mona-k
10.03.15,10:26
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu s týmto textom z finančnej správy:
Otázka č. 2 – Záväzok z titulu kúpy pozemku
Spoločnosť Beta s.r.o. eviduje k 31. decembru 2014 nesplatený záväzok vo výške 30 000 eur za kúpu pozemku, ktorého splatnosť uplynula 20. októbra 2012. Bude spoločnosť povinná pri podávaní daňového priznania za rok 2014 dodaniť uvedený záväzok aj keď nebol súvzťažne účtovaný do daňových výdavkov?
Odpoveď
Dodanenie záväzkov sa vzťahuje aj na záväzok, ktorý prislúcha k neodpisovanému majetku, pri ktorom vzniká výdavok až napr. pri jeho predaji. Spoločnosť v daňovom priznaní za rok 2014 zvýši základ dane o 50% menovitej hodnoty nesplateného záväzku, t.j. o 15 000 eur.


Bola som presvedčená, že pripočítavam len záväzky, ktoré mám nejakým spôsobom v daňových nákladoch. Aký máte názor vy?


https://podpora.financnasprava.sk/index.php?type=page&urlcode=732319&title=Ak%C3%A9-z%C3%A1v%C3%A4zky-sa-zda%C5%88uj%C3%BA


NAOZAJ NIKTO NEVIE?
Soňa K
12.03.15,07:23
Pri predaji pozemku budeš účtovať obstarávaciu cenu do daňových výdavkov na účet 541 a záväzky z tohto dôvodu sa dodaňujú. Spoločnosť je dva roky dlžná za pozemok ????
mona-k
12.03.15,08:33
Je to príklad, ktorý ma finančné riaditeľstvo na svojej stránke. Nie je to skutočnosť. Mňa len zarazilo, že pripočítavam záväzok, ktorý nemám v nákladoch. Pri tom príklade nie je jasné, že spoločnosť BETA uvedený pozemok predá, takže sa do nákladov nemusí dostať nikdy a ani cena, za ktorú ho predá, môže ho predať pod OC a vtedy sa jej to do daňových nákladov tiež nepremietne. Preto som sa pýtala, či skutočne pripočítavam záväzky, ktoré v nákladoch nie sú a možno ani nebudú?
karakul
12.03.15,14:31
... však v priloženom materiály je jasne napísané:

"Uvedené platí aj pre záväzok, ktorý prislúcha k odpisovanému a neodpisovanému majetku, zásobám, finančnému majetku a inému majetku, pri ktorom vzniká výdavok (náklad) pri jeho zaradení alebo vyradení zo spotreby alebo z používania."

takže názor mám vyššie uvedený.