l.pomposova@it-pro.sk
08.03.15,21:22
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, ak osoba, ktorá má trvalý pobyt na Slovensku mala prvý polrok 2014 príjem od zamestnávateľa slovenského /potvrdenie o zdaniteľných príjmoch za 1-6 v SK/, ale druhý polrok 2014 už pracoval v Rakúsku, a tvrdí, že rakúske príjmy si vysporiadal v Rakúsku /za tie príjmy z AT bolo u nich podané daňové/ a tie príjmy u nás sú 2713,83 EUR, takže povinnosť podať DP mu vzniká aj u nás??? A nepredložil nič iné, tak si podá klasické DP za tieto slovenské príjmy u nás na DÚ s riadnou odpočiteľnou položkou ročnou 3803,33 EUR, a keďže už nič nepredložila osoba na spracovanie, tak nebude vadiť, ak neuvedieme ani písmenom v akej výške boli tie zahraničné príjmy, či zaplatené poistné...? alebo treba tam niečo uvádzať, keď to uvádzal v DP v AT?Treba niečo si vypýtať od klienta aby doložil???
Anik
08.03.15,20:29
Na SVK zdaňuje celosvetové príjmy, alebo to zdanil myslím celosvetovo v AT?
Má povinnosť dať podklady aj čo sa týka AT - daň platiť nebude , ale v podstate má voči SVK oznamovaciu povinnosť.
mondes
08.03.15,20:32
Na SK podáva DP, v ktorom zahrnie všetky príjmy, aj z AT. Je povinný doložiť potvrdenie o príjme z AT, ktoré sa vyjmú z DP, takže daň z nich na SK platiť nebude. Teda predpokladám, že v AT pracoval ako zamestnanec.
l.pomposova@it-pro.sk
09.03.15,08:43
Aha, taže do DP u nás musí udať, koľko zarobil v AT, aj keď si to už vysporiadal príjmy z AT v AT? a aké doklady mi musí predložiť z AT? pásky, alebo potvrdenie nejaké? k čomu ho mám vyzvať na doloženi z AT... lebo nedoložil mi nič... a on si myslí, že príjmy z SK u nás iba zdaní, tak doložil SK potvrdenie a vybavené...
misoft
09.03.15,08:51
No predsa od AT zamestnávateľa doklady o tom, koľko zarobil a koľko mu zamestnávateľ a on "stiahol". To všetko uvedie v DP + k tomu príjmy a koľko odviedol na SK. Ak v AT odvádzal - daňováci už nemôžu tieto príjmy znova zdaniť (pretože by sa potom jednalo o dvojité zdanenie). Ale prehľad o tom mať musia...
mondes
09.03.15,09:06
K SK potvrdeniu je potrebné aj potvrdenie o príjme z AT. Obidva príjmy sa sčítajú, ale potom sa príjem z AT vyjme.
l.pomposova@it-pro.sk
09.03.15,09:34
takže buď výplatné pásky, alebo nejaké potvrdenie.. ok.. beriem do úvahy... tak idem ich bombardovať... dúfam, že niečo nájdu...
kn-alka
09.03.15,09:57
k tomu aby podal DP v Rakúsku musel dostať tiež potvrdenie od zamestnávateľa, toto potvrdenie sa prikladá aj k slovenskému DP.
l.pomposova@it-pro.sk
09.03.15,10:14
rozumiem tomu.. ja mám len taký pocit, že mi ho nechcel dať do ruky.. lebo si myslel, že je to už vysporiadané.. tak čo mňa do toho.. idem si to poriešiť.. ďakujem krásne za pomoc... ste super...
l.pomposova@it-pro.sk
09.03.15,13:34
A ešte dodatočná otázka.. bude mať nárok na celú nezdaniteľnú čiastku za rok 2014, ak pracoval na SK len 6 mesiac.. má manželku, byt - trvalý pobyt na SK.. ??? Alebo sa mu bude skracovať nárok.. vychádza mu aj nárok na pomernú časť zamestnaneckej prémie.. môže si uplatniť aj tú?
Anik
09.03.15,13:50
odpočítateľnú položku môže uplatniť celú, ale nárok na zam. prémiu nesplňa práve zato okrem iného, že pracoval v zahraničí