajnú hodnotu a poplatok za ukončenie, ktorú nám vyčísli leasingová spoločnosť?
FY totiž len uvažuje o predčasnom ukončení a následom predaji zamestnancovi, ktorý z firmy odchádza a o auto má záujem.
Ak je to tak, ako si myslím, tak potom to pre FY nie je dvakrát výhodné...:confused:
Zita5
15.05.06,10:33
Zitka, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ešte potrebujem vedieť, či príjem z následneho predaja automobilu je zdaniteľný príjem vzhľadom na to, že ostatné náklady s predčasným ukončením leasingu sú pripočitateľnou položkou. Predpokladám, že áno.
Ostatnými nákladmi pri predčasnom ukončení mám rozumieť odpredajnú hodnotu a poplatok za ukončenie, ktorú nám vyčísli leasingová spoločnosť?
FY totiž len uvažuje o predčasnom ukončení a následom predaji zamestnancovi, ktorý z firmy odchádza a o auto má záujem.
Ak je to tak, ako si myslím, tak potom to pre FY nie je dvakrát výhodné...:confused:

Žiadne predčasné ukončenie lízingu nie je výhodné pre firmu .:)
Predčasné ukončenie ........to je jedna kapitola .

Druha je :
Príjem z predaja MV bude vašim zdaniteľným príjmom, ale odkúpenie vozidla od lízingovej spoločnosti bude Vašim bude vašim výdavkom v tom prípade , že vozidlo predáte ďalej - prip.zamestnancovi .
Jarusik
15.05.06,10:43
Ďakujem moc za radu, veľmi si mi pomohla. :) Keby som náhodou ešte čosi nerozumela, tak sa ozvem. Ešte raz veľká vďaka.
majuska
27.02.08,19:04
Dobrý večer,

ja by som sa ešte chcela opýtať čo vlastne naúčtujem ako daňový náklad pri predčasnom ukončení lízingu. Neviem či som správne lebo pri vyradení vozidla z majetku, keď sme ho predávali, som naúčtovala 541000. Prosím o Váš názor.
Jarusik
28.02.08,04:17
Keďže si účtovala na 541, ide o predčasné ukončenie z dôvodu následneho predaja predmetu leasingu, na 541 ide ZC predaného MV.
Poplatok z PU LZ sa učtuje na 544 a dph k poplatku na 548, t.j. daňovo uznateľný náklad. Kúpna cena predmetu leasingu sa zúčtuje 474/321 a následne:
poplatok za prevod vlastníckeho práva 501, dph z poplatku 548, dph zo zostatku istiny a z úroku na 548 (nedaňový náklad), zostatok úroku na 548 (nedaňový n.) a to celé voči 474.
Snáď som trošku pomohla... ;o)
Braňo
05.05.08,09:56
účtovanie predčasného ukončenia lízingu + predaj.
;)
dvojča
10.09.08,21:03
Ahojte, poradte mi prosím, tiež máme predčasné ukončenie leasingu kvôli neplateniu, čo je iný prípad. Ako to mám prosím zaúčtovať, ako si mám vyčisť 474? Od leasingovej spoločnosti mám len potvrdenie, kde nám oznamujú, že sa končí leasing k 30.06.08. A ešte tu mám problém, pretože auto bolo odobraté 4.7.08. Môžem si za jún uplatniť ešte odpisy za automobil? Podľa mňa asi už nie. Vďaka za odpoveď!!!
Lubkka
11.09.08,08:21
A co v pripade ak bolo auto ukradnute a toto odcudzenie bolo aj potvrdene policiou ? Vtedy predsa zo strany najomcu podmienky neboli porusene. Ako sa postupuje v takomto pripade ?
Aljok
11.09.08,09:58
A co v pripade ak bolo auto ukradnute a toto odcudzenie bolo aj potvrdene policiou ? Vtedy predsa zo strany najomcu podmienky neboli porusene. Ako sa postupuje v takomto pripade ?
Pozri tento príspevok:
http://www.porada.sk/577369-post7.html

Je tam pokyn DR SR, ktorý sa týka leasingov. Čítaj od strany 11.

