aktak52
08.03.15,19:45
Prosím vás, vedeli by ste mi niekto poradiť, ako je to v našich zákonoch, ak by som oficiálne chcela fotiť svadbu človeku, ktorý pýta doklad, no doteraz som fotila svadby len rodine a známym, takže takéto záležitosti som neriešila... no je väčší dopyt a potrebujem to nejako "zoficiálniť", tak by som chcela vedieť, čo mám vlastne robiť a pri akom príjme to treba riešiť.
terezyk
08.03.15,19:20
najprv pohľadaj v živnozákone

Ak nenájdeš, potom napíš

PS
SZČO

To "S" znamená "samostatne" = konaj samostatne :D
Chobot
08.03.15,20:26
Treba si založiť živnosť s príslušným predmetom podnikania. Zoznam voľných živností nájdeš na internete. Potom môžeš fotiť za peniaze.
Anik
08.03.15,20:36
V podstate, aby si mohla túto činnosť vykonávať máš povinnosť mať živnostenské oprávnenie a platba sa dá už dávnejši prijímať len prostredníctvom registračnej pokladne, alebo prostredníctvom účtu
74.20 Fotografické činnosti
bomo
09.03.15,00:58
Ak to budeš robiť len príležitostne - teda nie sústavne (ako to definuje zákon), tak sa to nepovažuje za podnikanie* a nepotrebuješ živnosť.** Ak to chceš robiť pravidelne (alebo ako hovoríš "zoficiálniť to", tak by si mala mať živnosť.

/ *z toho ale potom vyplýva, že svoje fotografické služby nesmieš nikde oficiálne ponúkať či prezentovať /

A ak chceš v rámci nepodnikania vystaviť niekomu doklad, tak si v papiernictve kúpiš takýto príjmový doklad (https://ipdf.sk/media/_assets/dfd0b33b/main.input.bg.png) a vypíšeš svoje meno, od koho si prijala peniaze, dátum a sumu.

**Vysvetlenie: Obchodný zákonník hovorí, že podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

Práve sústavnosť je kľúčovým znakom, podľa ktorého sa posudzuje činnosť ako podnikanie a teda potreba ohlásiť prevádzkovanie živnosti.

Živnosťou nie je činnosť, ktorá je vykonávaná jednorazovo alebo sporadicky, resp. občas.
Anik
09.03.15,06:51
vážim si Tvoje príspevky
čo v tomto ponímaní znamená príležitostne ?
A ak by náhodou vystavila takýto doklad napr. živnostenskej, alebo daňovej kontrole myslím, že smiechu by sa nezdržala
prepáčte, ale na ráno som si neodpustila
kopretinka
09.03.15,07:21
veľmi zlá rada,anik má pravdu.buď to robiť na čierno bez dokladu akože zadarmo pre kamaráta,a triasť sa,že nespokojný zákazník to udá alebo si vybaviť živnosť a spokojne spávať.
buchač
09.03.15,07:30
Kvietok

Ako zvyknem spomenúť, tak nie som podnikateľ a ani účtovník.

Ale Pán Boh "zaplať" za takúto "radu".
Ak by som ju ja poskytol, tak zožnem výsmech až na kraj sveta.

Lenže mne by takáto íčovina ani vo sne naprišla na návštevu...
kopretinka
09.03.15,07:47
to myslíš môj koment?
bomo
09.03.15,11:27
Predtým, než zvozíte moju odpoveď, by ste si mohli pozrieť, čo hovorí zákon.

Definícia podnikania v obchodnom zákonníku:

Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

Práve sústavnosť je kľúčovým znakom, podľa ktorého sa posudzuje činnosť ako podnikanie a teda potreba ohlásiť prevádzkovanie živnosti.

Živnosťou nie je činnosť, ktorá je vykonávaná jednorazovo alebo sporadicky, resp. občas.
duves
09.03.15,11:34
na ephoto.sk to bola x-krat omielana tema. Fotografovat sobaše nie je sranda. Ak maš zakazky, teda je po tebe dopyt, tak bud fotiš moc dobre, alebo velmi lacno. Odpoved si nechaj pre seba.
kopretinka
09.03.15,11:43
živnosťou nie činnosť,ktorá je vykonávaná jednorázovo.....áno,tak napríklad predaj starého auta....ale nie fotografovanie,zadávateľka píše,že je väčší dopyt,takže to nebude jednorázovo.Potom by všetko mohlo byť sporadicky.
bomo
09.03.15,12:39
Nie, zákon hovorí o sústavnosti:) A samozrejme, ak to chce "zoficiálniť", ako píše, tak by mala mať živnosť, bez debaty.
dmc
09.03.15,14:31
tak som nasiel komentar k uvedenemu problemu

Pod pojmom podnikanie podľa Obchodného zákonníka treba rozumieť sústavnú činnosť vykonávanú samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Sústavná činnosť vyžaduje prvky stálosti, prípadne OPAKOVANIE podnikateľských aktivít. Za podnikanie teda nemožno považovať činnosť jednorázovú, ojedinelú.