mmia
15.05.06,15:34
ahojte, chcela by som vas poprosit o radu:
ake dokumenty musi dolozit zamestnanec, ked ziada uplatnenie danoveho bunusu? myslela som si ze aj kopiu rod. listu ale zeby to tak nebolo??? najdem to niekde v zakone o ake dokumenty ide???
DIK, SURNE!!
katkaj
15.05.06,13:37
ahojte, chcela by som vas poprosit o radu:
ake dokumenty musi dolozit zamestnanec, ked ziada uplatnenie danoveho bunusu? myslela som si ze aj kopiu rod. listu ale zeby to tak nebolo??? najdem to niekde v zakone o ake dokumenty ide???
DIK, SURNE!!
Podpíše vo vyhlásení že si uplatňuje daňový bonus na dieťa a tam je aj dátum narodenia myslím. U študentov sa doloží potvrdenie o návšteve školy

ešte doplním že spôsob preukázania nároku na daňový bonus je v par.37 zákona o dani z príjmov
Tweety
15.05.06,13:39
ahojte, chcela by som vas poprosit o radu:
ake dokumenty musi dolozit zamestnanec, ked ziada uplatnenie danoveho bunusu? myslela som si ze aj kopiu rod. listu ale zeby to tak nebolo??? najdem to niekde v zakone o ake dokumenty ide???
DIK, SURNE!!Ak je dieťa školopoviné, stačí Rodný list, ak je po ukončení povinnej školskej dochádzky,potvrdenie o návšteve školy.
Holbová
15.05.06,13:47
ano Tweety ma pravdu,
pokial viem, tak pre uplatnenie daňového bonusu musi predlozit ak ide o:
1/ skolopovinne dieta - rodny list,alebo potvrdenie, ze mu bolo dieta zverene/ak si niekto adoptuje dieta/,
2/dieta po skonceni povinnej skolskej dochadzky, potvrdenie skoly
mmia
15.05.06,14:09
ano Tweety ma pravdu,
pokial viem, tak pre uplatnenie daňového bonusu musi predlozit ak ide o:
1/ skolopovinne dieta - rodny list,alebo potvrdenie, ze mu bolo dieta zverene/ak si niekto adoptuje dieta/,
2/dieta po skonceni povinnej skolskej dochadzky, potvrdenie skoly


vedeli by ste mi prosim poradit ci to najdem niekde "cierne na bielom" mne je to jasne len by som to potrebovala niekomu ukazat.
DAKUJEM
katkaj
15.05.06,14:10
vedeli by ste mi prosim poradit ci to najdem niekde "cierne na bielom" mne je to jasne len by som to potrebovala niekomu ukazat.
DAKUJEM

Už som ti v mojom príspevku doplnila,že preukazovanie nároku na daňový bonus rieši par.37 zákona o dani z príjmov :rolleyes:
mmia
15.05.06,14:43
dakujééém :-)
lenkav
16.05.06,06:04
Mám zamestnanca, ktorému sa s priateľkou narodila dcéra (minulý týždeň). Ak je v rodnom liste uvedené iné bydlisko jeho priateľky ako jeho - nárok na DB nemá?
Ak by ho chcel získať, museli by si vybaviť spoločný trvalý pobyt?
Dá sa potom spätne doplatiť DB od narodenia?
Stačí potom čestné vyhlásenie, že žijú v spoločnej domácnosti?:confused:

Veľmi pekne ďakujem :o
Tweety
16.05.06,06:11
Mám zamestnanca, ktorému sa s priateľkou narodila dcéra (minulý týždeň). Ak je v rodnom liste uvedené iné bydlisko jeho priateľky ako jeho - nárok na DB nemá?
Ak by ho chcel získať, museli by si vybaviť spoločný trvalý pobyt?
Dá sa potom spätne doplatiť DB od narodenia?
Stačí potom čestné vyhlásenie, že žijú v spoločnej domácnosti?:confused:

