giza25
09.03.15,16:50
Zdravím, chcela by som sa opýtať, či je možné si uplatniť výdavky na prenájom nehnuteľností, keď ako živnostník mám v prenájme nehnuteľnosť a polovicu priestorov prenajmem druhému živnostníkovi (takže ju užívame spoločne). Príjmy z prenájmu zaraďujem do §6 ods. 3, nakoľko nemám živnosť na prenájom a poskytujem priestory so základnými službami. Majiteľ nehnuteľnosti fakturuje celý prenájom aj so základnými službami mne, pričom je tam oddelene uvedená suma za nájom a zvlášť suma za teplo. Elektrická energia sa fakturuje samostatne. Ja fakturujem polovicu z tejto sumy môjmu podnájomcovi. Môžem si uplatniť v daňovom priznaní výdavky na prenájom tak, že rozdelím celé výdavky na polovicu a každú polovicu výdavkov zaradím tak, že jedna bude vo výdavkoch zo živnosti a druhá vo výdavkoch z prenájmu (samozrejme alikvotne vypočítaná po odpočítaní položky na oslobodenie-500€)? Alebo si môžem uplatniť iba polovicu výdavkov z tepla a elektrickej energie? Alebo si môžem dať do výdavkov elektrickú energiu celú s tým, že ju nebudem mať vo výdavkoch zo živnosti? Upravené a rozdelené by to bolo aj v daňovej evidencii.
Môže patriť do preukázateľných výdavkov aj nájom, keďže dávam do podnájmu prenajaté priestory?