Vybrala som pre Teba z neho tento citát:
" Za porušenie sa považuje každé skončenie finančného prenájmu pred skončením doby, na ktorú bola zmluva o finančnom prenájme uzatvorená, pričom sa už neposudzuje, či k tomu došlo so zavinením alebo bez zavinenia nájomcu."
dvojča
11.09.08,16:25
Viete mi prosím povedať, čo s tou 474 pri predčasnom ukončení, ak bolo auto odobraté kvôli neplateniu? Mám počkať na nejaký dokument od leasingovej spoločnosti?
Lubkka
25.09.08,10:06
Ahoj Aljok, dakujem za prispevok. Este nerozumiem tomu, co s datumami. Ked auto ukradnu v decembri 2007 a vtedy to aj nahlasis na poistovni, tak vyradujes auto k tomuto datumu ? Pretoze leasingovka ti zastavi platenie splatok az ked predlozis uznesenie od policie o preruseni ktore polica vydava cca do 30 dni od prijatia oznamnia o kradezi. To znamena ze v tomto pripade by sme poslednu splatku poistovni zaplatili v januari 2008. Takze v ktorom zdaňovacom obdobi mam povinnosť upravit svoj zaklad dane ?????? Som z toho poriadne zmatena ale kazdopadne mi to vychadza na rok 2008. Dakujem za vase postrehy
zuzanask
10.12.08,08:13
mozem uctovat predcasne ukoncenie lizingu podla Postupov uctovania PU od 1.1.2008 §30a ods. 12 takto:
odpredaj 474/325
poplatky za zrušenie LZ 548/325 - nedanove
poplatky za odpredaj 548/325 - nedanove
uroky 562/325?
eco 1
24.02.10,08:43
Viete mi prosím povedať, čo s tou 474 pri predčasnom ukončení, ak bolo auto odobraté kvôli neplateniu? Mám počkať na nejaký dokument od leasingovej spoločnosti?
dvojca, ako to dopadlo?dopatrala si sa odpovede na tvoj dotaz, mam takisto taky problem a neviem co s tym vdaka
janaGT
08.06.10,11:24
máte niekto nové informácie, ako sa účtuje predčasné ukončenie leasingu pre neplatenie?
zhv
25.07.10,09:32
Môj klient predčasne ukončil leasing ako to je s doteraz uplatnenou DPH ? Pri obstaraní vozidla a pri jednotlivých splátkach?
johny18
09.08.10,08:45
Sef chce predcasne vyplatit a ukoncit leasing na MV, ktory nam konci v juli 2011. Leasingovka nam uz zaslala navrh kalkulacie pri predcasnom ukonceni zmluvy a odkupeni predmetu leasingu najomcom.
To ze musim upravovat zaklad dane o rozdiel odpisov, to mi je jasne, ale chcem sa spytat, budeme si moct odpocitat DPH zo zostavajucej ciastky, ktoru vyplatime naraz leasingovke??
johny18
09.08.10,09:01
A este mam jednu otazku: ak dohodnuta doba leasingu bola 48 mesiacov, a predcasne predmet leasingu odkupime po 36 mesiacoch, je to tiez porusenie podmienok financneho prenajmu??
hujer1
25.08.10,11:34
no síce došlo k predčasnému ukončenie leasing. zmluvy, avšak v zmysle §17 ods 24 písm a) nedošlo k porušeniu podmienok fin.prenájmu podľa §2 písm. s), preto sa nebudú upravovať daň.výdavky v zmysle §17 ods 24 písm a)
Luba
31.08.10,17:19
Sef chce predcasne vyplatit a ukoncit leasing na MV, ktory nam konci v juli 2011. Leasingovka nam uz zaslala navrh kalkulacie pri predcasnom ukonceni zmluvy a odkupeni predmetu leasingu najomcom.
To ze musim upravovat zaklad dane o rozdiel odpisov, to mi je jasne, ale chcem sa spytat, budeme si moct odpocitat DPH zo zostavajucej ciastky, ktoru vyplatime naraz leasingovke??
Dostaneš od leasingovky faktúru a ak si si mohol odpočítavať DPH zo splátok (N1), tak si ju budeš môcť odpočítať aj z faktúry pri kúpe.
mysimis
22.01.11,07:54
Prosím Vás, klientovi odobrala leasingová spoločnosť predmet leasingu pre neplatenie. Do dnešného dňa dostal len doklad o tom, že mu bolo auto odobraté, žiadny iný doklad nemá. Čo účtujem v tomto prípade, alebo mám počkať kým sa auto nepredá?
Daska
23.01.11,09:58
Ja mam podobny pripad.
VUB leasing nam vystavil fakturu na 300 € s DPH, nejaky poplatok, ktory sme neuhradili. Leasingovka potom ukoncila s nami LZ, dostali sme fakturu na zmluvnu pokutu vo vyske 274,6 €. Dalej sme od leasingovky dostali fakturu (dobropis), ze na zaklade Zaverecneho protokolu nam dobropisuju 21 544,44 € s DPH. Jedna sa o pracovny stroj. Ako toto vsetko zauctovat a ako sa vysporiadat s predchadzajucim uctovanim leasingu?

