knip
09.03.15,20:00
Mňa by zaujímalo či môže exekútor predať majetok pod reálnu cenu. Príklad dĺžim 2000 eur, mám napr auto v cene 4000 eur. Môže ho exekútor predať za 1500 a odo mňa ešte vymáhať ostávajúcich 500?
buchač
09.03.15,19:11
Neriešme reálnu cenu.
Reálna cena je predsa tá, ktorá je kúpna.
Berme ten príklad toho auta...jeho cena je v reálnom čase (v ponuke autobazárov) tých 4000 €. No reálna cena je tá, ktorá je v danom čase predajná.

Cenu ale stanovuje súdny znalec a nie trh a nie majiteľ. Čo sa týka exekúcií, tam nejde o nejaký veľký zisk, tam ide o čím skorší predaj danej veci (kľudne aj pod cenu) a uspokojenie pohľadávaok.

Obdobne je to aj pri bytoch....
Toť nedávno boli v našom baráku dané do dražby dva byty.
Reálna - výkričná cifra bola cca 50.000 € no na trhu nehnuteľností sa podobné byty predávajú a aj kupujú v pohode za 80.000 €...za koľko boli byty predané,takto neviem. Ale čím viac, tým lepšie pre dlžníka.
draik
09.03.15,19:42
V prvom kole exekučnej dražby sa predáva min. za cenu uvedenú v znaleckom posudku, v ďalšom kole môže byť najnižšie podanie so súhlasom súdu znížené. Pokým nebude uhradená celá vymáhaná pohľadávka, exekučné konanie sa neskončí a exekútor bude hľadať iný spôsob uspokojenia zvyšenej časti pohľadávky.
Bednarova J
10.03.15,07:20
Okrem uvedeného ak sa bude vykonávať dražba hnuteľného majetku, podstatne sa zvýšia náklady za exekučné konanie - to znamená najmä náklady na znalecký posudok, náklady exekútora a pod. Pokiaľ sa už má začať exekučné konanie predajom hnuteľného majetku je najvhodnejšie súčiniť s exekútorom a pokúsiť sa priamo predať uvedený majetok - v tomto prípade auto. Znížia sa tým náklady a zvýši sa suma, ktorá sa bude musieť použiť na úhradu dlžnej pohľadávky.