Flagrans
10.03.15,10:33
AHOJTE! Už dlhšie ma láka vyskúšať fotenie na diapozítivy, ale vôbec neviem ako na to... skúšala som googliť, ale nedopracovala som sa k ničomu, z čoho by som bola múdrejšia. Je tu niekto, kto má s takýmto fotením skúsenosti? Aké príslušenstvo k tomu potrebujem, príp. kde ho zoženiem? Vďaka za všetky odpovede!
Chobot
10.03.15,10:01
Neviem, čo presne chceš vedieť. Ja som z doby, kedy sa ešte na diapozitívy fotilo, dokonca si pamätám ešte aj čierno-biele fotky, ktoré sme dávali vyvolávať do fotoslužby.

čo k toomu potrebuješ? Fotoaparát na 36 mm film a materiál na fotenie - diapozitívny film:

http://www.fotovideoshop.sk/shop/action/productdetail/oc/3227/product/fujifilm-provia-100f.xhtml

http://www.ab-com.cz/1-fujifilm-velvia-100-135-36-_d497446.html

Nafotíš, necháš vyvolať a máš dia - môžeš premietať. Problém je s vyvolaním - čím ďalej, tým menej miest je, kde ti ho vyvolajú.
duves
13.04.15,20:22
a dôvod?
januarq8
19.04.15,12:08
Okrem (samozrejme) fotoaparátu na klasický kinofilm (predpokladám, že na väčší formát fotiť nebudeš) potrebuješ inverzný film (teda taký, na ktorom je obraz v skutočných farbách a nie v negatíve). Pri výbere filmu treba pozerať na to, či je určený pre denné alebo umelé svetlo - podľa toho, či chceš fotiť vonku (prípadne s bleskom), alebo vnútri pri umelom osvetlení. To umelé osvetlenie by ale malo tiež spĺňať určité kritériá na teplotu svetla a spektrum, aby farby na obrázkoch zodpovedali skutočnosti. Asi by bolo lepšie, keby si napísala čo k tomu už máš a čo konkrétne nevieš, lebo takto je to príliš všeobecná otázka. IMHO, v dnešnej dobe to ani nebude lacná záležitosť.
arizona
19.04.15,12:21
Neviem, co ta na tom laka.
Z vlastnej skusenosti ti poviem, ze je to dost neprakticke. Mam doma z pred nejakych 30-tich rokov,asi 3 igelitky plne diapozitivov, fotila som tak par rokov. Ale vtedy este neboli take moznosti,ako dnes.
Pozreli sme si ich mozno, raz,dva krat,potom sa nam uz nikdy nechcelo rozkladat premietacku a vsetko okolo toho...
Niet nad klasicku fotku na fotopapieri!