Darth Vader
08.03.15,11:26
Som končiacou študentkou piateho ročníka, bude mi udelený titul Ing. (23 rokov mám ) Nakoľko som prijatá aj na štúdium 3 stupňa, budem naďalej poberať sirotský dôchodok alebo mi nárok zaniká? ďakujem :)
ivka70
08.03.15,10:50
Sirotsky dochodok patri nezaopatrenemu dietatu.

Za nezaopattene dieta sa nepovazuje dieta, . ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa podľa § 53 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov – za nezaopatrené dieťa sa už nepovažuje dieťa, ktoré sa ešte napr. sústavne pripravuje na budúce povolanie štúdiom, ale už ukončilo jedno vysokoškolské štúdium druhého stupňa a bol mu priznaný akademický titul – Ing., Ing. arch., MUDr., MVDr.,
http://www.socpoist.sk/sirotsky-dochodok/1291s
Titul bakalár sa za akademický titul nepovažuje (skratka „Bc“.). Ak dieťa po priznaní tohto titulu ďalej pokračuje v študijnom programe druhého stupňa alebo prvého stupňa v inom odbore, na účely prídavku na dieťa sa počas štandardnej dĺžky štúdia opätovne považuje za nezaopatrené dieťa, najdlhšie však do 25 rokov veku alebo do dosiahnutia niektorého z uvedených akademických titulov.
Za nezaopatrené dieťa sa nepovažuje ani dieťa, ktoré absolvuje doktorandské štúdium za účelom získania akademicko-vedeckého titulu doktor (skratka „PhD.“, „ArtD.“, „ThLic.“, „ThDr.“).
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TPrintWithHeader.ascx&phContent=~/EDL/ShowArticlePrint.ascx&ArticleId=20786
Pepa
08.03.15,10:51
Nebudeš poberať sirotský dôchodok.
Nárok zaniká získaním vysokoškolského vzdelania druhého stupňa.
avalik
08.03.15,10:58
461/2003 Z. z. Zákon o sociálnom poistení

§ 76

(3) ... Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká aj dňom, ktorým dieťa prestalo byť nezaopatreným dieťaťom. ...

§ 9
Nezaopatrené dieťa

(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa

b) po skončení povinnej školskej dochádzky,29) najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku, ak

1. sa sústavne pripravuje na povolanie,

§ 10
Sústavná príprava na povolanie

(1) Sústavná príprava na povolanie podľa tohto zákona je štúdium na strednej škole po skončení povinnej školskej dochádzky29) alebo štúdium na vysokej škole do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa.31)