Alicce
10.03.15,09:42
Dobrý deň,

mám založenú živnosť (účtujem v sústave jednoduchého účtovníctva) a plánujem, že si založím s.r.o. (teda budem účtovať v sústave podvojného účtovníctva). Moja otázka znie: Môžem vykonať prechod z jednoduchého účtovníctva na podvojné účtovníctvo kedykoľvek počas kalendárneho roka, alebo len k 01.01.? Ako prebieha takýto prechod? Musím ukončiť jednoduché účtovníctvo, urobiť účtovnú závierku, podať daňové priznanie ... následne na to môžem prevziať stavy z jednoduchého účtovníctva (napr. pokladňa, banka, ...) a zaúčtovať ich do podvojného účtovníctva a pokračovať už len v podvojnom účtovníctve? Má s tým niekto skúsenosti? Ďakujem.
DAPORA
10.03.15,15:45
Dobrý deň,
Žiadny prechod robiť nebudete. Seba ako živnostníka a S.R.O. ktorú zakladáte si predstavte ako dve odlišné osoby aj keď v S.r.o. budete spoločníkom.
S.r.o. je POVINNÁ účtovať v sústave podvojného účtovníctva. Účtovné knihy otvára zápisom do ORSR.
Jednoduché účtovníctvo musíte "ukončiť" - ako píšete. Musíte uzatvoriť účtovné knihy, vykonať inventarizáciu v súlade so zákonom, podať daňové priznanie... Účtovanie s.r.o. odporúčam zveriť do rúk profesionála ak s tým nemáte skúsenosti.
renata
11.03.15,08:26
nemusi zakladat s.r.o., môze predsa ako zivnostnik FO viest PU
renata
11.03.15,08:27
cely rok rovnaky typ uctovnictva, teda bud JU alebo PU
DAPORA
11.03.15,09:06
No to je mi jasné, ale pýtala sa to, pretože si s.r.o.-čku založiť chce a neuvedomuje si, že o nej ako FO a s.r.o. ako PO sa účtuje ako o dvoch samostatných osobách.
kukučka
11.03.15,09:14
Nepíšeš jasne, či chceš živnosť ukončiť.
Alicce
11.03.15,09:47
Áno, živnosť chcem ukončiť ... ďakujem za Vaše odpovede ... už som si o celej problematike naštudovala info ... teda nebudem robiť žiaden prechod z JÚ na PÚ .... keďže ukončím živnosť a založím si s.r.o. .... budem to vnímať ako 2 samostatné účtovné jednotky. Živnosť s JÚ ukončím. Založím si s.r.o. - povinnosť viesť PÚ.