krista5555
08.03.15,12:39
dobrý deň, priateľ začal pracovať na živnosť v oblasti ťažba a manipulácia dreva...chceli by sme skúsiť robiť mu účtovníctvo sami ale sme len začiatočníci a preto vo viacerých veciach nemáme jasno.......
používa pri práci traktor, ktorý má jeho rodina už više ako 10 rokov, doklad o kúpe sme nenašli a traktor tiež už nie je v evidencií teda nemá šPZ ani STK a EK. Chceli by sme uplatňovať výdavky na opravu - náhradné diely a tiež pohonné hmoty. Viem že sa to dá len v tom prípade ak bude stroj zaradení do majetku firmy. Dá sa aj takýto traktor zaradiť do majetku s nejakou nulovou cenou nakoľko ho nechceme odpisovať? treba ho opäť prihlásiť alebo to nie je potrebné nakoľko sa neplatí zaň cestná daň??

a taký istý problém máme aj s motorovou pílou. Tiež je už pár rokov stará, žiadny doklad o kúpe......ako sa tá zaraduje do majetku??
a_je_to
08.03.15,19:20
Ak nemáš ešte PC s programom jednoduchého účtovníctva, tak si kúp zošit peňažného denníka a vypisuj podľa predtlače. Bločky a faktúry o nákupe ukladaj podľa poradia. Ukončené práce treba fakturovať a prikladať k zápisu o ich úhrade. Prílohou vydaných faktúr by mal byť súpis prác - číselníkov dreva na odvoznom mieste. O benzíne, nafte a olejoch by sa mali viesť karty zásob, osobitne za každé. To je 5 stĺpcov v zošite A5. Dátum, Príjem, Výdaj, Zostatok a Poznámka. Keď máš denník z číselníkov dreva tak raz do týždňa urobíš zápisy do skladových kariet podľa množstva dreva. Traktor sa dáva do majetku založením karty majetku. Ku karte sa pripojí faktúra, alebo zmluva o nákupe. Do prvého riadku sa zapíše dátum nákupu, nech je akýkoľvek a nákupná cena. Od nej sa musia vypočítať odpisy v roku nákupu, aj každý ďalšie roky, aj pred začatím podnikania. To, čo padne k dátumu začatia podnikania ako zostatková cena je cena jeho vkladu do podnikania. Motorová píla sa uplatní, ak bola kúpená v roku podnikania, alebo roku predtým, v plnej cene, staršia už nie. Evidovať pre účely opráv a nákupu benzínu ju možno, ale do výdavkov už nie. Keď bude množstvo spotrebovaných phm úmerné k dosiahnutým príjmom a vykázanému drevu na fakturáciu, tak myslím, že netreba nič dokladovať. Nebolo by zlé urobiť si vlastnú normu spotreby na kubík, alebo motohodinu a porovnať s tým, čo majú štátne lesy.
a_je_to
09.03.15,15:42
neviem, kto do tohto zasiahol, ale ja som odpovedal na tento príspevok http://www.porada.sk/t261896-co-a-ako-sa-moze-uctovat-pri-traktore-a-motorovej-pile.html#post2689886 . Ako sa moja odpoveď dostala pod tento, tomu nerozumiem ...
a_je_to
09.03.15,16:24
To mi pripomína ten ... neslušný vtip ... o chlapíkovi, ktorý začínal podnikať v erotických službách. Ponúkal fajku za 30 a anál za 50. Keď sa ho záujemca opýtal na ... šušku ... tak povedal .. bohužiaľ, zatiaľ som iba sám :-).
Podnikať s 10 ročným traktorom a pílou možno niekde, kde sa vypiľujú stromy na pastve a ... popri zamestnaní, ako doplnkový príjem. Taký traktor a píla neumožnia vytvoriť produktivitu, ani konkurencieschopnosť. Navyše, ak sa do toho zamieša inšpektorát bezpečnosti práce, tak v lepšom prípade hrozia nepríjemnosti, v horšom pokuty.
Také pracovné prostriedky sa nedajú zaradiť. Kde niet hodnoty, ťažko niečo evidovať v účtovníctve a zobrazovať. Také veci sa len používajú bez evidovania, v nádeji, že prípadná daňová kontrola vecne preukazateľné výdavky na opravy a spotrebu nebude rozporovať a spochybňovať. Drevo sa predsa nemohlo vypíliť a priblížiť samo ...
krista5555
10.03.15,19:53
dakujem za odpoved vidím, že sa vyznáte.....pracujú s tým traktorom už pár rokov a je v plne funkčnom stave aj ked bola dávnejšie kúpená, a tá píla je možno 2-3 roky stará.
a je možné do majetku zaradovať len čisto novo kúpené veci???
a_je_to
10.03.15,20:10
Ale ... veď som ti napísal ... odpisovaný majetok sa dá, ak má nejakú zostatkovú cenu a doklad o nákupe. A neodpisovaná sa dá, ak je doklad o kúpe a na začiatku podnikania je ten nákup najviac minuloročný. Inak v stručnosti nie ... Sú ešte kadejaké špekulatívne možnosti, ale tie ja neradím, je to na príliš veľa písania