zaclony
15.05.06,13:49
Rozhodla som sa,že budem účtovať nákup látok ako materiál a po ich ušití sa predajú ako výrobok.
Ale čo keď kúpim látku a v podstate ju len predám bez "služby" šitie?
Vtedy ju vlastne kúpim ako tovar a predám ako tovar? Je teda potrebné si urobiť analytiku na oba prípady?
Druhá otázka. Myslíte si, že ma bude kontrola krstiť zato, že aj garníže kupujem ako materiál a po skompletizovaní ich predám ako výrobok?Pretože ich často nakupujem ako jednotlivé komponenty, ktoré sami osebe nedávajú celok.No sú aj také ,ktoré kupujem už ako set a v podstate mu napr. len skracujem dĺžku. Môžem ich všetky účtovať ako materiál a pri predaji výrobok, alebo si musím opäť vytvoriť analytiku na rôzne druhy garniž podľa toho, či zasahujem do ich výrobného procesu a upravujem ich.
Zita5
15.05.06,12:11
Rozhodla som sa,že budem účtovať nákup látok ako materiál a po ich ušití sa predajú ako výrobok.
Ale čo keď kúpim látku a v podstate ju len predám bez "služby" šitie?
Vtedy ju vlastne kúpim ako tovar a predám ako tovar? Je teda potrebné si urobiť analytiku na oba prípady?
Druhá otázka. Myslíte si, že ma bude kontrola krstiť zato, že aj garníže kupujem ako materiál a po skompletizovaní ich predám ako výrobok?Pretože ich často nakupujem ako jednotlivé komponenty, ktoré sami osebe nedávajú celok.No sú aj také ,ktoré kupujem už ako set a v podstate mu napr. len skracujem dĺžku. Môžem ich všetky účtovať ako materiál a pri predaji výrobok, alebo si musím opäť vytvoriť analytiku na rôzne druhy garniž podľa toho, či zasahujem do ich výrobného procesu a upravujem ich.


1/Podľa môjho názoru na každý výrobok musíš zakúpiť materiál .Ak to je výrobok na konkrétnu objednávku , tak zakúpený materiál účtuješ do materiálu a súčasne zapisuješ do skladovej evidencie- materiál .Pri faktúrácii a na základe DL tento materiál vydáš zo skladu - odpíšeš a tým znížiš skladové zásoby .

2/ Ak by si vyrábala výrobky , ktoré by si evidovala na sklade ako tovar , tak isto musíš na základe výdajky odpísať zo skladu materiál , z ktorého bol daný výrobok vyrobený .Vyrobené výrobky potom eviduješ v skladovej evidencii ako tovar .

3/ Čo sa týka látok , ktoré predávaš ako tovar , tak by si ich aj mala nakúpiť ako tovar .
renča1
16.05.06,04:33
Rozhodla som sa,že budem účtovať nákup látok ako materiál a po ich ušití sa predajú ako výrobok.
Ale čo keď kúpim látku a v podstate ju len predám bez "služby" šitie?
Vtedy ju vlastne kúpim ako tovar a predám ako tovar? Je teda potrebné si urobiť analytiku na oba prípady?
Druhá otázka. Myslíte si, že ma bude kontrola krstiť zato, že aj garníže kupujem ako materiál a po skompletizovaní ich predám ako výrobok?Pretože ich často nakupujem ako jednotlivé komponenty, ktoré sami osebe nedávajú celok.No sú aj také ,ktoré kupujem už ako set a v podstate mu napr. len skracujem dĺžku. Môžem ich všetky účtovať ako materiál a pri predaji výrobok, alebo si musím opäť vytvoriť analytiku na rôzne druhy garniž podľa toho, či zasahujem do ich výrobného procesu a upravujem ich.

