obraz
10.03.15,08:37
závet chcem napísať v prospech manželkiných dcér manželkine dcery sú úž vydaté, ja deti nemám, som sám
Chobot
10.03.15,07:46
Brata nemusíš vydediť. Brat nie je neopomenuteľný dedič.

Stačí len napísať závet, kde svoj majetok odkážeš tým manželkiným dcéram. Brata v záveti nemusíš vôbec spomínať.

Ty nemáš vlastné deti?
buchač
10.03.15,07:47
Neopomenuteľní dediči sú len deti, tie sa nedajú len tak ľahko vydediť.


Zákon vraví :

Dediči v prvej skupine
Ako prví dedia poručiteľove deti a manžel alebo manželka, každý rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel jeho deti, teda poručiteľovi vnuci. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomkovia. Do prvej skupiny patria všetky poručiteľove deti bez ohľadu na to, či sa narodili v manželstve, alebo mimo neho.
Ak v čase smrti trvalo manželstvo, platí bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Polovica majetku patrí žijúcemu manželovi alebo manželke a druhá polovica sa rozdelí rovnakým dielom medzi žijúcu manželku alebo manžela a deti.

Dediči v druhej skupine
Ak nededia poručiteľove deti, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí s poručiteľom žili najmenej jeden rok v spoločnej domácnosti pred smrťou, a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť. Dediči v druhej skupine dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

Dediči v tretej skupine
Ak nededí manžel, ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej jeden rok pred smrťou,a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť. Ak nededí niektorý zo súrodencov poručiteľa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

Dediči v štvrtej skupine
Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiadny z nich, dedia rovnakým dielom ich deti. Väčšinou ide o strýkov a tety.
Bednarova J
10.03.15,10:27
Zo zákona by dedila manželka a brat by po Vás nededil. Ak chcete, aby dedili aj manželkine deti ZO ZAKONA osvojte si ich.
marjankaj
10.03.15,10:30
Tak to osvojenie nemusí byť také jednoduché. Čo ak sú už plnoleté? A súhlasiť takisto nemusia.
marjankaj
10.03.15,10:32
Ak deti žili v spoločnej domácnosti, tak budú dediť spolu s manželkou v druhej skupine.
Prípadne ešte poručiteľovi rodičia.
obraz
10.03.15,13:26
a nie je brat dedič v tretej skupine ? ako sa uvádza nižšie ------som vdovec žijem sám dcery ,žili v spoločnej domácnosti, ale nemal som ich osvojené a dnes su už vydaté
marjankaj
10.03.15,13:33
No a čo? Dedí sa v druhej skupine. Iba ak by v druhej skupine nebol dedič, tak by nastúpili dediči v tretej skupine.
marjankaj
10.03.15,13:37
Ale radšej napíš ten závet. To pre prípad, že by manželka zomrela skôr alebo keby ste s manželkou zomreli spoločne.
obraz
10.03.15,13:44
nie nemám
obraz
10.03.15,13:45
žiadne svoje deti
obraz
10.03.15,13:51
....som vdovec!!!! a ide mi o,to či môžem vy dediť brata, ked je dedič v tretej skupine
Mária27
10.03.15,13:54
Podľa zákonných skupín sa dedí "zo zákona" (ak nie je závet). ; ak je však závet na celý majetok, dedí sa zo závetu a nie zo zákona.
marjankaj
10.03.15,14:23
A to že si vdovec sme si mali akože domyslieť?????:eek:
Kabaka123
10.03.15,14:35
ak budú chcieť mať peniaze a majetok, tak budú súhlasiť veľmi radi...:)
Chobot
10.03.15,14:56
Načo to komplikovať. Ak si vdovec, tak stačí závet v prospech tých dcér a hotovo. Riadne u notára spísaný a uložený v notárskej úschove. Deti nemáš, tak sa bude dediť podľa závetu.