Veľmi pekne ďakujem :oPodľa § 33 má naň nárok, ak s ním dieťa žije v spoločnej domácnosti, teda nemusí byť trvalý pobyt spoločný.:cool:.
Barbara
16.05.06,06:14
Mám zamestnanca, ktorému sa s priateľkou narodila dcéra (minulý týždeň). Ak je v rodnom liste uvedené iné bydlisko jeho priateľky ako jeho - nárok na DB nemá?
Ak by ho chcel získať, museli by si vybaviť spoločný trvalý pobyt?
Dá sa potom spätne doplatiť DB od narodenia?
Stačí potom čestné vyhlásenie, že žijú v spoločnej domácnosti?:confused:

Veľmi pekne ďakujem :o


ak je dieťa je jeho, tak nárok na DB má. bydlisko nehraje rolu.
podľa Z.č.595/2003 §33 nárok je ak dieťa je vlastné, osvojené,............- žijúce so mnou v domácnosti. V tomto prípade sa jedná oto, že vedú spoločnú domácnosť,teda , že hospodária spolu ale nejedná sa o bydlisko.
Tweety
16.05.06,06:14
vedeli by ste mi prosim poradit ci to najdem niekde "cierne na bielom" mne je to jasne len by som to potrebovala niekomu ukazat.
DAKUJEM
Hovorí o tom § 37 Zákona o dani z príjmov.:cool:
Pepa
16.05.06,06:20
Mám zamestnanca, ktorému sa s priateľkou narodila dcéra (minulý týždeň). Ak je v rodnom liste uvedené iné bydlisko jeho priateľky ako jeho - nárok na DB nemá?
Ak by ho chcel získať, museli by si vybaviť spoločný trvalý pobyt?
Dá sa potom spätne doplatiť DB od narodenia?
Stačí potom čestné vyhlásenie, že žijú v spoločnej domácnosti?:confused:

Veľmi pekne ďakujem :o
Súhlasím s príspevkom od Barbary, len doplním: DB si môže uplatniť už v mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo. Ak by sa tak "nestalo", môže si DB za celé obdobie uplatniť až v ročnom zúčtovaní.
Barbara
16.05.06,06:23
Na to aby mal nárok na DB, musia byť manželmi.:cool:


