Eduard Dindoffer
08.03.15,12:25
Dobrý deň,
bývame v Bratislave v podnájme už viac ako rok a doteraz sme nemali žiadne problémy so susedmi. Asi pred týždňom ma na chodbe zastavila suseda s tým, že na záhradke pred bytovkou sú ohorky z cigariet a že to musí pochádzať z nášho bytu nokoľko podľa nej nikto v bytovke nefajčí a my sme na prvom poschodí (teda najbližšie k záhradke). V byte bývame štyria a som si istý, že nikto nefajčí, dokonca si tu nevodíme ani návštevy. Povedal som jej to s tým, že gravitácia funguje smerom ku stredu Zeme, a teda to mohol byť aj niekto nad nami. Nedávno som stretol na chodbe inú susedu,ktorá mi povedala, že sa tá suseda, ktorej som hovoril o gravitácii cíti ako bývalá učiteľka dotknutá. Nemyslel som to v zlom, takže som hneď išiel za ňou a ospravedlnil som sa. Ona však stále trvá na tom, že je to náš byt, ktorý robí problémy a najnovšie vraj vyhadzujeme z okna flaše do záhradky. Svoj monológ skončila slovami, že keď sa to bude opakovať, dá vedieť majiteľke a odídeme z bytu. Rozhodol som sa, že to teda budem riešiť s majiteľkou, správkyňou a ďaľšími susedmi a chcem sa spýtať, či je naplnená skutková podstata priestupku (ohováranie) ? Prípadne, či máte nejaké nápady ako to riešiť, nakoľko si myslím, že to môže ovplyvniť predĺženie našej nájomnej zmluvy?
Ďakujem za všetky rady a odpovede.
kukučka
08.03.15,11:50
Jedine slušným správaním, nepopuď si proti sebe ostatných. Nuž zrejme niekto fajčí a nemalo by byť ťažké to zistiť a povedať to pani učiteľke, nech to rieši s ním a nie tebou. ;)
Eduard Dindoffer
08.03.15,11:53
Dovolím si povedať, že slušnejších ľudí nenájdu. Samozrejme, že sa to snažím riešiť rozhovorom. Bohužiaľ, nefunguje to. A je celkom problém zistiť, kto fajčí, lebo to bude skutočne len jeden alebo dvaja ľudia z bytovky a ja nemám čas byť na okne nonstop :) Ale ďakujem pekne za komentár.
misoft
08.03.15,12:24
Ohováranie to nie je. Ak ak by emeritovaná učiteľka chcela obviňovať - nech obviňuje, ale pokiaľ nemá dôkazy..... Ak by aj obvinila bez dôkazov, mala by (ako vzdelaná osoba) vedieť, čo obnáša nepravdivé obvinenie.....nie pre teba - pre ŇU! Tak jej to slušne pripomeň.....
S majiteľkou bytu si to tiež vybavte, všetko jej predložte (aby v obraze bola) - pokiaľ celý rok problémy neboli, istotne bude stáť za vami....
Eduard Dindoffer
08.03.15,12:31
Ďakujem za komentár. Ona ma neobviňuje nijak verejne, len kazí moju povesť pred susedmi a ja som človek, ktorému takáto "publicita" velmi vadí. A ,bohužiaľ, je dobrá známa majiteľky, takze sa bojím, komu bude tá veriť viac.
misoft
08.03.15,12:35
V tom prípade: IGNORE! A ostatných susedov zdrav už 10m vopred, úsmev od ucha k uchu (ak by si nemal uši, tak okolo celej hlavy :D).
A uvidíš, že aj susedia si budú o nej myslieť "svoje".....
kukučka
08.03.15,20:17
Koľko poschodí je nad tebou? Pár večerných prechádzok a možno uvidíš, kto si dáva na balkóne poslednú pred spaním. Doteraz tam špaky neboli? Máte nového nájomníka? Pozvi majiteľku na návštevu, ak s vami doteraz neboli problémy, pochybujem, že má chuť riskovať a hľadať nových nájomníkov. A neprežívaj to tak.
buchač
08.03.15,20:48
Ono je to asi takto.

Povolanie učiteľka (dôraz na ženský rod) je diagnóza, ktorá by sa mala v poniektorých prípadoch aj liečiť. Skúsenosti s takýmito dôchodkyňami má nie jeden...ja našťastie nie..
Záhradka je asi aj jej dielom, tak je na ňu aj naviazaná...čo sa dá, samozrejme, aj chápať.

Niekomu sa môžeš ospravedlňovať do bludu za nevhodné správanie, no dotyčný nejak nechápe, že príčinou je on samotný. Ono ospravedlniť sa aj dá (so stisnutými zubami), ale len odtál - potál.

