Ferko123
09.03.15,16:45
Dobry den chcem sa spytat. Pred tromi mesiacmi bola moja mladistva dcera odsudena za prečin kradeze v supermarkete a bol jej štatom prideleny obhajca. Dnes mi prišlo uznesenie z okresneho sudu Košice , ktory rozhodol ze priznava obhajcovi xxx za poskytovanie pravnych sluzieb odsudenej odmenu vo vyške 490eur. Tymto sa chcem spytat či ja ako matka mladistvej budem musiet tuto sumu uhradit alebo ju za mna uhradil štat ?Bude odomna štat vymahat tuto sumu?
Dakujem pekne za radu
buchač
09.03.15,16:21
Nedala si komplet info, ale platí :

§ 34
Práva a povinnosti obvineného
(3) Obvinený, ktorý nemá dostatočné prostriedky na úhradu trov obhajoby, má nárok na bezplatnú obhajobu alebo na obhajobu za zníženú odmenu; nárok na bezplatnú obhajobu alebo obhajobu za zníženú odmenu musí obvinený preukázať najneskôr pri rozhodovaní o náhrade trov trestného konania a ak ide o ustanovenie obhajcu podľa § 40 ods. 2, najneskôr do 30 dní po tom, čo mu bolo doručené opatrenie o ustanovení obhajcu.

Povinná obhajoba
§ 37

(1) Po vznesení obvinenia musí mať obvinený obhajcu už v prípravnom konaní, ak
a) je vo väzbe, vo výkone trestu odňatia slobody alebo na pozorovaní v zdravotníckom ústave,
b) je pozbavený spôsobilosti na právne úkony alebo jeho spôsobilosť na právne úkony je obmedzená,
c) ide o konanie o obzvlášť závažnom zločine,
d) ide o konanie proti mladistvému,
e) ide o konanie proti ušlému.
§ 40
Ustanovený obhajca

(6) Ak sa už v priebehu konania zistí, že obvinený má dostatočné prostriedky, aby uhradil trovy obhajoby alebo ak obvinený nepreukáže nárok na bezplatnú obhajobu v lehote podľa § 34 ods. 3, obhajcu ustanoveného podľa odseku 2 zruší ten, kto ho ustanovil.
==================================
Čiže dcéra MUSELA mať zo zákona obhajcu.
Tá platba je už iný problém...ale keďže sa asi zistilo, že máš adekvátne prostriedky, tak platíš štátu.
...mimochodom, zaplatil by som čím skôr...lebo štát sa realizuje vo vymáhaní veľmi rýchlo...môže exekútor zaklopkať na dvere...
sosak
09.03.15,17:24