prepáč Majka, ale dovolím si s Tebou nesúhlasiť.
podľa zákona 595/2003 § 33 daňovník má nárok na DB, keď dieťa jevlastné, osvojené atd takže keď dieťa je jeho, tak nárok má:)
Tweety
16.05.06,06:30
prepáč Majka, ale dovolím si s Tebou nesúhlasiť.
podľa zákona 595/2003 § 33 daňovník má nárok na DB, keď dieťa jevlastné, osvojené atd takže keď dieťa je jeho, tak nárok má:) Prepáčim, ani ja so sebou nesúhlasím, napísala som mylnú odpoveď, už som to dala na správnu mieru. Mea culpa.:mee:
Zužu
01.06.06,08:46
Daňovník poberá daňový bonus na jedno dieťa. V máji sa mu narodilo 2. dieťa, takže mu vznikol nárok na daňový bonus na dve deti. Ale zároveň v máji má práceneschpnosť - od 9.5. Hrubá mzda za máj bude vo výške 2857,- Sk a náhrada za dočasnú PN vo výške 1577,-Sk, ktorá sa nepočíta za HM. Hrubá mzda nie je polovica minimálnej mzdy. Môžem mu ako zamestnávateľ priznať daňový bonus za mesiac máj?
Tweety
01.06.06,08:48
Daňovník poberá daňový bonus na jedno dieťa. V máji sa mu narodilo 2. dieťa, takže mu vznikol nárok na daňový bonus na dve deti. Ale zároveň v máji má práceneschpnosť - od 9.5. Hrubá mzda za máj bude vo výške 2857,- Sk a náhrada za dočasnú PN vo výške 1577,-Sk, ktorá sa nepočíta za HM. Hrubá mzda nie je polovica minimálnej mzdy. Môžem mu ako zamestnávateľ priznať daňový bonus za mesiac máj? DB sa v takomto prípade zamestnancovi dorovná pri ročnom zúčtovaní dane.
Zita4
01.06.06,08:49
Daňovník poberá daňový bonus na jedno dieťa. V máji sa mu narodilo 2. dieťa, takže mu vznikol nárok na daňový bonus na dve deti. Ale zároveň v máji má práceneschpnosť - od 9.5. Hrubá mzda za máj bude vo výške 2857,- Sk a náhrada za dočasnú PN vo výške 1577,-Sk, ktorá sa nepočíta za HM. Hrubá mzda nie je polovica minimálnej mzdy. Môžem mu ako zamestnávateľ priznať daňový bonus za mesiac máj?
Podľa tohto nemôžeš, ale pri ročnom zúčtovaní dane mu možnoí vznikne nárok a budeš mu to môcť doplatiť.
Zužu
01.06.06,08:50
Ďakujem, aj som to tak pochopila podľa par. 33, len zamestnacovi sa to nepáči, keď som mu to vysvetľovala.
Zita4
01.06.06,09:01
Ďakujem, aj som to tak pochopila podľa par. 33, len zamestnacovi sa to nepáči, keď som mu to vysvetľovala.
Zákon ťa nepustí, zamestnanec to musí pochopiť. :(
baninka
01.06.06,09:07
Ja sa chcem spytať ako je to počas prázdnin - letných s nárokom na DB.Dieťa navštevuje strednú školu.
Myslím si, že vzhľadom na to, že školu neprerušilo, a sústavne sa vzdeláva DB mu patrí aj počas letných prázdnin. Znova na začiatku dalšieho šk.roka donesie potrvrdenie o návšteve školy.
Myslím si správne?
jankasm
01.06.06,09:10
Ja sa chcem spytať ako je to počas prázdnin - letných s nárokom na DB.Dieťa navštevuje strednú školu.
Myslím si, že vzhľadom na to, že školu neprerušilo, a sústavne sa vzdeláva DB mu patrí aj počas letných prázdnin. Znova na začiatku dalšieho šk.roka donesie potrvrdenie o návšteve školy.
Myslím si správne?

Áno, myslíš si správne. Školský rok vlastne končí až 31.8.2006, aj keby napr. v júni odmaturoval má ešte do 31.8. nárok na DB.
katkaj
01.06.06,09:12
Ja sa chcem spytať ako je to počas prázdnin - letných s nárokom na DB.Dieťa navštevuje strednú školu.
Myslím si, že vzhľadom na to, že školu neprerušilo, a sústavne sa vzdeláva DB mu patrí aj počas letných prázdnin. Znova na začiatku dalšieho šk.roka donesie potrvrdenie o návšteve školy.
Myslím si správne?

Myslíš si správne;)
Barbara
01.06.06,09:30
Myslíš si správne;)


