gazza215
09.03.15,10:37
10/2014 mi skončil pracovný pomer, kde som bol zamestnaný 3 roky a mal som popri ňom živnosť. Od 11/2014 poberám materské dávky po dobu 28 týždňov (koniec 05/2015) a živnosť mám stále aktívnu. Ak by som do konca poberania materských dávok nenašiel prácu mám nárok na DvN? Viem, že normálne by som mal, len neviem, či to, že mám stále aktívnu živnosť a neplatím z nej momentálne žiadne odvody, môže nejako ovplyvniť môj nárok. Viem, že by som ju musel prerušiť pred skončením poberania MD, ak by som sa chcel prihlásiť na ÚP. Ďakujem
veronikasad
09.03.15,09:41
Ak živnosť prerušíš alebo zrušíš a zaeviduješ sa na UP, máš nárok na dávku v nezamestnanosti za predpokladu, že pracovný pomer trval aspoň 730 dní. Doba poberania materského po skončení prac.pomeru sa do 730 dní nepočíta (neplatí, ak prac.pomer stále trvá aj počas RD)
gazza215
09.03.15,13:04
Ďakujem. A z akého vymeriavacieho základu, by sa mi vypočítavala výška dávky. Má to, že mám momentálne živnosť a neodvádzam z nej žiadne odvody nejaký vplyv na výšku dávky? Nie je treba, aby som si zaplatil odvody do soc. poisťovne?
veronikasad
09.03.15,14:26
Poistenie v nezamesnanosti ku dňu nároku na dávku nemusí byť aktívne. Podmienkou je 730 dní poistenia v posledných 3 rokoch. Dávka sa bude počítať z príjmu z posledných 24 kal. mesiacov, ak v celom tomto období sa PvN neplatilo, tak z kratšieho obdobia.

To že máš mom. živnosť na dávku vplyv nemá, len ku dňu registrácie na UP musí byť zrušená alebo prerušená na obdobie min.6 mesiacov.