ivankaivankova
09.03.15,12:48
Dva roky som odpracovala v jednej firme, kde som dostala vypoved. V inej firme som spoločníkom. na UP ma nezaregistruju, lebo som spoločník. Ked o dva mesiace napriklad otehotniem, bude sa materska pocitat zo zisku firmy? Alebo je lepšie prepisat podiel vo firme na inu osobu, ist sa registrovat na UP, dostávať aj dávku v nezamestnanosti 6 mesiacov a pripadne si platit nemocensku aby som mala vyssiu matersku?
Katy a R
09.03.15,12:16
ak nemáš poistenie (a ani OL) - tak nárok na materské nevznikne (ak otehotnieš).
ani evidencia na UP k tomu nepomôže.
materké je dávkou nemocenského poistenia - tak ho treba mať resp byť aspoň v OL - a tiež potrebnú dobu (viď zák o SP)
ivankaivankova
09.03.15,12:41
tzn ze narok na materske budem mat az ak sa znova zamestnam aj keby na dobu urcitu?
Katy a R
09.03.15,17:35
presne tak :)
ivankaivankova
10.03.15,08:14
dakujem, a este jedna otazka, okamzite skonecnie prac.pomeru som nepodpisala, je na poste ako nedorucena 18 dní. Som v ochrannej lehote na PN az ked prevezmem vypoved na poste, az od toho dna? Chcem ist na PN, a potom sa registrovat na UP. Ako mam postupovať? Ďakujem
veronikasad
10.03.15,08:17
Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch a aktívne nem.poistenie, príp. nárok na nemocenské z ochrannej doby, ktorá je pre prípad materského 8-mesačná.
ivankaivankova
10.03.15,08:31
A mozete mi prosim poradit, co mam spravit? Odpracovane mam posledne 2,2 roka, aj platene odvody od zamestnavatela, mala by som najvyssiu matersku. Teraz pojdem na UP, mam si platit sama nemocenske? Velmi by som chcela ist tento rok na matersku. Ako si mozem pomoct?
veronikasad
10.03.15,09:28
Ak si spoločník, na UP ťa nezaevidujú.
Nedá sa platiť samostatne dobr. nem. poistenie, musíš platiť celý balík a aj z minima je to dosť vysoká suma. Lepšie by bolo potom čo zistíš že si tehotná zamestnať sa na vyšší príjem po dobu 90 kal.dní (bez PN-ky). Potom ti príp. nemocenské aj materské sa bude počítať z príjmu z novej zmluvy. Prac.pomer po 90 dňoch nemusíš rušiť, počas PN-ky a materského sa odvody neplatia.
ivankaivankova
10.03.15,09:59
ano, ďakujem a to musi byt potom len zamestnanie, keby si otvorim zivnosť a z toho 90 dní si sama platim vyssie odvody?
veronikasad
10.03.15,10:07
Začínajúci živnostník nie je povinne poistenou SZČO. Musela by si sa prihlásiť na celý balík dobrovolného poistenia v SP.