ja by som tiež súhlasila, ale stále mi nefunguje tlačítko " súhlasím"
neviem čo sa deje, ale už aspoň týždeň mi nefunguje:mad: :mad: :mee: :mee:
chudaska
01.06.06,09:37
Áno súhlasím, len doplním, že ak by išlo o vysokoškoláka, tam ten nárok na daňový bonus končí v mesiaci kedy odpromuje.
baninka
01.06.06,09:40
ten súhlas sa týkal toho vysokoškoláka - jemu šk. rok neplatí do 31.8. ale do dňa kedy odštátnicuje - nie odpromuje.
Do 8 dní potom musí rodič oznámiť zmenu - zánik nároku na DB.
buba
07.06.06,05:26
Zamestnanec išiel na predčasný star. dôchodok, predtým pracoval u nás a poberal daň. bonus, teraz sme ho zobrali na dohodu o vykonaní práce bude mať príjem napr.6000,- môžeme mu dať daň. bonus v tomto mesiaci?
Zita4
07.06.06,05:32
Zamestnanec išiel na predčasný star. dôchodok, predtým pracoval u nás a poberal daň. bonus, teraz sme ho zobrali na dohodu o vykonaní práce bude mať príjem napr.6000,- môžeme mu dať daň. bonus v tomto mesiaci?
Môže dostať daňový bonus na dieťa. Nech si podpíše daňové vyhlásenie, kde si ho žiada a nech vyznačí, že si nežiada základnú nezdaniteľnú časť a poberá starobný dôchodok.
bazil
07.06.06,06:32
Pochopil som správne prosím? Má rodiča ktorému dieťa zmaturovalo a pripravuje sa na prijímačky na vysokú. Dieťa nebude evidované na úrade práce. Rodič má teda nárok na DB do 31.8.2006? Ak by sa prihlásil na úrad práce mal by aj tak rodič nárok na DB?
Tweety
07.06.06,06:34
Pochopil som správne prosím? Má rodiča ktorému dieťa zmaturovalo a pripravuje sa na prijímačky na vysokú. Dieťa nebude evidované na úrade práce. Rodič má teda nárok na DB do 31.8.2006? Ak by sa prihlásil na úrad práce mal by aj tak rodič nárok na DB? 1. nebude evidované na úrade, pripravuje sa na VŠ- nárok na bonus do 31.8.
2. nie v tomto prípade nebude mať.:cool:
evina
07.06.06,06:35
Pochopil som správne prosím? Má rodiča ktorému dieťa zmaturovalo a pripravuje sa na prijímačky na vysokú. Dieťa nebude evidované na úrade práce. Rodič má teda nárok na DB do 31.8.2006? Ak by sa prihlásil na úrad práce mal by aj tak rodič nárok na DB?

Má nárok na DB do 31.8.2006
miriam.1
07.06.06,09:44
Ahojte, potrebovala by som súrne jednu radu. Ak zamestnancovi ukončilo dieťa strednú školu, t.j. zmaturovalo v mesiaci jún. Má zamestnanec nárok na Daňový bonus ešte aj v mesiaci júl a august?
jankasm
07.06.06,09:46
Ahojte, potrebovala by som súrne jednu radu. Ak zamestnancovi ukončilo dieťa strednú školu, t.j. zmaturovalo v mesiaci jún. Má zamestnanec nárok na Daňový bonus ešte aj v mesiaci júl a august?

Áno, má nárok aj za júl-august. Dieťa sa pokladá za študenta až do 31.8.2006.
miriam.1
07.06.06,10:12
Ďakujem Ti pekne za radu.
Tweety
07.06.06,10:18
Áno, má nárok aj za júl-august. Dieťa sa pokladá za študenta až do 31.8.2006.Súhlasím, za predpokladu, že sa neprihlásilo na ÚP.
jankasm
07.06.06,10:40
Súhlasím, za predpokladu, že sa neprihlásilo na ÚP.

A ak by sa prihlásilo? Dostalo by podporu?
Ja si pamätám, že keď som po škole išla na ÚP, tak som počas prázdnin nedostávala podporu, až od septembra. Ale je možné, že sa to už zmenilo. :confused:
Ak by nedostávalo podporu, rodič môže poberať DB nie?
Tweety
07.06.06,10:45
A ak by sa prihlásilo? Dostalo by podporu?
Ja si pamätám, že keď som po škole išla na ÚP, tak som počas prázdnin nedostávala podporu, až od septembra. Ale je možné, že sa to už zmenilo. :confused:
Ak by nedostávalo podporu, rodič môže poberať DB nie? 1. Nie, na podporu nebude mať nárok.2. Nie ,nebude mať štatút študenta.
jankasm
07.06.06,10:47
1. Nie, na podporu nebude mať nárok.2. Nie ,nebude mať štatút študenta.

