Rolo3
10.03.15,13:57
Dobry den,
ako firma sa chystame vylepsit web s tym ze ku kazdej pracovnej pozicii priradime forografiu zamestnanca s uvedenim mena a priezviska. Je potrebny suhlas dotknutych zamestnancov alebo ho vyzadovat nemusime? Z akych dovodov by mohli zamestnanci odmietnut zverejnenie tychto udajov?
dakujem za odpovede
avalik
10.03.15,13:17
Odpoviem ti otázkami:

Máte zákonnú povinnosť zverejňovať na svojom webovom sídle fotografie zamestnancov s uvedením mena a priezviska?

Ktorý zákon prikazuje zamestnancovi súhlasiť so zverejňovaním svojej fotografie s uvedením mena a priezviska na webovom sídle zamestnávateľa?


122/2013

§ 11
Súhlas dotknutej osoby

(1) Ak sa na spracúvanie osobných údajov neuplatňuje § 10, prevádzkovateľ je oprávnený spracúvať osobné údaje len so súhlasom dotknutej osoby.

(2) Ak prevádzkovateľ spracúva osobné údaje podľa odseku 1 a vzniknú pochybnosti o udelení súhlasu dotknutej osoby, prevádzkovateľ je povinný úradu hodnoverne preukázať, že mu dotknutá osoba súhlas poskytla.

(3) Súhlas dotknutej osoby si prevádzkovateľ nesmie vynucovať a ani podmieňovať hrozbou odmietnutia zmluvného vzťahu, služby, tovaru alebo povinnosti ustanovenej prevádzkovateľovi právne záväzným aktom Európskej únie, medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná, alebo zákonom.
kopretinka
10.03.15,14:04
a to má aký zmysel,to meno a priezvisko????????? :eek:
kúpte si fotografie z fotobanky
Ing. Ľubomír Janoška
10.03.15,14:08
Bez súhlasu zamestnanca môžete zverejniť iba jeho kontaktné údaje na pracovisko, fotografia je podmienená súhlasom.
misoft
10.03.15,14:09
Ja som otázku pochopil tak, že chcú "prezentovať" na webe svoju firmu i s fotkami zamestnancov, ich pozíciami a plnými menami - a to i za cenu porušenia zákona....
A ešte sa pýta, či dotknuté osoby majú dôvody to odmietnuť!
Mám dojem, že vedenie firmy sa pohybuje na hrane zákona... a tvrdo môžu dopadnúť (ak by sa to rozhodli urobiť).
bomo
10.03.15,14:14
Úrad na ochranu osobných údajov uvádza k fotografiám zamestnancov (i keď na ID kartách a nie na webe, ale dá sa z toho analogicky vychádzať):

Otázka: Je potrebný súhlas so spracúvaním osobných údajov zamestnanca v zmysle § 7 zákona o ochrane osobných údajov, ak má na oblečení pripnutú kartičku s jeho fotografiou (menom a priezviskom), ktorá slúži na jeho identifikáciu v prípade kontroly vstupu do našich objektov, resp. pohybu v nich ? Ak je potrebný uvedený súhlas, môžeme tento súhlas zapracovať do pracovnej zmluvy ?


