janulka1978
09.03.15,13:05
V starsích debatách (rok2009) som sa dočítala, že pri prechode z JU na pausálne, treba podať kvôli stavu zásob vo výkazoch dodatočné danové za predchádzajúci rok. Platí to aj teraz?

Pre SZCO vzhľadom na výdavky a výšku príjmov je jednoduchšie urobiť za 2014 paušálne výdavky zostatok tovaru podľa inventúry ku dnu skončenia prevádzky (30.06.2014, živnosť trvá) zahrnie do príjmov.
zajo
11.03.15,19:46
Tiež už dva dni zisťujem ako je to z prechodom z jú na paušálne výdavky. to že by bolo treba dodatočné som nikde nečítala a podľa toho čo som zistila, tak nič netreba ani dodaniť. Len stále som si nie na 100% istá :) http://www.porada.sk/t262243-z-ju-na-pausalne-vydavky.html
Ešte doplním, že v zákone je čo sa týka prechodú z jú na paušál v §51:
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.

(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.
janulka1978
11.03.15,20:39
Dakujem, ja som nasla to iste a tu nejaku debatu z roku 2009. Ja to asi spravim tak, že tovar k 1.1.2014 zo zostatku sa normalne predal v 2014 a zvysny tovar k 30.06.2014, ked szco skoncil prevadzku, dam do prijmu