Už mi je to jasné, ďakujem. :)
1234
07.06.06,10:56
Chcem poprosiť o radu: je nejaké obmedzenie u daňového bonusu, keď dieťa-stredoškolák nášho zamestnanca bude 3.ročník študovať v USA?
Zita4
07.06.06,11:37
Chcem poprosiť o radu: je nejaké obmedzenie u daňového bonusu, keď dieťa-stredoškolák nášho zamestnanca bude 3.ročník študovať v USA?
Najlepšie by bolo, keby priniesol potvrdenie o vyplácaní prídavkov na deti. V tom prípade má nárok na daňový bonus. V žiadosti o PnD si zdokladuje všetko vrátane potvrdenia o návšteve školy úradne preloženého do slovenčiny, priznajú mu prídavky na dieťa a donesie potvrdenie tebe a máš po starostiach. ;) Ak si nežiada PnD, všetky doklady predloží zamestnávateľovi pri žiadosti o daňový bonus najneskôr pri ročnom zúčtovaní dane.
1234
07.06.06,11:52
ďakujem veľmi pekne za odpoveď
jholubok
07.06.06,13:20
Dobrý deň,
ako je to s vyplácaním daňového bonusu, keď sú rozvedení manželia alebo ak žijú ako druh a družka. Aký je tam postup?
Ďakujem
kika571
07.06.06,13:28
Daňový bonus si môže uplatniť iba na vlastné dieťa, /osvojené, alebo zverené do opatery/ alebo dieťa manželky/ nie na dieťa druha, družky/. Musia mať spoločnú domácnosť. V mesiaci, kedy sa mu vypláca daňový bonus musí mať zdaniteľný príjem minim. vo výške polovici minimálnej mzdy.
jholubok
07.06.06,13:34
Keď je to dieťa jeho len oni žijú ako druh a družka, vtedy môže? A keď sú manželia rozvdený
enave
07.06.06,13:41
Keď žijú ako druh a družka a dieťa je ich spoločné, uplatní si hociktorý z nich. U rozvedených si uplatňuje ten, komu boli deti zverené do výchovy.
Zita4
07.06.06,14:06
Keď je to dieťa jeho len oni žijú ako druh a družka, vtedy môže? A keď sú manželia rozvdený
Ak je rodič a matka dieťaťa si neuplatňuje DB, tak áno.
KatkaBS
08.06.06,11:04
Dobrý deň. Chcem sa spýtať. Ak má zamestnanec v mesiaci hrubu mzdu menej ako polovicu mesacnej min.mzdy, t.j. 3450Sk, nemá nárok na daňový bonus? Napríklad odpracoval len par dni z dovodu skončenia pracovného pomeru a jeho HM je menej ako polovica minimalnej... patrí mu daňový bonus,alebo nie?
Myslím že nie, ale nie som si istá. Ďakujem za odpoveď...
Tweety
08.06.06,11:07
Dobrý deň. Chcem sa spýtať. Ak má zamestnanec v mesiaci hrubu mzdu menej ako polovicu mesacnej min.mzdy, t.j. 3450Sk, nemá nárok na daňový bonus? Napríklad odpracoval len par dni z dovodu skončenia pracovného pomeru a jeho HM je menej ako polovica minimalnej... patrí mu daňový bonus,alebo nie?
Myslím že nie, ale nie som si istá. Ďakujem za odpoveď... Nie, nepatrí, nesplňa podmienku.
Ingrid G.
08.06.06,12:09
Ak má v mesiaci HM menej ako 3 450,-Sk, daňový bonus mu vyplatiť nemôžeš. Môže si uplatniť doplatenie DB v ročnom zúčtovaní alebo daňovom priznaní (ak splní podmienku príjmu).
korduľa
12.06.06,08:09
chcela by som poprosit o radu, danovy bonus bol v roku 2005 400 sk na jedno dieta, kedy sa zmenila tato suma na 450 ? v ktorom mesiaci? nie som si ista, ci je to oktober, dakujem
Barbara
12.06.06,08:11
chcela by som poprosit o radu, danovy bonus bol v roku 2005 400 sk na jedno dieta, kedy sa zmenila tato suma na 450 ? v ktorom mesiaci? nie som si ista, ci je to oktober, dakujem