Dakujem
Daska
24.01.11,15:46
Nikto nevie co s tym?
Daska
31.01.11,19:12
Ludia ozaj sa nikto nestretol s leasingom, kedy ukoncila zmluvu leasingovka a zobrali Vam predmet leasingu?
janaGT
01.02.11,06:22
ja mám ten istý problém, tiež by som bola rada, keby niekto poradil ...
Luba
01.02.11,19:58
V postupoch účtovania PÚ sa v §30a o účtovaní finančného prenájmu hovorí:
(11) V deň odovzdania majetku prenajímateľovi z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje takto:
a) zostatková cena majetku v prospech príslušného účtu účtovej skupiny 08 so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 551 - Odpisy,

b) vyradenie majetku z účtovníctva nájomcu na ťarchu príslušného účtu účtovej skupiny 08 – Oprávky k dlhodobému hmotnému majetku so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu majetku.

K úplnému záveru pošle ešte leasingovka finančné vysporiadanie. Záleží na postupoch tej ktorej leasingovky, či ho pošle až keď predmet leasingu predá alebo už skôr.
Daska
01.02.11,20:04
To je pekne, len ak by som to dala na 551, tak by som bola v strate, lebo z toho nemam prijem a to nie som, nerozumiem tomu... :(
Luba
02.02.11,07:58
No ale ty si o to auto predsa naozaj prišla. Už ho nemáš. Nepredala si ho, ale ti ho vzali. Takže asi moc zisková akcia to nebola... Nesplatenú istinu po tebe budú chcieť doplatiť (ale zas tam bude nejaký predaj toho auta, ktorý zrealizuje leasingovka a prenesie ho na teba, t.j. aj nejaký výnos).
Nezabúdaj, že dostaneš ešte finančné vysporiadanie na definitívne uzatvorenie leasingu.
Skús ešte hľadať na porade, sú tu riešené aj postúpenia leasingov, ako na ne. Pozri si tiež celý §30a postupov, niektoré odseky sa týkajú práve predčasného ukončenia, tiež hľadaj niekde v účtovných súvzťažnostiach, čo sa týka tohto spôsobu predčasného ukončenia leasingu.
Daska
14.02.11,17:38
dakujem... :( som z toho magor, nebola to ziskova akcia, ale lizingovka nam poslala Zaverecny protokol, v ktorom nam pise ze to predala a mala zisk prave to co nam dobropisuje, ale nesedi mi to.
Luba
17.02.11,20:08
Zisk z predaja odobratého predmetu leasingu môže použiť leasingovka na nedoplatky, ale neviem, prečo Vám to "dobropisuje" aj s DPH. Neskúšala si zavolať do LS kvôli vysvetleniu toho dobropisu? Mohli by ti asi najlepšie vysvetliť svoj postup pri ukončení.
Daska
03.03.11,12:05
skusala, ale sami nevedia, uz sa to taha ako dlho a ja sa neviem pohnut dalej
Daska
03.03.11,12:25
Ked zhrniem celu vec, ako som postupovala:

1.) Kupa stroja na leasing (pre zkratenie to nerobim cez obstaranie)
- 366 500,- 022/474
2.) Splacanie leasingu - celkom istina (okrem urokov ....)
- 76 090,83 474/221
3.) odpisy rok 2010 - 38 100,- 551/082
4.) zrusenie leasingu - Zaverecny protokol -18 104,57 ??? - toto by mal byt nas vynos (tento zav. protokol sa sklada z nespl. istiny 290 409,17 + DPH a výnosu z predaja stroja 308 513,74 + DPH, co je vlastne tych 18 104,57 bez DPH )
5.) Vyradenie majetku - 366 500,- 082/022

Tym padom mi visi na 082 zost. cena 328 400,- a este zostava na ucte 474 nespl. istina 290 409,17. Stale to nemam a v leasingovke tiez nevedia co s tym.