1) Otázka
Mne sa stáva tiež takáto vec, kúpim materiál, ktorý chcem použiť ako materiál, ale nakoniec to predám ako tovar. V JÚ ti takáto vec neovplyvní daňový základ. Ovplyvní ti to akurát ku koncu roku výkaz .V JÚ účtuješ o výdavkov a príjmoch. ja osobne v JÚ takéto veci nepreúčtuvávam nechám to tam, ale v PÚ to treba preúčtovať.
2) Otázka
Ak robíš čo len jeden zásah do garníži jedná sa o nákup materiálu s následným predajom, ako výrobok. O tovar by išlo, ak by si ho nakúpila a predala v nezmenom stave.
kalkulka
16.05.06,07:55
Rozhodla som sa,že budem účtovať nákup látok ako materiál a po ich ušití sa predajú ako výrobok.
Ale čo keď kúpim látku a v podstate ju len predám bez "služby" šitie?
Vtedy ju vlastne kúpim ako tovar a predám ako tovar? Je teda potrebné si urobiť analytiku na oba prípady?
Druhá otázka. Myslíte si, že ma bude kontrola krstiť zato, že aj garníže kupujem ako materiál a po skompletizovaní ich predám ako výrobok?Pretože ich často nakupujem ako jednotlivé komponenty, ktoré sami osebe nedávajú celok.No sú aj také ,ktoré kupujem už ako set a v podstate mu napr. len skracujem dĺžku. Môžem ich všetky účtovať ako materiál a pri predaji výrobok, alebo si musím opäť vytvoriť analytiku na rôzne druhy garniž podľa toho, či zasahujem do ich výrobného procesu a upravujem ich.
Ak kúpiš látku a spracuvávaš ju, je to materiál. Príjmeš ju na sklad ako materiál. Ale, ak látku predáš v nezmenenom stave, tak tiež predávaš v tomto prípade materiál zo skladu. V PÚ by si účtovala predaj materiálu potom vyskladnením zo skladu 542/112. Garniže sú taktiež podobný prípad ako látky, čiže tak isto.
zaclony
17.05.06,12:13
Môj 10ročný syn si našiel www sex.sk a zavíril mi tak počítač, že som nemohla reagovať na vaše odpovede.
Mám na vás jednu prosbu.Musím viesť skladovú evidenciu? Učtujem sposobom B, takže mi ide nákup materiálu do nákladov a na konci roka, aspoň myslím, treba nepredaný materiál dať do výnosov.
Ale moja otázka znie:Ak nakupujem len materiál, ktorý si zákazník objednal/napr. 6,8m latky číslo2222 je treba viesť skladovú evidenciu? Veď ja mu predám to, čo si objednal a mne nezostáva nič na sklade/teda skoro/.Nemám fyzický sklad, ani prevádzku. I napriek tomu sklad musím viesť? Kde je uvedené kedy a za akých podmienok je povinnosť sklad viesť?
Vďaka za odpoveď.
Peterka
17.05.06,12:16
Môj 10ročný syn si našiel www sex.sk a zavíril mi tak počítač, že som nemohla reagovať na vaše odpovede.
Mám na vás jednu prosbu.Musím viesť skladovú evidenciu? Učtujem sposobom B, takže mi ide nákup materiálu do nákladov a na konci roka, aspoň myslím, treba nepredaný materiál dať do výnosov.
Ale moja otázka znie:Ak nakupujem len materiál, ktorý si zákazník objednal/napr. 6,8m latky číslo2222 je treba viesť skladovú evidenciu? Veď ja mu predám to, čo si objednal a mne nezostáva nič na sklade/teda skoro/.Nemám fyzický sklad, ani prevádzku. I napriek tomu sklad musím viesť? Kde je uvedené kedy a za akých podmienok je povinnosť sklad viesť?
Vďaka za odpoveď.
Klient dotal pokutu od DÚ vo výške 68 250,-Sk za "nepresné" vedenie skladovej evidencie pri účtovaní spôsobom B.
zaclony
17.05.06,14:40
To teda znamená, že každú materiálovú a tovarovú položku zaučtujem a potom si ju aj zapíšem na tzv.sklad.kartu a keď budem materiál používať na výrobu a následne ho budem ako výrobok fakturovať, tak ho zo skladovej evidencie odpíšem?Čiže na faktúre vlastne nemôže byť napísané napr. fakturujeme vám dodávku garniž.systému ale treba rozpísať každý komponent tak, ako bol prijatý na sklad? Alebo fakturácia je jedno a skladová evidencia druhé. Ja som ešte nikdy o sklade neučtovala, tak mám ešte hokej, ale samozrejme si prečítam k tomu aj príspevky z porady, alebo nech mi niekto napíše, kto má s tým skusenosti a v prípade, že je z Bratislavy, pozývam ho/ju/ na kávu
KEJKA
17.05.06,15:07
kávu prijmem....ale sku si prečítať Cenigovú a tu na Porade ayya......Svokrina kuchyňa.... a potom sa ozvi.
Zita5
18.05.06,06:21
To teda znamená, že každú materiálovú a tovarovú položku zaučtujem a potom si ju aj zapíšem na tzv.sklad.kartu a keď budem materiál používať na výrobu a následne ho budem ako výrobok fakturovať, tak ho zo skladovej evidencie odpíšem?Čiže na faktúre vlastne nemôže byť napísané napr. fakturujeme vám dodávku garniž.systému ale treba rozpísať každý komponent tak, ako bol prijatý na sklad? Alebo fakturácia je jedno a skladová evidencia druhé. Ja som ešte nikdy o sklade neučtovala, tak mám ešte hokej, ale samozrejme si prečítam k tomu aj príspevky z porady, alebo nech mi niekto napíše, kto má s tým skusenosti a v prípade, že je z Bratislavy, pozývam ho/ju/ na kávu