Že je učiteľka dobrá známa majiteľky bytu, tak to môže ale aj nemusí zavážiť pri predlžovaní zmluvy na ďalšie obdobie.

Samotná otázka - ohováranie sa dá kudne riešiť podaním žaloby na príslušný súd, ktorý je túto povinný prijať.
Ale dajme si otázku :...."čo z toho vlastne vznikne ?"
Pokiaľ sa dostane "prípad" na súdne konanie, tak medzitým zmeníš podnájom kľudne aj dva krát. Súdy sú zavalené takýmito kauzičkami.
Alebo sa dá ísť aj cez priestupkové konanie.
Čo potom ? Čo získaš ?
Na nejakú majetkovú újmu proste zabudni, maximálne nejaké ospravedlnenie. Pri priestupku môže učiteľka dostať nejakú smiešnu pokutičku a fertig.
Výsledok bude ale v oboch prípadoch jednoznačný !
Susedka učiteľka bude škodná a tým pádom aj urazená. Ty budeš víťaz, no so sklonenou hlavou budeš potme chodiť domov. Po nejakej dobe sa sám aj odsťahuješ......

Ťažko zaujať nejaký postoj k "problému" , no ak jeden útočí kameňmi, je dosť ťažko brániť sa chlebom. Iba ak by bol tak aspoň zo mesiac starý...;)

Neviem, ako by som sa ja zachoval v takomto prípade - podnájomca.
No ako majiteľ bytu som sa stretol s určitým, veľmi nepríjemným atakom zo strany suseda, no jeden jediný rozhovor - môj monológ medzi štyrmi očami ho dal do patričných mantinelov.
Odvtedy sa mi vyhýba alebo prípadne ani nepozdraví.
Eduard Dindoffer
09.03.15,13:00
Ďakujem za komentár. Ja viem, že nedocielim, aby ona videla "moju" pravdu. A už vôbec si nerobím ilúzie, že budeme "kamaráti". Chcem však, aby pochopila, že v demokratickej spoločnosti nemôže nikoho len tak beztrestne ohovárať bez dôkazu. Ja nepotrebujem ani vyhrať súd, ani peňažné vyrovnanie. Ospravedlnenie by bolo obrovským zadosťučinením - nečakám však ani to. Jediné, čo chcem je, aby si uvedomila, že ak bude niekomu robiť zle, ten dotyčný sa bude brániť a nemusí sa jej to páčiť. Myslím, že list z nejakou formálnou hlavičkou odoslaný z okresného úradu (resp. neviem odkiaľ) v jej schránke bude pre mňa dostatočným zadosťučinením. Preto potrebujem vedieť, či sa to dá riešiť. Viem, že to nie je trestný čin ale našiel som si, že by sa mohlo jednať o priestupok.
Eduard Dindoffer
09.03.15,13:02
No neviem, či by som to bral na ľahkú váhu. Také ohováranie v bytovke plnej dôchodcov môže mať nepríjemné následky - priame aj nepriame. Cením si Váš názor, len jednoducho nie som človek, čo dokáže niečo také ignorovať. Určite nie dlhodobo.
Eduard Dindoffer
09.03.15,13:05
4 nadomnou. Bohužiaľ, ja nikoho sledovať nemienim, lepšie povedané nemám na to čas. Táto babka mi dokázala povedať všetky moje návštevy (pohlavie, počet a čas) aj 3 mesiace dozadu a ja takto skončiť nechcem. Myslím si, že ohováranie zo strany susedov (najmä v bytovke plnej dôchodcov) netreba brať na ľahkú váhu (môže eskalovať a mať následky - priame/nepriame) ale pripúšťam, že to viac prežívam. Každopádne vďaka za názor!
misoft
09.03.15,14:34
Ten list s "hlavičkou" by len prilial olej do ohňa - pridala by okrem "ohovárania" že špaky zahadzuješ ešte i to, že ju po úradoch "vláčiš".....
kukučka
09.03.15,14:43
Skús najprv ten list napísať s vlastnou hlavičkou - čo sa ti nepáči a nebudeš tolerovať. Ak nedôjde s náprave, až potom dôrazné upozornenie s tým, a aké budú následné kroky. Pani učiteľka nemá príbuzných?
Eduard Dindoffer
09.03.15,14:49
To som jej, samozrejme, povedal osobne. Nemám problém s priamou konfrontáciou - navrhol som, že zavolám aj ostatných obyvateľov bytu a vyriešime si to pekne z očí do očí. Na to mi povedala, že nemá čas to riešiť. A nie (podľa inej susedy), nemá žiadnych príbuzných.