Dakujem
Luba
03.03.11,20:48
(11) V deň odovzdania majetku prenajímateľovi z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje takto:
a) zostatková cena majetku v prospech príslušného účtu účtovej skupiny 08 so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 551 - Odpisy,

b) vyradenie majetku z účtovníctva nájomcu na ťarchu príslušného účtu účtovej skupiny 08 – Oprávky k dlhodobému hmotnému majetku so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu majetku.

T.j. doúčtovať odpisy 551/082 328 400,- a vyradiť 082/022 to už vlastne máš).

(12) Finančné vysporiadanie nájomcu s prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 325 – Ostatné záväzky so súvzťažným zápisom na ťarchu
a) účtu 474 – Záväzky z nájmu do výšky zostatku záväzku vzniknutého z finančného prenájmu, prípadne

b) účtu 548 – Ostatné prevádzkové náklady.

(13) Nárok na plnenie z finančného vysporiadania nájomcu s prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 648 – Ostatné prevádzkové výnosy so súvzťažným zápisom na ťarchu
a) účtu 474 – Záväzky z nájmu, prípadne

b) účtu 315 – Ostatné pohľadávky.

Ja by som to účtovala takto:
474/325 290 409,17
315/648 308 513,74
325/315 18 104,57

Tým pádom ti ostane na 315 otvorené 18 104,57, čo ti zrejme LS vráti - áno? To musia vedieť. Ak v záverečnom protokole uviedli túto sumu, zrejme vám ju vrátia. Prečo uvádzajú nesplatenú istinu + DPH , netuším, to je nezmysel.
Pozor na daňovú korekciu odpisov - preveriť si a prepočítať.
Daska
04.03.11,06:52
Dakujem Ti z celeho srdca...., konecne to sedi, leasingovka nam uz vratila ten rozdiel z vyuctovania....
Luba
04.03.11,17:21
Fajn, teším sa :)
Inga6
14.03.11,12:21
Ahojte poradaci,
preluskala som celu temu, ale nenasla som odpoved na moj problem :(.

V roku 2010 sme ukoncili predcasne leasing z dovodu platobnej neschopnosti, leasingovka nam auto odnala.

Ako mam zauctovat vyradenie majetku, ked sa nam uctovne odpisy rovnaju danovym? Tym padom za rok 2010 nemozem uplatnit ziaden odpis do nakladov.

Zaverecny protokol nam dosiel az v roku 2011 a tym padom budem postupovat tak, ako pisala Luba, pretoze auta leasingovka dalej odpredala a dobropisovala nam danu sumu.

Neviem si poradit jedine s rokom 2010 a vyradenim majetku, resp. so zuctovanim zostatkovej ceny.

Cenigova pise uctovanie uplne inym posobom, ako by sme to potrebovali my z dovodu nasledneho odpredaja majetku v roku 2011.

DAKUJEM VSETKYM!
Inga6
14.03.11,19:13
Prosim, viete mi niekto poradit?????
Daska
14.03.11,19:58
Zaverecny protokol mas s datumom 2011, ked Vam auto zobrali v 2010?
Ivenka
21.03.11,08:02
Prešla som si tému ale neviem sa pohnúť alebo si to komplikujem. Mali sme post.lízing - 31 mesiacov. Splácali sme 17 mesiacov a predčassne odkúpili. Ako vychádzam z odpovedi neporušila som podmienky ale metie má prípis DU, kde je uvedené, že mám upraviť základ dane nakoľko mám ZC vyššiu ako odkupnú. Ak prepočítam dobu trvania lízingu z 31 mesiacov na 17 ostane mi visieť 082 účet. Prosím kde robím chybu ?
Luba
21.03.11,10:58
V roku 2010 sme ukoncili predcasne leasing z dovodu platobnej neschopnosti, leasingovka nam auto odnala.

Ako mam zauctovat vyradenie majetku, ked sa nam uctovne odpisy rovnaju danovym? Tym padom za rok 2010 nemozem uplatnit ziaden odpis do nakladov.

Zaverecny protokol nam dosiel az v roku 2011 a tym padom budem postupovat tak, ako pisala Luba, pretoze auta leasingovka dalej odpredala a dobropisovala nam danu sumu.