Odpoveď: Dobrý deň, pri vyhotovovaní menoviek zamestnancov je potrebné zabezpečiť, aby obsahovali len také osobné údaje, ktoré svojím rozsahom a obsahom zodpovedajú účelu ich spracúvania a sú nevyhnutné na jeho dosiahnutie. Pokiaľ Vaša spoločnosť považuje meno, priezvisko a fotografiu na menovke za nevyhnutné na dosiahnutie účelu, potom je potrebné k tomu aj náležite pristupovať a vhodne ju zapracovať v pracovnej zmluve, v ktorej by bol rozsah označovania zamestnanca uvedený ako podmienka výkonu práce. Spôsob označovania zamestnanca by mal byť taktiež upravený v internom predpise zamestnávateľa, s ktorým by bol zamestnanec preukázateľne oboznámený. Do úvahy však prichádzajú aj iné spôsoby označenia zamestnanca ako jeho meno, priezvisko a fotografia, a to napríklad okrem špecifického odevu aj vygenerovaním osobného čísla. To samozrejme záleží od konkrétnych podmienok činnosti tohoktorého zamestnávateľa.
Kabaka123
10.03.15,14:17
áno presne tak...:)
avalik
10.03.15,14:26
no myslim si, ze je velky rozdiel mat fotografiu na ID karte kde je len k nahliadnutiu osobam pohybujucim sa v danom prostredi alebo ju mat publikovanu na internete s priradenim mena a moznostou ju kopirovat s naslednym moznym zneuzitim
misoft
10.03.15,14:30
Nuž..... až by toto urobili..... a dotknuté osoby by podali žaloby.... firma by sa NIKDY nedoplatila! Pretože ak už raz niečo sa na web "zavesí" - je to tam navždy! Darmo oni by "zmazali", stránka môže byť zdieľaná, uložená jej kópia niekde inde.... a firma by len platila a platila.
bomo
10.03.15,14:39
Ak sa zamestnanci pohybujú v priestoroch, ktoré sú verejné (napríklad v nákupných strediskách), tak je to rovnaké zverejnenie fotografie ...
avalik
10.03.15,15:19
nie je, pretoze tu fotku si ja nemozem bez vedomia a suhlasu daneho pracovnika ulozit do pamatoveho media a neskor zneuzit
fortunka
10.03.15,16:21
Nikto nemôže nikoho fotky zverejňovať bez súhlasu. Nikde. (no možno sa nájdu nejaké výnimky o ktorých neviem ) .

Chápem, prečo to chcete zaviesť, je to prezentácia firmy, osobnejší prístup... a pod. Treba motivovať zamestnancov aby sa chceli prezentovať a zžiť s firmou. Ak by to nešlo, nedalo by sa a je problém s pochopením stratégie a cieľu firmy, treba zmeniť zamestnancov, za takých čo to budú chápať (ale predpokladám, že každá jedna pozícia nepotrebuje byť takto prezentovaná)

Na druhej strane chápem, že nie každému sa to páčiť musí, teda zamestnanec nemusí vyzerať najreprezentatívnejšie, nemusí mať rád takéto publikovanie, alebo proste ma strach z nejakého zneužitia (čo je ale diskutabilné, viď. facebook a spol. ale sú ľudia čo ani to nepoužívajú).
misoft
10.03.15,18:31
Toto: "Treba motivovať zamestnancov aby sa chceli prezentovať a zžiť s firmou. Ak by to nešlo, nedalo by sa a je problém s pochopením stratégie a cieľu firmy, treba zmeniť zamestnancov, za takých čo to budú chápať " hádam nemyslíš vážne!
Čo sa FB týka. Tí ktorí tam vkladajú SVOJE fotky - robia to dobrovoľne (a z nerozumu) a z vlastnej vôle. Že potom niekto tie fotky zneužije? Veď sami ich tam dali.
Ale aby niekto si odfotil osobu XY, vycapil ju na web (akože prezentácia) aj s pracovným zaradením a plným menom - to je už pohŕdanie touto osobou - ten, ktorý by to urobil, by dával najavo, že osoba XY je pre neho len kus, s ktorým si môže robiť, čo sa mu páči.
Ak chcú firmu prezentovať, nech si vyberú inú formu!
fortunka
11.03.15,12:37
každý to chápeme inak... ty ako pohŕdanie (čo je podľa mňa úplne odveci...) ja ako normálnu komuikáciu s klientmi. Vo firme sa tiež neskrývam na wc, kým klienti odídu a nekontaktujem ich iba firemným emailom aby náhodou nevedeli ako vyzerám, nedajbože aby nevedeli vlastne kto som.. iba nejaký tien, čo robí niečo... :) predpokladám, že upratovačka sa tam nedostane, ale klientský pracovníci, obchďáci, riaditeľ, ... je to úplne bežné, že sú aj vyfotení a označení na firemnom webe. mne to nepríde divné... pre niekoho to môže byť aj pocta, byť takto uverejnený a pre zákazníkov je to vždy príjemné vedieť kto je na "druhej strane"... ale jasne, treba sa skryť :P
misoft
11.03.15,15:16
Dievča - ty si vôbec nepochopila podstatu prvotnej otázky. Ak niekto pracuje a stýka sa so zákazníkmi, tak neuteká. Ale vycapiť bez VEDOMIA toho zamestnanca JEHO fotku s JEHO menom a JEHO pracovným zaradením - to nie je KOMUNIKÁCIA so zákazníkmi - to je zneužívanie postavenia riadiacich pracovníkov vo firme, ktorí si myslia, že sú aj PÁNMI nad právami zamestnancov.
Ak sú vyfotení niektorí na webe - tak dali na to SÚHLAS! Ale bez súhlasu ani Ň!

