Natka
23.10.04,16:58
Čo by ste mi poradili: do augusta minulého roka (vtedy som bola na školení a došlo mi, že to nerobím dobre) som sviatky platila zamestnancom priemerom.Môžem urobiť nejaký dodatok k pracovnej zmluve na ten určitý čas, kedy sa mal sviatok platiť nie priemerom?
Paula
23.10.04,18:13
Bolo obdobie, keď rozhodnutie o tom, či zamestnanci chcú náhrady alebo preplatenie, bolo zakotvené v kolektívnej zmluve. To by sa dalo využiť. Ale neviem, či možnosť výberu ešte platí a dúfam, že sa ti ohlásia poradcovia s aktuálnou informáciou.
vladan
24.10.04,14:34
Čo by ste mi poradili: do augusta minulého roka (vtedy som bola na školení a došlo mi, že to nerobím dobre) som sviatky platila zamestnancom priemerom.Môžem urobiť nejaký dodatok k pracovnej zmluve na ten určitý čas, kedy sa mal sviatok platiť nie priemerom?

Natka, myslím, že iba dva mesiace si prešvihla s tým platením. Nový zákonník práce platný od 1.7.2003 zmenil toto platenie sviatkov priemerom pri zamestnancoch odmeňovaných mesačnou mzdou. Dovtedy to bolo na zamestnávateľovi, či bude preplácať tento sviatok mzdou (teda nebude brať do úvahy sviatok) alebo priemerkou. Od 1.7.2003 už všetci zamestnanci s mesačnou mzdou mali byť platení mzdou, čiže mesačná mzda bola v plnej výške pri akomkoľvek počte sviatkov v mesiaci.
A riešenie (alebo skôr odporúčanie) pre tvoj prípad? Boli to "iba dva mesiace" a podľa môjho názoru si zamestnancov v nijakom prípade neukrátila o ich mzdu, práve naopak. Veď mali sviatok preplatený priemerom, ktorý je zvyčajne vyšší ako ich denná mzda.
Natka, dúfam, že som sa s tým dátumom nesekla, ešte v pondelok pozriem do ZP, aby som sa utvrdila.
Pekný zvyšok víkendu
Peťo
25.10.04,07:23
Pozri § 122 ods. 3 ZP platného od 1.7.2003. Pekný deň.
misurka
26.10.04,05:39
Veď predsa ty môžeš zamestnancom zakotviť do prac. zmluvy, že zamestnancov s mesačnou mzdou budeš odmeňovať vo sviatok, kedy im ušla mzda nie mzdou ale priemernym zárobkom ako zamestnancov ostatných. Máš na to právo podľa zákona, nakoniec je to pre nich výhodnejšie.
ZuzanaA
26.10.04,06:56
Áno, súhlasím s Misurkou, dá sa to do pracovnej zmluvy a je to OK. Vcera som bola na prezentácii jedného softveru a tam to tiež spomínali. Takže žiadny problém. (U nás to je tiež tak)