od septembra 2005:)
buba
30.06.06,06:14
ak dieťa zmaturovalo 15.6.2006 a zamestanolo sa 28.06.,2006 na pracovnú zmluvu už nemá nárok na daňový bonus od 1.7.2006?
jankasm
30.06.06,06:24
ak dieťa zmaturovalo 15.6.2006 a zamestanolo sa 28.06.,2006 na pracovnú zmluvu už nemá nárok na daňový bonus od 1.7.2006?

Správne, keby sa nezamestnalo ani neprihlásilo na ÚP malo by štatút študenta až do 31.8.2006, a tým pádom aj nárok na DB. Keďže sa 26.6.2006 zamestná, nárok na DB má naposledy za mesiac jún.
Tweety
30.06.06,06:24
ak dieťa zmaturovalo 15.6.2006 a zamestanolo sa 28.06.,2006 na pracovnú zmluvu už nemá nárok na daňový bonus od 1.7.2006? Má,za jún ešte má, pretože na začiatku mesiaca júna sú splnené podmienky na jeho nárok,ale v júli už nie
§ 33odst.5.
AnitaMartinska
03.07.06,12:39
Uplne nahodou som sa dozvedela nasledovne:
Pracovnicka / rozvedena s 1 dietatom /cerpala neplatene volno,bola pracovat v zahranici 4 mesiace.
Danovy bonus na dieta nemala za tieto 4 mesiace vyplateny.Ale uplatnila si ho v state,kde pracovala co bolo pre nu ovela vyhodnejsie .
Ak mna poziada o rocne zuctovanie dane a dodatocne si uplatni DB,ja jej ho doplatim,nakolko splna podmienku prijmu za cely rok .
Teda ma vyplateny dvakrát DB.
Stretli ste sa s takym pripadom?
evina
03.07.06,12:54
Uplne nahodou som sa dozvedela nasledovne:
Pracovnicka / rozvedena s 1 dietatom /cerpala neplatene volno,bola pracovat v zahranici 4 mesiace.
Danovy bonus na dieta nemala za tieto 4 mesiace vyplateny.Ale uplatnila si ho v state,kde pracovala co bolo pre nu ovela vyhodnejsie .
Ak mna poziada o rocne zuctovanie dane a dodatocne si uplatni DB,ja jej ho doplatim,nakolko splna podmienku prijmu za cely rok .
Teda ma vyplateny dvakrát DB.
Stretli ste sa s takym pripadom?
Nestretla som sa síce s takým prípadom, ale domnievam sa, že pracovníčka bola povinná upozorniť na to, že DB poberala u iného zamestnávateľa /aj keď zahraničného/ a počas tých štyroch mesiacoch si ho nemala uplatniť u Vás. Mne to vyplýva zo všetkých častí, ktoré v zákone pojednávajú o DB a najmä § 36 zákona:

