Zuzka_puska
09.03.15,11:39
dobrý deň. Potrebujem súrne radu.... Ideme kúpiť byt- našli sme krásny, slnečný,páči sa nám. Ale na byte je hypotéka :-( majitel slubil,ze z nasich penazi si ju vyplati....Ale teda, ako by sme mali v tomto prípade postupovať?? Kupujeme cez realitku- ale predsa chcem mať istotu, že to dobre dopadne. Ďakujem
evrlín
09.03.15,10:43
Všetko musí byť v kúpno predajnej zmluve. Na liste vlastníctva je ťarcha záložné právo banky takže on nie že slúbil ale on musí vyplatiť banke tú hypotéku. Informuj sa presne u realitáka, ten ti to povie
taiko
09.03.15,10:46
Urcite by som si zmluvu nechal prekontrolovat a osetrit nezavislemu pravnikovi a informoval by som sa aj v banke predavajuceho (mozno aj spolu s nim), ako banka postupuje v takychto pripadoch. To len aby som mal vsetky dostupne info
Žabinka
09.03.15,10:50
idete to platiť hotovosťou, či hypotékou? ja by som sa na sľuby nespoliehala.. skôr by som kontaktovala banku, kde je záložné právo, a dohodla sa na postupe.. ale svojpomocne by som to neriešila, treba mať veľmi dobre pripravenú zmluvu..
arizona
09.03.15,10:50
Byty s tarchou /hypo/ sa predavaju bezne, nie je to problem.
V prvom rade musi predajca komunikovat s bankou,ta mu vycisli dlznu ciastku. Ziadajte si ukazat tento doklad.

V KP zmluve sa potom napise, ze dana ciastka....sa vyplati na ucet,ktory vam oznamila banka. Ta nasledne uvolni byt k predaju ,/zrusi sa na katastri plomba/.
Mozete sa s predavajucim dohodnut aj tak, ze zbytok penazi sa na jeho ucet doplati,az ked banka uvolni plombu.
Zuzka_puska
09.03.15,11:08
no my ideme platit tiez hypotekou......a makler mi povedal, ze na byte nesmu byt 2 hypoteky, ze to sa neda. Takze spolieham sa na to, ze to takto je.... Len som si chcela overit,u niekoho kto ma s tymto skusenost, ci to dobre je :-)
arizona
09.03.15,11:19
no my ideme platit tiez hypotekou......a makler mi povedal, ze na byte nesmu byt 2 hypoteky, ze to sa neda. Takze spolieham sa na to, ze to takto je.... Len som si chcela overit,u niekoho kto ma s tymto skusenost, ci to dobre je :-)
Ake dve hypoteky? ved pises, ze maju jednu, nie?

Je viacero moznosti,ako sa tej hypoteku na byt zbavit. Prvu som pisala vyssie.
Druha je taka, ze tu hypo si moze predavajuci preniest na inu nehnutelnost
Tretia je taka, ze prevezmete tu hypo na seba a predavajucemu doplatite iba zbytok sumy.
Vsetko zalezi,ako sa vy dohodnete s predavajucim. Mozete mu navrhnut,aby ste banku navstivili spolocne,aby ste aj vy mali jasno,ako sa to riesi.
Kazdopadne,najjednoduchsia moznost je ta prva. Ale to vsetko si musi vybavit predavajuci so svojou bankou, na tom trvajte. Hypo je jeho,on chce predavat, takze je to v jeho zaujme...
Zuzka_puska
09.03.15,11:25
Ano, ved maju len jednu. Druha by bola ta nasa- a to sa nesmie, na byte moze byt len jedna hypo. Takze ta jeho bude vyplatena peniazmi z nasho uveru.... Myslim, ze toto bude za neho nejako vybavovat makler-alebo on sam,to uz neviem ako sa s maklerom z realitky dohodnu. Neriesime priamo s majitelom nic, ani sme sa nevideli,komunikujeme cez realitku len
dmc
09.03.15,14:42
Never vsetkemu co povie makler. Na byt moze byt aj druha tarcha. Je to tarcha v druhom rade. Po vyplateni prvej hypoteky od predavajuceho sa tato zaznamom na zrusit. Ostane tam potom iba ta druha tarcha. Sam som to tak realizoval ale o celom diani boli banky dopredu informovane a postup v kazdom kroku a aj zmluvy boli odsuhlasene od oboch bank.
Zuzka_puska
09.03.15,14:48
aka tarcha v druhom rade??? ako zistim, ci na byte nie su ine tarchy??? lebo na liste vlastnictva je len jedna tarcha, a to hypoteka. Takze ako by sa dala zistit ta dalsia tarcha??? To, ze na byte nesmu byt 2 hypoteky mi povedal makler, ale potvrdili mi to aj v banke.
dmc
09.03.15,16:06
Nestresuj. Ak mas list vlastnictva a nieje tam ina tarcha tak je to O.K. Ja ti vravim ze v mojom pripade boli aj 2 tarchy a preslo to bez problemov - ale to je moj pripad - pre teba to nic neznamena
lacotinka
09.03.15,16:54
Slušný notár / realitka ti urobí štvorzápočet :

1, predajca od svojej banky dostane presnú sumu
3, na túto ty zoberieš hypotéku
2, prepojí sa to KPZ-kou
Martin Vacho
15.03.15,11:10
Keďže týmto sa zapodievam už siedmy rok tak to napíšem len ako suchú informáciu bez "myslím" a "malo by to tak byť".

1. Zmluva o budúcej zmluve (ZoBZ) musí obsahovať všetky podstatné informácie o budúcom prevode nehnuteľnosti. Podstatné údaje okrem právnych vecí sú tie "technické", ktoré sa definujú slovami "Kto, Od koho, Čo kupuje a Za akých podmienok". Teba zaujíma to posledné - tento posup je skôr na 100% financovanie lebo neviem viac detailov.

2. Podmienky:
Prvá časť kúpnej ceny vo výške xxxx EUR bola uhradená kupujúcemu pri podpise ZoBZ Predmetných nehnuteľností v deň podpisu rezervačnej zmluvy.
Druhá časť kúpnej ceny vo výške xxxxx EUR uhradí kupujúci predávajúcemu z prostriedkov financujúcej banky kupujúceho následovne: sumu xxxxx EUR uhradí na číslo účtu xxxxxxxx/xxxx "banky", za účelom výmazu záložného práva predávajúceho pod variabilným symbolom xxxxxxx. Zvyšná časť kúpnej ceny vo výške xxxxx EUR bude zaslaných na účet predávajúceho č.ú. xxxxxxxx/xxxx.

Treba myslieť na termíny a samozrejme je možné, že vstúpia do hry aj iné, individuálne veci - preto sa robia väčšinou všetky zmluvy individuálne a nie cez nejaké šablóny. Dobrá zmluva stojí cca 100€ a ušetrí veľa možných rizík.
Záver po technickej stránke - kedy čo pýtať:
K schváleniu hypotéky bude potrebné od predávajúceho viac vecí, ale s touto témou súvisí iba informatívny zostatok z IB alebo z aktuálneho výpisu z úverového účtu. Tým pádom viete aký je cca zostatok úveru.
Po schválení hypotéky/resp. k čerpaniu hypotéky bude banka vyžadovať vyčíslenie zostatku hypotéky predávajúceho so súhlasom so splatením. Ten dokument obsahuje všetko podstatné aj pre dokončenie Kúpnej zmluvy.

Dopísal som :)