jurko jurkovič
09.03.15,09:00
dobry den mam taku otazku:som uznany za invalidneho na viac ako 70% stym že nemam narok na ID lebo som nesplnil podmienky takže ani nikdy nebudem mať narok na ID, ale zamestnal som sa. otazka:musim platit odvody za invalidne poistenie?
Katy a R
09.03.15,08:06
áno.
pozri si napr v zákone o SP resp na stránke SP - cit:
* Poistné na invalidné poistenie neplatí:

poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku alebo ak je poberateľom výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu a dovŕšil dôchodkový vek

zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku alebo ak je poberateľom výsluhového dôchodku a dovŕšil dôchodkový vek.
jurko jurkovič
09.03.15,08:13
takže mam platit aj ked nemam narok a ani nikdy nebudem mať?
Katy a R
09.03.15,08:19
jurko - ja som doteraz platila vyše 30 rokov invalidné poistenie - a žiadny ID nemám, a dúfam, že ani nebudem mať. :)
- v tvojom prípade sa možno dá spätne doplatiť (keď si málo rokov platil) ? - aby si dostal ID...
jurko jurkovič
09.03.15,08:23
ja nemožem doplatit lebo mi ani nevychadza ale ide oto že mam platit aj ked nikdy nebudem mat narok?
Katy a R
09.03.15,08:28
tak isto , ako všetci ostatní, ktorí nikdy nebudú mať nárok na ID (podľa platného zákona) .
ale ak chceš - daj sem údaje o priebehu tvojich poistení (a čo si robil?) - oplatilo by sa možno niečo doplatiť - hlavne ak to nebude veľa??
jurko jurkovič
09.03.15,08:43
nemožem doplatit lebo nemam čo.chybuje my cca 900dni ale doplatiť možem len cca 600dni
Katy a R
09.03.15,08:50
- aha - nemáš vhodné doby? - ani štúdium by sa nenašlo, ani na PNke si nebol ? , ani v evidencii UP.... (žeby sa fakt nič nenašlo? - čo si vlastne robil, ak to nie je tajné?)
jurko jurkovič
09.03.15,08:54
nie niesu take možnosti.to je tak ako keby som sa chcel poistit v nejakej poistovni proti trvalej invalidite a pritom už invalidny som