hanusvas
10.03.15,16:50
Moze niekto poradit ako je najlepsie predlzit zmluvu o prenajme bytu na dobu urcitu o dalsie obdobie. Je najlepsie napisat uplne novu zmluvu? ALebo staci dodatkom k povodnej, ze sa doba najmu predlzuje o dalsie obdobie? Alebo dokonca, ze udajne ked sa neurobi nic, tak take pravne nasledky nastanu automaticky?
Dakujem vopred za akukolvek radu
jslancik
10.03.15,16:39
pod "najlepšie" myslíš čo? účinok má všetko rovnaký, najjednoduchšie/najľahšie je nespraviť nič.
dmc
10.03.15,16:42
§252 ods.2 (Najom vseobecne)
Nájom sa skončí uplynutím doby, na ktorú sa dojednal, ak sa prenajímateľ nedohodne s nájomcom inak. Ak nájomca užíva byt aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.

OPRAVA - toto ustanovenie §262 ods.2 neplati pre zanik najmu bytu.
(nechavam to tu pre logiku vlakna)

Ja osobne by som v postavení nájomcu a aj prenajímatela mal určite radšej v ruke zmluvu -predĺženú alebo novú.
Katy a R
10.03.15,17:08
Ak neurobíš nič, prenájom končí dohodnutým dňom.

to, čo tu citoval dmc - síce platí pri prenájme (niečoho - všeobecne) - ale neplatí pri prenájme bytu! - viď obč. zákonník - § 710 odst 2

ja by som urobila dodatok - a zase len na dobu určitú :).
dmc
10.03.15,18:23
ano mas pravdu - § 676 ods.2 neplati pre zanik najmu bytu.
hanusvas
11.03.15,13:52
dakujem vsetkym ktori sa zapojli do debaty! Cela ato diskusia bola ilustrativnym prikladom ako dolezite bolo diskusiu otvorit. Moja polo-informacia, ze ak neurobim nic, resp. ak nepodam do 30 dni na sud ziadost o vystahovanie, tak ucinky povonej zmluvy su ako keby som ju prdlzil o dalsie obdobie BOLA CHYBNA. Ak by ma KaR neboli KaR usernili, bol by som sa pravdepodobne dostal do problemov. P.S. tie vsivacke byty, vzdy su riesene v legislative odchylne...a ako zakerne!!!
hanusvas
11.03.15,13:59
Este male vysvetlenie. Preto som dal do protkladu ako 2 rozne alternativy vypracovanie novej zmluvy versus dodatok k povodnej o predlzeni doby, ze som mal obavu, ci nahodou dodatok nesposobi "devalvaciu formulacie" "Zmluva na dobu urcitu", ktoru ma povodna zmluva v zahlavi. Co ak budem dobu takto predlzovat pomocou dodatku 10x? Bude povodna zmluva stale chapana ako Zmluva na dobu urcitu, a to bez vyhrad? Ano, kazdy logicky uvazujuci clovek by s tym nemal problem, ale pohybovat sa v SK prave je...ako brodit sa mociarom...a tak som sa chcel uistit, ze ma uz nevtahuje pod hladinu...
hanusvas
11.03.15,14:04
kombinaciu vsetkeho: najmenej prace, najvaecsiu pravnu istotu, najmensie riziko zavlecenia chybneho noveho textu do povodneho textu, najvyhodnejsie postavenie voci partnerovi pri pripadnom dohadovani, najefektivnejsi sposob domahania sa exekucie,...a z tohoto coctailu najvyhodnejsiu agregaciu