AndreaK.
08.03.15,21:10
Povinnosť používať ERP mi vznikne od 1.4.2015 - rozhodla som sa pre virtuálnu pokladňu.

1) Od začiatku roka som ale už vystavila nejaké príjmové pokladničné doklady, ako začnem teda číslovať tie od apríla? Dajme tomu, že už mám vystavené 4 príjmové a napr. 2.4.2015 chcem vystaviť ďalší - označím ho poradovým číslom 5 alebo 1?

2) A na čo slúži typ dokladu VÝBER keď sa tam majú evidovať len príjmy? či musím tam zaevidovať výber, čiže keď pôjdem na poštu poslať list alebo natankovať auto, aby bolo jasné, že som minula z pokladne peniaze? Treba tam teda evidovať každý jeden pohyb peňazí do/z pokladne?

3) V zákone o ERP je napísané: §3 ods. 3 Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici, pričom vyhotoví doklad označený slovom „VKLAD“.

z tohto mi vyplýva, že tam musím evidovať aj prijatie hotovosti za iné služby nepodliehajúce povinnosti ERP, lebo veď ide o prijatie hotovosti? takisto aj dotáciu pokladne alebo osobný vklad podnikateľa do pokladne?

Prosím, poraďte mi niekto, lebo som už z toho magor, v príručkách k virtuálnej pokladni som nič takéto nenašla. Ďakujem.
vango
16.03.15,13:33
Povinnosť používať ERP mi vznikne od 1.4.2015 - rozhodla som sa pre virtuálnu pokladňu.

1) Od začiatku roka som ale už vystavila nejaké príjmové pokladničné doklady, ako začnem teda číslovať tie od apríla? Dajme tomu, že už mám vystavené 4 príjmové a napr. 2.4.2015 chcem vystaviť ďalší - označím ho poradovým číslom 5 alebo 1?
Myslím, že virtuálna pokladnica Vám automaticky bude číslovať bločky.

2) A na čo slúži typ dokladu VÝBER keď sa tam majú evidovať len príjmy? či musím tam zaevidovať výber, čiže keď pôjdem na poštu poslať list alebo natankovať auto, aby bolo jasné, že som minula z pokladne peniaze? Treba tam teda evidovať každý jeden pohyb peňazí do/z pokladne?

Áno

3) V zákone o ERP je napísané: §3 ods. 3 Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici, pričom vyhotoví doklad označený slovom „VKLAD“.

z tohto mi vyplýva, že tam musím evidovať aj prijatie hotovosti za iné služby nepodliehajúce povinnosti ERP, lebo veď ide o prijatie hotovosti? takisto aj dotáciu pokladne alebo osobný vklad podnikateľa do pokladne?

Prijatie hotovosti za iné služby nie. Pokladnicu predsa používate len na služby, na ktoré musíte mať ERP podlľa zákona o ERP. Vklad robíte len vtedy ak do pokladne vložíte peniaze, napríklad aby ste mali na vydávanie klientom. Keby prišla kontrola musí sedieť stav hotovosti s uzávierkou.

Prosím, poraďte mi niekto, lebo som už z toho magor, v príručkách k virtuálnej pokladni som nič takéto nenašla. Ďakujem.
veronikasad
22.03.15,06:41
Ako tvoja odpoveď súvisí s virtuálnou RP ? Ak si chceš robiť reklamu, nespamuj v príspvkoch ale zadaj si bezplatnú inzerciu na Porade.
Dagmara1980
10.04.15,14:06
A nie je možné mať účtovne dve pokladne, jednu virtuálnu- na evidenciu tržieb, druhú klasicky na bežné výdavky. V praxi by to vyzeralo tak, že vo virtuálnej pokladnice prijmem tržbu, urobím z nej výber a peniaze vložím do "klasickej" pokladne, z ktorej budem platiť bežné výdavky. Je možný takýto postup?
vango
13.04.15,06:14
Vysvetlite mi pojem : druha klasická pokladňa. Máte na mysli peňažnú zásuvku?
Dagmara1980
13.04.15,06:21
firma môže evidovať aj viac pokladní, nie? my nemáme registračnú pokladnicu, ani virtuálnu, ale účtujem o dvoch pokladniciach, jednej pre euro a druhej pre poľské zloté.