mery356
15.05.06,12:20
Prosím Vás neviete mi niekto poradiť ako vystavovať faktúry za internet. Poskytujem internet, nie som platcom DPH a odberateľ má po celý rok ten istý poplatok každý mesiac. Stačí ak mu vystavím faktúru raz za pol roka alebo za rok? Neviem ako so splatnosťou, lebo platiť majú každý mesiac. Alebo to dohodnúť v zmluve? Neviem ako na to. Prosím poraďte mi niekto. Ďakujem!
Fany
15.05.06,10:25
Pre jednoduchosť je výhodné, že niesi plátca DPH. Urobila by som zmluvu o poskytovaní internetu s rozpisom mesačných splátok a splatnosťou jednotlivých splátok. Nemusí sa potom podľa mňa vystavovať faktúra, ak na zmluve budú všetky náležitosti (IČO, názov, kto-komu, kedy koľko...)Jednoducho sa bude platiť podľa tohto splátkového kalendára.
Takúto zmluvu potom treba zapasovať do pohľadávok (u odberateľa do záväzkov) a splácať.
Ale je možné aj jednotlivo vystavovať faktúry.
mery356
15.05.06,10:29
Len faktúra asi nemôže byť vyhotovená tak, aby sa splácala napr. na 12-krát. Myslíš, že so zmluvou to bude vporiadku?? A zmluvy mám uzatvoriť na dobu určitú alebo na neurčitú t.j. či nemusím uzatvárať zmluvy každý rok.
suzuki
15.05.06,10:57
Podľa mňa má Fany pravdu. Závisí od Teba a protistrany ako sa dohodnete - či na základe faktúr alebo na základe zmluvy, či zmluva bude na dobu neurčitú alebo na dobu určitú. Ale odporúčam, aj keď chceš fakturovať, mať zmluvu uzatvorenú, kde budú špecifikované jednotlivé body vzťahu a tu v cenových podmienkach uviesť, že platiť sa bude na základe faktúry.
Fany
15.05.06,11:25
Len faktúra asi nemôže byť vyhotovená tak, aby sa splácala napr. na 12-krát. Myslíš, že so zmluvou to bude vporiadku?? A zmluvy mám uzatvoriť na dobu určitú alebo na neurčitú t.j. či nemusím uzatvárať zmluvy každý rok.
Nemyslím vystaviť jednu faktúru a splácať ju napr. 12x. Ak sa rozhodneš pre faktúry, potom každú samostatne. Preto si myslím ,že bude jednoduchšie uzatvoriť zmluvu a platiť podľa nej.
mery356
15.05.06,11:42
Asi to spravím formou zmluvy, lebo faktúrami to je zbytočná práca naviac. Potom mám zmluvy evidovať v záväzkoch, alebo stačí keď budem zapisovať úhrady v peňažnom denníku a na konci roka, ak niekto nezaplatí tak budem evidovať záväzky kvôli výkazom?
Fany
15.05.06,12:08
Ak v tom chceš mať prehľad, daj to do záväzkov, ale nieje to až také nutné. Môžeš aj na konci roka dať do záväzkov iba to nezaplatené.
(U teba to budú vlastne pohľadávky)
mina311
10.03.09,20:11
Nechcem otvárať novú tému a tak moju otázku dám sem:

Môj klient poskytuje pripojenie na internet. Doniesol mi faktúry za zriadenie internetu, na ktorých vypísal, aké veci namontoval svojim zákazníkom - takže tá faktúra vlastne vyzerá, akoby im predával tovar => ich úhradu som účtovala do príjmu za tovar, mesačné platby od zákazníkov za samotný internet už účtujem do príjmu za služby... Toto by bolo v poriadku!

Ibaže! Ten môj klient občas do tej faktúry za zriadenie internetu vypíše napr. položku: "montážny materiál" - pritom všetok ten montážny materiál, ktorý nakupoval som dávala do materiálu... Mám teraz výšku tejto položky cez ID presunúť do tovaru (a samozrejme viesť k tomu skladovú evidenciu?!) Pravdepodobne to bude tak... ale nejak sa mi do toho vôbec nechce!! :(