(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, prihliadne na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a na daňový bonus, ak zamestnanec podá do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, a každoročne najneskôr do konca januára alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia písomné vyhlásenie o tom, a) že uplatňuje daňový bonus a že spĺňa podmienky na jeho priznanie, prípadne kedy a ako sa zmenili,
b) že súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus u iného zamestnávateľa a že právo na daňový bonus na tie isté osoby súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje iný daňovník,
AnitaMartinska
04.07.06,05:53
Evina,
dakujem za vysvetlenie. Ale ja to o tom vyplateni v zahranici viem len nahodou,je to nedokazatelne.
Teda ak mi podpise vyhlasenie,/co uz na rok 2006 ma/ a nenahlasi ziadnu zmenu,tak jej to musim v RZD doplatit,alebo ak si bude robit danove priznanie,tak si to tam uplatni.
Ono to bude uz na nej,ako sa zachova.
Pekny den.
alušik
04.07.06,06:01
Už som to tu raz písala. Bola som v čase daňových priznaní na daňovom úrade a mimochodom som si vypočula telefonický rozhovor pracovníčky daňového úradu, v ktorom išlo práve o toto. Odpovedala v zmysle, že dostala vyjadrenie z riaditeľstva, že nás nezaujíma česká legislatíva - že aj tam majú vyplácaný daňový bonus. Zaujíma nás to, čo je v SR. Nemôže si uplatniť daňový bonus u dvoch zamestnávateľov v rámci SR. Ale ak si manžel pracujúci v ČR po celý rok uplatní bonus v zmysle českého zákona - lebo to ich zákon umožňuje, tak si manželka (pri splnení našich podmienok pre vyplatenie) môže uplatniť daňový bonus na dieťa tu v SR. Nechcem nikoho zavádzať, ani prekrúcať. Chcem len posunúť informáciu, ku ktorej som sa náhodne dostala...
A pripadá mi to aj dosť logické... Prečo by nás mala zaujímať legislatíva iného štátu, keď sa v našom zákone žiadna odvolávka na zákon iného štátu nenachádza.;) Však keby mali napr. v ČR systém úľavy na dani a nie daňového bonusu, tak by sa nad tým asi nikto nezačal zamýšľať.
evina
04.07.06,07:09
Evina,
dakujem za vysvetlenie. Ale ja to o tom vyplateni v zahranici viem len nahodou,je to nedokazatelne.
Teda ak mi podpise vyhlasenie,/co uz na rok 2006 ma/ a nenahlasi ziadnu zmenu,tak jej to musim v RZD doplatit,alebo ak si bude robit danove priznanie,tak si to tam uplatni.
Ono to bude uz na nej,ako sa zachova.
Pekny den.

Áno, máš pravdu, plná zodpovednosť je na nej...
evina
04.07.06,07:11
Už som to tu raz písala. Bola som v čase daňových priznaní na daňovom úrade a mimochodom som si vypočula telefonický rozhovor pracovníčky daňového úradu, v ktorom išlo práve o toto. Odpovedala v zmysle, že dostala vyjadrenie z riaditeľstva, že nás nezaujíma česká legislatíva - že aj tam majú vyplácaný daňový bonus. Zaujíma nás to, čo je v SR. Nemôže si uplatniť daňový bonus u dvoch zamestnávateľov v rámci SR. Ale ak si manžel pracujúci v ČR po celý rok uplatní bonus v zmysle českého zákona - lebo to ich zákon umožňuje, tak si manželka (pri splnení našich podmienok pre vyplatenie) môže uplatniť daňový bonus na dieťa tu v SR. Nechcem nikoho zavádzať, ani prekrúcať. Chcem len posunúť informáciu, ku ktorej som sa náhodne dostala...
A pripadá mi to aj dosť logické... Prečo by nás mala zaujímať legislatíva iného štátu, keď sa v našom zákone žiadna odvolávka na zákon iného štátu nenachádza.;) Však keby mali napr. v ČR systém úľavy na dani a nie daňového bonusu, tak by sa nad tým asi nikto nezačal zamýšľať.

Teoreticky to tak môže byť. Je však pravdou aj to, že príjmy občana v SR nadobudnuté v zahraničí nás zaujímajú...ja som pri svojom uvažovaní vychádzala z našej účasti v EÚ.
jandurova
04.07.06,08:25
kópiu rodného listu, potvrdenie od zamestnáveteľa manžela(ky) od zamestnávateľa o neupltňovaní daňového bonusu, poprípade potvrdenie o návšteve školy (VŠ), alebo potvrdenie o poberaní rodinných prídavkoch a tie predtým potvrdenia nemusia byť.
MataRV
25.02.08,09:33
Ahojte, ja sa chcem spýtať, ako je to s daňovým bonusom u rozvedených, matka na materskej, otec podniká, majú spoločný trvalý pobyt a technicky žijú spolu. Má otec dieťaťa nárok na DB? Ďakujem veľmi, veľmi.
jankasm
25.02.08,10:45
Ahojte, ja sa chcem spýtať, ako je to s daňovým bonusom u rozvedených, matka na materskej, otec podniká, majú spoločný trvalý pobyt a technicky žijú spolu. Má otec dieťaťa nárok na DB? Ďakujem veľmi, veľmi.

