Jurašek
10.03.15,16:43
Dobry den,mal by som otázku,je možné aby mi vyšiel nedoplatok ak podám DP na Slovensku a príjem bol len z Irska,kde boli dane aj zaplatené ( p60 ). V Irsku je dan z príjmu 20% - na Slovensku 19% , v Irsku je nezdanitelná čast 3300€ na osobu - na Slovensku 3803€ atd.....social a zdrav. odvody v Irsku 4% z hrubej mzdy - na Slovensku neviem a potom je tu špecialna irska dan ktorú neviem ako započítat......tak je možné, že človek ktorý nemal príjem zo Slovenska,má trvalý pobyt ale stále na Slovensku a tak podá DP na Slovensku, vo finále musel niečo doplatit? Dakujem
veronikasad
10.03.15,15:57
Pokial si mal len príjmy zo závislej činnosti (zo zamestnania), keď pri podávaní DP uplatníš metodu vyňatia príjmov, žiadny nedoplatok ani preplatok na dani ti na Slovensku nevznikne.
Jurašek
10.03.15,16:06
no ale podla zmluvy medzi SR a Irskom sa tam uplatnuje metoda započítania,nie vynatia a predpokladám že to nie je volba, ako sa človeku hodí,alebo? thx
veronikasad
10.03.15,16:09
Keď má len príjmy zo ZČ, môže sa rozhodnúť pre metodu, ktorá je pre daňovníka výhodnejšia - čo metoda vyňatia príjmov určite je.
veronikasad
10.03.15,16:13
Pozri § 45 odst. 3 písm. c) ZoDzP

(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európsku úniu a jej orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
Jurašek
10.03.15,16:23
aha.....tak to som zase narazil na ,,novinku,, ja som myslel,že je to stanovené v tých zmluvách o zamedzení 2tého zdanenia a nedá sa s tým nič robit.No budem musiet to ešte naštudovat.A otázka ako by do DP zasiahla táto položka - predaj darovaného bytu, kde bol darca majitelom bytu viac ako 5 rokov,bol vypracovaný odhad ceny nehnutelnosti a za rovnaku cenu sa nehnutelnost aj predala ? Zatial som zistit, že mám povinnost podat DP typ B. ale ak by som teda príjem zo zahraničia vynal t.j bola by tam 0,- a ukazalo by sa že skutočne nemusím zaplatit žiadnu dan z predaja nehnutelnosti ....ako by potom také DP vyzeralo ? Dakujem
veronikasad
10.03.15,16:26
ohladom bytu to napíš ttrošku zrozumitelnejšie. Odkedy si vlastníkom bytu ty ? Byt si získal darovaním ?
Jurašek
10.03.15,16:27
http://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/888/category/dan-z-prijmov/article/zdanovanie-prijmov-zo-zamestnania-zo-zahranicia-za-rok-2012.xhtml .......ano našiel som tento článok síce z r 2013 a tam je práve prípad ,,Pána Uspešného,, ktorý pracoval v Irsku ale nedočítal som to dokonca,tak by som sa dozvedel čo si mi práve napísala o metode vynatia.
Jurašek
10.03.15,16:33
sorry,ano........takže: bol mi darovaný byt, darca ( matka ) vlastnila tento byt viac ako 5 rokov ja tam mam stále TP nahlásený, 2 mesiace po darovaní ( darovacou zmluvou ) som byt predal za rovnaku sumu ako bol vypracovaný odhad ceny nehnutelnosti ,toto všetko sa odohralo v r 2014....viem že moj TP pred darovaním nehrá úlohu a byt som nevlastnil 2 alebo 5 rokov neviem už aký čas je tam daný,aby som oslobodený bol aj ja, ale darca bol oslobodený od dane a kedže ja som byt predal bez ,zisku,, mala by tam byt 0,- . Je to tak správne? Dufam teda, dakujem
veronikasad
10.03.15,16:41
Pokúsim sa zistiť - ak ti medzitým neodpovie niekto iný - ako je to s OC bytu v prípade že bol získaný darovaním ...
Jurašek
10.03.15,16:46
no čo som čerpal hlavne z porady tu, dan by som mal platit z rozdielu medzi cenou za ktorú sa darovaný byt predal a za ktorú by sa mohol predat ak by ho darca predal, v darovacej zmluve suma daru určená nebola,preto sa nasledne vyhotovil ten odhad a ako som písal za rovnaku sumu sa nehnutelnost predala,takže ano ja nesplnam podmienku oslobodenia od platenia dane ale kedže rozdiel bol 0,- tak tam nič iné ako zase 0,- byt ani nemože..........to je teda teoria,uvídm čo na to DU :-p
veronikasad
10.03.15,16:55
Tak som zistila, že podmienka oslobodenia sa sleduje u darcu v čase darovania, čo tvoja matka zrejme splňa. Byt sa oceňuje znaleckým posudkom cenou platnou v čase darovania. Ak je OC a PC zhodná, dopad na základ dane bude nula. DP typu B ale podať musíš a v tomto prípade môžeš oznamiť predlženie lehoty na podanie DP len do konca júna, lebo si mal aj iné príjmy.
Jurašek
10.03.15,17:20
........takže je to nakoniec tak, že moje finálne DP typ B. bude vyzerat 0,- a 0,- ?! A teda kvoli bytu sa na mna nevstahuje 6 mesačný odklad,ale len 3 mesiace,ten príjem zo zahraničia už nehrá úlohu....no aj tak dobre,aj tak by som to rád uzavrel do lehoty 31.marca aby som to už mal z krku. Tak ti moc pekne dakujem za tvoj čas a ochotu.....prajem pekny den ešte