nika.sum
09.03.15,08:24
Podla §17 odst.3 pism) e je strata vo vyske 45% danovo neuznana. Viem, ze sa to tu riesilo pred rokmi, ale vobec som to z toho nepochopila. Firma ma restauraciu, je to jej jediny prijem. Dosiahne v roku 2014: 5000 EUR uctovnu stratu, tak do r.180 davam 45% z tejto straty, cize 2250 EUR? Alebo tam ma ist 45% zo straty danovej po pripocitani a odpocitani ostatych poloziek?
Inak myslim, ze je to dost drasticke obmedzenie odpocitania nakladov....Mne sa velmi nezda, ze v zakone sa mysli vlastnym stravovacim zariadenim bezna restauracia...

Otazka a odpoved z FS:
Dobry den,

chcem sa spytat, ci §17 odst.3 pism.e) sa tyka vsetkych restauracii alebo len stravovacich zariadeni, ktore zriadili firmy na to, aby v nich poskytovali stravu vylucne svojim zamestnancom? Je asi bezne, ze zamestnanci v restauraciach sa stravuju priamo v nich...

Dakujem.

Dobrý deň,

uvedené ustanovenie sa vzťahuje len na vlastné stravovacie zariadenia, t.j "závodné" stravovacie zariadenia a na stravovanie zabezpečované vo vlastnom stravovacom zariadení prostredníctvom iných subjektov.


S pozdravom,
Ľubica Vajčovcová
Odbor podpory a služieb pre verejnosť
FR SR Banská Bystrica
KEJKA
09.03.15,08:08
to si asi mýliš s poskytovaním stravy vlastným zamestnancom a pochybujem, že 5000 eur je tržba za túto stravu. §17 odst.1 nemá písmeno e)
Ale ak čítam odst. 3, písmeno e) tak to naozaj znie že ti 55% straty neuznajú.
Doteraz som mala za to, že aj reštaurácia postupuje podľa odst.1 v §17)
(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza
a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,
b) u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva1) z výsledku hospodárenia,
nika.sum
09.03.15,08:15
Kejka, prepac ano samozrejme odst.3, pomylila som sa. Ja som teraz na to prisla a zostala som trochu v soku. Viem, ze toto riesila Rozalka to pred par rokmi riesila, ale som z toho trosku domotana...skusim sa obratit priamo na nu...Ale este ked spravne chapem 45 % neuznaju...do zakladu dane podĺa odseku 1 sa nezahrna suma rovnajuca sa hodnote 45% z rozdielu....
Inak mne to stale nejde do hlavy, neberie sa tym vlastne stravovacie zariadenie, ktore je urcene len na stravovanie vlastnych zamestnancov? Predsa nemozu kratit stratu v restauracii...
KEJKA
09.03.15,09:32
presne tak, ak je reštika tvoje podnikanie, tak ideš podľa citovaneho odst.1.
Vo všetkých komentároch na googli máš ustanovenie §17, ods.3e) spomenuté len v súvislosti s poskytovaním stravy zamestnancom vo vlastnom zariadení.
nika.sum
09.03.15,09:37
Verila by si, ze mi normalne prislo zle...niekedy mam pocit, ze uz absolutne nic neovladam...dakujem
karakul
09.03.15,10:25
Vlastné stravovacie zariadenie podľa mňa môže mať akákoľvek firma, nielen reštaurácia. Aby zadosťučinila ustanoveniam ZoDP, konkrétne spomínanému §17, ods. 3 písmena e) tak takúto prevádzku (činnost) musí vysledovať osobitne, či už ako stredisko, cez AÚ alebo inak, aby vedela vykázať VH tohoto zaradenia...

Mne to vychádza tak, že ak reštaurácia poskytuje stravovanie vlastných zamestnancom, tak je
1) povinná účtovať o tomto "zariadení" osobitne a o jeho prípadnú stratu upraviť ZD
2) alebo riešiť to tak, že zamestnanci sa budú chodiť stravovať ku konkurencii
3) zametnanci budú platiť (napr. stravnými lístkami) ako všetci ostatí hostia
IvetaH
09.03.15,10:45
čítala som to teraz 7x po sebe a fakt to tak vychádza.
Ja neviem či tí legislatívci vôbec čítajú čo napíšu. Alebo to naschvál tak drmolia, aby bolo jednoduchšie naplniť rozpočet v položke POKUTY.
nika.sum
09.03.15,11:01
Mam pocit, ze vsetko je cim dalej tym tazsie...