Len tak bokom - pokiaľ (príklad) by si bola mojim zamestnávateľom a moju fotku by si vycapila na web bez môjho vedomia - tak by som ťa z kože zodral - a zákonne cez súdy. Pretože tak vyznieva tvoj komentár - ty v ňom súhlasíš, aby zamestnávateľ sa správal ako despota a Pán Boh!
Ing. Ľubomír Janoška
11.03.15,15:42
"Treba motivovať zamestnancov aby sa chceli prezentovať a zžiť s firmou. Ak by to nešlo, nedalo by sa a je problém s pochopením stratégie a cieľu firmy, treba zmeniť zamestnancov, za takých čo to budú chápať (ale predpokladám, že každá jedna pozícia nepotrebuje byť takto prezentovaná)"
- dúfam, že hovoríš v prvom rade o riadiacich pracovníkoch, pretože poznám príliš veľa šéfov, ktorí od svojich podriadených vyžadujú "lojalitu", než sami prejdú ku konkurencii :)
fortunka
11.03.15,16:24
to uz je individualne na jednotlivych firmach, su aj take co neberu zamestnancov len ako radovych panacikov, ktorych vymenia kedy sa im zachce...
fortunka
12.03.15,10:50
Prepáč, ale ja som nikde nenapísala, že netreba povolenie od zamestnanca a bez vedomia to tiež nebude ani v prípade pýtajúceho sa (vid hned moja prva veta) :). Ja otázku nechápem len ako "informovanie sa" ako obísť zákon, možno len chcú byť pripravený ak niekto bude protestovať a nebude súhlasiť...iné nič... a čo by si povedal na to keby ti priateľka vycapila fotku OP aj VP na instagram ako sa dnes podarilo nemenovanej tenistke ? :))))) Mna len zaujíma kto a ako to ide teraz zneužiť, rovnako ako, by ma zaujímalo zneužitie fotky s menom a pozíciou na webe. Naši dodávatelia zo zahraničia maju vycapené stručné CVčka, ako prezentáciu firemných obchodníkov a zástupcov aj s fotkami na webe a nemám pocit, že by to boli ľudia z hornej-dolnej čo nevedia, čo so sebou... skôr tu sa často robí z ničoho veľké bubu... že pánmi nad zamestnacami.. no haha :))))
misoft
12.03.15,13:17
...ale na druhej strane sú aj firmy, ktoré "menia" zamestnancov ako špinavé prádlo. Stačí, aby sa zamestnanec ozval, že sa mu niečo nepáči, alebo že to, čo mu nariadili, je v rozpore so zmluvou, zákonom - a má výpoveď pre "porušenie pracovnej disciplíny"..... Žiaľ, takýchto "firiem je na Sk asi väčšina.... (a pocítil to aj môj syn.... keď ich upozornil na niečo, čo nemalo oporu v zákone - do troch dní mal "padáka"...)