Neviem si poradit jedine s rokom 2010 a vyradenim majetku, resp. so zuctovanim zostatkovej ceny.
Keď vyradíš auto zaúčtovaním zostatkovej ceny 551/082 a potom 082/022, tak by s tým bol nejaký problém? Máš to v majetku, tak to z neho musíš dostať von. To, čo bude daňovým nákladom a čo nie, si musíš zvážiť podľa zákona o dani z príjmov, ale účtovne by to malo ísť takto.
Cenigova pise uctovanie uplne inym posobom, ako by sme to potrebovali my z dovodu nasledneho odpredaja majetku v roku 2011.
Neviem, ako píše toto účtovanie Cenigová.
DAKUJEM VSETKYM!
v texte
Luba
21.03.11,11:00
Zaverecny protokol mas s datumom 2011, ked Vam auto zobrali v 2010?
Ale veď leasingovka nemusí predať auto hneď, keď ho odoberie. Hľadá kupca a to môže nejaký čas trvať. Odobratie je jeden úkon a predaj je celkom iný úkon, t.j. samozrejme, že môže mať záverečný protokol po predaji v inom roku ako odobratie.
Luba
21.03.11,11:06
Prešla som si tému ale neviem sa pohnúť alebo si to komplikujem. Mali sme post.lízing - 31 mesiacov. Splácali sme 17 mesiacov a predčassne odkúpili. Ako vychádzam z odpovedi neporušila som podmienky ale metie má prípis DU, kde je uvedené, že mám upraviť základ dane nakoľko mám ZC vyššiu ako odkupnú. Ak prepočítam dobu trvania lízingu z 31 mesiacov na 17 ostane mi visieť 082 účet. Prosím kde robím chybu ?
Na koľko mesiacov bol celý ten leasing? Postúpením sa podmienky fin.leasingu neporušujú, ale ak ste to predčasne odkúpili, tak k tomu mohlo dôjsť.
Ivenka
21.03.11,11:55
Celý lísing bol na 48 mesiacov. Predchodca učtoval 17 mesiacov. My zvyšných 31 ale skončili sme o 14 splátok skôr. Vychádza mi, že sme neporušili podmienky, ale v usmerneni z DU o lísingu píšu, že mám upraviť základ dane ? A to už som celkom skončila.
Luba
21.03.11,19:59
Podľa toho, čo píšeš, ste mali leasing spolu 34 mesiacov.
Podľa §2 zák.o dani z príjmov sa rozumie:

s) finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak

1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

Neviem, aké usmernenie od DÚ spomínaš, ale podľa tohto tu ste porušili podmienky fin.leasingu predčasným odkupom, lebo ste nedodržali aspoň 3 roky.
martina2006
23.03.11,08:22
Prosím vás o radu, prvýkrát účtujem predčasné ukončenie leasingu v dôsledku neplatenia splátok. Účtovanie som si pozrela, ale neviem ako s úpravou základu dane. Prepočítam odpisy a teraz v roku 2010 upravím ZD, to upravím iba v dańovom priznaní ako pripočitateľnú položku. A ako to zaúčtujem? Ďakujem
martina2006
23.03.11,19:32
Účtovala som predčasné ukončenie z dôvodu neplatenia splátok , tak ako v prispevku 34. Zaúčtovaná zostatková cena na účte 551 je daňový náklad, alebo nie?
benefin
19.05.11,10:35
Dobrý deň,
možno je to hlúpa otázka ale chcem sa ubezpečiť. Predčasné ukončenie leasingu, kedy stroj leasingovka dalej predala a nám zaslala protokol o vyrovnaní - nemá to nič spoločné s DPH?
V protokole je všetko bez DPH. Vôbec mi to nevstupuje do priznania k DPH?
Ďakujem za odpoveď
benefin
25.05.11,12:41
prosím neviete poradiť? na daňovom mi povedali, že ak sa DPH odpočítavala, tak je to predmetom dane, ale v protokole žiadna DPH nie je.
Luba
05.06.11,19:59
Pri predčasnom ukončení leasingu sa odvádza DPH pri krádeži a pri predaji - to však robí v oboch prípadoch leasingovka. Nemá čo dávať do protokolu nájomcovi. To nie je daňový doklad - faktúra, ale iba finančné vysporiadanie.
Myslím, že z pohľadu nájomcu niet prečo vracať DPH, aj keď bola odpočítavaná počas trvania leasingu. Leasing je služba, nie nákup tovaru či majetku. Tj. počas trvania leasingu si odpočítaval DPH z opakovane dodávanej služby. Táto skončila, prečo by si z nej mal čokoľvek vracať? Ak to na DÚ tvrdili, o aký § zákona o DPH sa opierali?