Vystavíš faktúru s dodacím listom bez rozpisu komponentov . Tieto si odpíšeš zo skladu na základe výdajky zo skladu , čiže všetok materiál , ktorý sa použil na zhotovenie výroby,výrobku a podobne .
Ja vo výdajkach uvádzam buď číslo fa a lebo čislo DL , aby bol prehľad na ktorú zákazku sa uvedený materiál použil .
zaclony
18.05.06,14:22
Vlastne som na základe štúdia porady a Cenigovej a vašich príspevkov prišla k záveru, že aj živnostník, ktorý účtuje zásoby spôsobom B, musí viesť skladovú evidenciu. Ja predávam poväčšinou nie firmám a je naozaj potrebné dať k faktúre aj dodací list? Predstavte si ,že si u mňa objednáte ušitie záclon. Objednám látku a rias.pásku. Dam si to do nákl. na materiál 501, napíšem si skladovú kartu, kde zaznamenám príjem v obstar.cene. Dám ten materiál dodavateľsky ušiť.Zato mi krajčírka vystaví faktúru .Dám si to do náklad.za služby518 a potom vystavim odberat.faktúru s akým textom?
Fakturujem vám výrobok a šitie ako službu, alebo len ako výrobok? Táto cena by mala byť vlastne ako súčet obstarania materiálu501 + moje náklady na šitie518 + marža.Čiže je mojim výnosom 601ako protiváha k 501 a 604ako protiváha 518, alebo učtujem len 601. Čítala som totiž od pani Aghovej/na porade/,že dan.kontr.nemá rada, keď sa na faktúre objavujú naraz aj tovar, aj služby .
A na základe OF vystavím výdajku zo skladu?Netreba mať len nejakú skladovú kartu,/bez príjemok a bez výdajok/ kde si ku každému nakúpenému tovaru alebo materiálu napíšem príjem a výdaj a k nim vždy číslo faktúry ktorou som materiál kupila a predala? Musím zákazníkovi dávať dod.list alebo konkretne rozpisovať počet metrov látky, počet metrov šitia atď. Ja by som si chcela ulahčiť skladovú evidenciu lebo naozaj nekupujem na sklad a hneď to ide von, ale zároveň chcem pracovať v medziach zákona.
Ja pracujem v Pohode a ona má sklad, ktorý je strašne zložitý/pre mňa/.To skôr využijú tí, čo majú sklady, registračky a učtujú zasoby ačkom. Tam sa priamo prenášajú zo skladu do faktúry jednotlivé položky a tie už musia byť nacenené v nejakých cenových hladinách a tých je veľa. No proste sa mi to zdá na moje jednoduché podvojné učto zložité.
Takže poraďte mi:Aký text má byť na faktúre a či treba šitie dávať ako tržba za služby?alebo je to súčasť ceny výrobku?
Či musí byť na faktúre vyšpecifikovaný presne materiál, ktorý som použila, alebo to stačí označiť v sklad.evid., že je to súčasťou tej faktúry?, či súčasťou faktury musí byť dod.list a
najdôležitejšia otázka:Stači si viesť v exceli druh materiálu a tovaru. datum prijatia na sklad/č.faktury ktorou som mat.nakupila/, cena obstarania/+doprava a pod./, dátum vyskladnenia /č.faktury,do ktorej sa materiál premietol v podobe výrobku, a ešte samozrejme množstvá. To by kontrole nestačilo?[