Zilincan
09.03.15,18:44
Otec mal ucet v banke a peniaze odlozene na pohreb. Poslednych 10 mesiacov svojho zivota otec stravil v penzione a nebol schopny ho opustit a zajst do banky, lebo nevladal chodit a bol pod stalou opaterou. Pred odchodom do penzionu tam este mal svoje uspory. Zaujimalo by ma ci pri dedicskom konani mi musi dat notar vypis z uctu odkedy otec siel do penzione az do smrti, lebo pri dedicskom konani na jeho ucte zostalo uz len par euricok. Nemalo by to tak isto byt vysetrene aj bankou?
Ak ano, ako mam postupovat s notarom a s bankou?
Dakujem.
misoft
09.03.15,17:55
Notár bude zisťovať všetko okolo majetku zosnulého. Teda bude sa informovať i o účte v banke. Banka na základe požiadavky notára jemu sprístupní výpisy z účtu. Vzhľadom k tomu, že majiteľ účtu zomrel, banka automaticky "zmrazí" účet - teda na ňom nie je možné (okrem bežných bankových operácií" vykonávať žiadne peňažné transakcie.
Ak chceš pomôcť, oboznám notára, kde mal otec peniaze (v ktorej banke) uložené, na aké meno (ak to vieš). Viac urobiť nemôžeš. Banka ti nedá k účtu ŽIADNE informácie!
arizona
09.03.15,18:54
Zober otcov umrtny list a chod sa spytat do banky, kto mal splnomocnenie s uctom nakladat, vysvetli situaciu, ze to mal otec peniaze na pohrab. Snad budu ochotny pomoc.
Pohladajte aj v otcovych dokladoch, ci nema niekde odlozeny papier k uctu.
misoft
09.03.15,18:57
Banka i na základe ÚL nepovolí žiadne pohyby na účte. Majú to nariadené.
Ak zariadi pohreb, môže si to uplatniť potom v dedičskom konaní - o toľko bude jeho podiel väčší.... a ostatné (ako Pacho vravel) Rovným dielom, chlapci, rovným dielom.....
jelalim
09.03.15,19:03
Ziadna banka nebude notarovi posielat vypisy a ziaden notar sa pri dedicskom konani nebude babrat s tym aby Vam odovzdaval otcove vypisy z uctu. Banka notarovi oznami zostatok na ucte ku dnu smrti a ucet zablokuje. Ak mate podozrenie, ze z uctu nevybral peniaze otec, alebo niekto koho otca na vyber splnomocnil, chodte na policiu. Oni to musia presetrit a v banke musi byt zaznam. Je fakt otazka ci to bolo pred smrtou alebo po smrti otca.
Katy a R
09.03.15,19:09
Notár zisťuje stav na účtoch ku dňu úmrtia. túto informáciu sa dozviete. Ak bol otec svojprávny - mohol s účtom nakladať, ako on chcel. Ak tam mal nejakého disponenta - takisto to bolo len s jeho súhlasom. keď išiel do zariadenia - tak si si toto mohol so súhlasom otca zriadiť (alebo súrodenci) - aby ste mali prehľad.
Ak už prebehlo DK - a ty si zdedil prostriedky na účte - tak by si možno??? dostal aj viac informácií v banke - aj tak tam treba ísť zrušiť ten účet - s osvedčením o dedičstve a asi aj úmrtný list treba.
a banka posielala zrejme otcovi výpisy - treba pozrieť do pošty (aj keď nemusí vždy klient toto žiadať o zasielanie výpisov, alebo aj interval môže byť rôzny ???)
arizona
09.03.15,19:10
misoft, nemyslela som ziadne pohyby na ucte. Iba info o to, kto moze s uctom disponovat. Tiez som sa takuto info v banke dozvedela. Nepytala som sa na ziadne ine veci,anipohyby,ani zostatok na ucte, iba na info na koho sa mozem obratit,kto ma pravomoc s uctom disponovat.
misoft
09.03.15,19:12
Aha... takže len disponenta, spoludisponenta...(asi v tomto prípade to na stopro bude penzión - správca, alebo niekto odtiaľ....)
arizona
09.03.15,19:20
misoft, to nie je take jednoduche. Penzion pred prijatim klienta skuma jeho fin.moznosti. Pokial ma klient rodinu, tak sa vzdy musi uvadzat kontakt, kto bude konat v mene klienta, keby bolo treba.Aj ohladom jeho penazi a platenia uctov. Penzion nemoze len tak svojvolne manipulovat s uctom klienta,to by sa povazovalo za zneuzitie! V tom pripade by sa mohla rodina obratit na Policiu a ziadat presetrenie. Penzioin by musel mat povolenie sudu a byt urceny za opatrovnika,ak by bol klient zbaveny svojpravnosti,aby mohol disponovat s jeho uctom
Katy a R
09.03.15,19:22
určite nejaký výpis z účtu existuje (pre kontrolu) - keď aj len ročný ..
branislavp
15.10.15,02:49
súhlasím misoft, banka za súčasného stavu nedá poručiteľovi žiadne informácie-porušila by bankové tajomstvo Poručiteľ iba na základe spolupráce s notárom, ktorý bude prejednávať dedičstvo sa dostane k informáciám o stave účtu.