Inak treba vyhodnotiť pohľad na daň z príjmov - treba si prepočítať, či vôbec skrátený čas zodpovedá tomu, že to bol vôbec leasing + prepočítať odpisy atď - treba si pohľadať príslušné §§ v ZDP.
kvieta
01.03.12,08:22
Nájomca má povinnosť vo všetkých prípadoch, pri ktorých dochádza k porušeniu podmienok lízingu upraviť základ dane o rozdiel odpisov uplatnených a zahrnutých do základu dane počas trvania lízingového kontraktu, vypočítaných podľa § 26 ods. 8 (t.j. časovou metódou odpisovania), a odpisov podľa § 27 resp. § 28, na ktoré by mal nárok ako vlastník majetku.

Tu sa chcem opytat, ako upravit ten ZD. Ci si sama zvolim ci podla § 27 alebo § 28 budem upravovat odpisy uplatnene podla § 26 ods. 8?
kvieta
01.03.12,08:30
Nájomca má povinnosť vo všetkých prípadoch, pri ktorých dochádza k porušeniu podmienok lízingu upraviť základ dane o rozdiel odpisov uplatnených a zahrnutých do základu dane počas trvania lízingového kontraktu, vypočítaných podľa § 26 ods. 8 (t.j. časovou metódou odpisovania), a odpisov podľa § 27 resp. § 28, na ktoré by mal nárok ako vlastník majetku.

Tu sa chcem opytat, ako upravit ten ZD. Ci si sama zvolim ci podla § 27 alebo § 28 budem upravovat odpisy uplatnene podla § 26 ods. 8?
Kde v DP to mam uviest?
A co s uctovnymi odpismi? Tie ostavaju v N do 31.10.2011? V r. 2009 zacal leasing a 15.11.2011 nam predcasne z dovodu neplatenia ukoncila leasingovka leasing.
kvieta
01.03.12,11:27
prosiiiiim.. tak ako je to s UO.. tie si mozem do 10/2011 nechat v N? alebo to bude v N a pripocitatelna polozka v DP?
Adriane
15.03.12,16:52
benefin
17.03.12,21:03
Toto bol výborný príspevok. ďakujem. Odpisy mi síce už boli jasné, ale či je vyradenie daňový náklad v prípade, že to predala leasingovka, to som nevedela vyriešiť. nie je to daňový náklad, ale finančné vysporiadanie. Nie je tým pádom daňový príjem (strana 8 tohto príspevku) - našla som to v §17 ods.3 pís.g - "príjem prislúchajúci k výdavku (nákladu), ktorý nebol uznaný za daňový výdavok podľa §19, ktorý bol daňovník povinný účtovať".
Teda zostatkovú cenu (daňovú), ktorú účtujem pri vyradení 551/082 budem mať ako pripočitateľnú položku a náhradu ktorú mi započítala leasingovka ako odpočitateľnú (nakoľko sú súčasťou HV).
Ďakujem Adriane, už som skoro zošalela z toho. Dúfam, že toto je už správna verzia :)
benefin
17.03.12,21:24
Účotvne odpisuješ pokiaľ nevyradíš. Takže do 15.11.2011 si účtuješ ÚO. Budú v nákladoch a budú pripoč.položkou v DP (ak sú väčšie ako DO), takisto ten rozdiel za predch. roky. A môžeš si vybrať (čo je výhodnejšie) či si prepočítaš rovnomerné alebo zrýchlené DO. A to bude takisto pripoč. alebo odpoč. položka v DP.
kvieta
03.08.12,09:22
Ahojte, tak mam dalsie predcasne ukoncenie leasingu. Neviem si s tym poradit :(
mam FA, kde je:
naklady na ohodnotenie .... 1000
oduroceny usly zisk .......... 1000
uroky z omeskania ........... 1000
zmluvna pokuta .............. 1000
nedoplatok z hodnoty PL .... 20 000

potom dobropis
vynosy zo zhodnotenia PL ... 20 000
vynosy zo zhodnotenia PL ... 7 000

rozdiel medzi fa a dobropisom je suma neuhradenych splatok 3000

mam aj list.. zaverecne financne vysporiadanie, z ktoreho vyplyva, ze ani my ani leasingovka nikomu nic nedlzi

mozte mi prosim poradit ako to mam vsetko zauctovat? pozerala som si prilohu v prispevku vyssie, je fakt super.. len ja to neviem akosi vsetko vyparovat.. stale mi tam ostava nieco visiet na nejakom ucte :(
Antonia Jendrišáková
04.08.12,09:37
Napíš skutočné sumy a predkontácie, aké máš.