Keby si si túto tému prečítala, tak by si sa dozvedela aj odpoveď. ;)
Sú to príspevky č. 9 a č. 10

Citát:
Pôvodca textu príspevku: lenkav
Mám zamestnanca, ktorému sa s priateľkou narodila dcéra (minulý týždeň). Ak je v rodnom liste uvedené iné bydlisko jeho priateľky ako jeho - nárok na DB nemá?
Ak by ho chcel získať, museli by si vybaviť spoločný trvalý pobyt?
Dá sa potom spätne doplatiť DB od narodenia?
Stačí potom čestné vyhlásenie, že žijú v spoločnej domácnosti?

Veľmi pekne ďakujem

Podľa § 33 má naň nárok, ak s ním dieťa žije v spoločnej domácnosti, teda nemusí byť trvalý pobyt spoločný.

Citát:
Pôvodca textu príspevku: lenkav
Mám zamestnanca, ktorému sa s priateľkou narodila dcéra (minulý týždeň). Ak je v rodnom liste uvedené iné bydlisko jeho priateľky ako jeho - nárok na DB nemá?
Ak by ho chcel získať, museli by si vybaviť spoločný trvalý pobyt?
Dá sa potom spätne doplatiť DB od narodenia?
Stačí potom čestné vyhlásenie, že žijú v spoločnej domácnosti?

Veľmi pekne ďakujem


ak je dieťa je jeho, tak nárok na DB má. bydlisko nehraje rolu.
podľa Z.č.595/2003 §33 nárok je ak dieťa je vlastné, osvojené,............- žijúce so mnou v domácnosti. V tomto prípade sa jedná oto, že vedú spoločnú domácnosť,teda , že hospodária spolu ale nejedná sa o bydlisko.
0
mary17
26.08.08,17:40
Mozem sa spytat aj ja? Dcera dovrsila 15 rokov 1.7. , teraz konci ZS a nastupuje na strednu skolu. Mam pravdu, ked vravim, ze teraz nam este netreba potvrdenie o navsteve skoly na uplatnenie DB pre manzela? Potvrdenie sa dava az po dovrseni 16 rokov, tak kedy mame potom nahanat to potvrdenie, treba v juli alebo staci az v septembri, ked nastupi do druheho rocnika? Podla mna staci az v septembri...alebo sa mylim? Dakujem.
rondos
26.08.08,17:55
Potvrdenie o návšteve školy treba priniesť v septembri, najlepšie keď nastúpi na SŠ nech vydokladuje tlačivom a máš pokoj.
Zoltán Kovács
26.08.08,18:47
Potvrdenie o návšteve školy treba priniesť v septembri, najlepšie keď nastúpi na SŠ nech vydokladuje tlačivom a máš pokoj.

Nesúhlasím. Kým neukončila povinnú 10 ročnú školskú dochádzku nie je potrebné, až potom.
Daska
26.08.08,19:34
Nesúhlasím. Kým neukončila povinnú 10 ročnú školskú dochádzku nie je potrebné, až potom.

na pridavky pytali tlacivo hned ako syn nastupil na SS
batorek
28.08.08,20:01
Ja by som sa chcela spýtať, osoba ktorá sa vydá a má dieťa či nemôže poberať DB jej manžel čiže nie otec dieťaťa, ale žijú
v spoločnej domácnosti s dieťaťom. Matka je PN a nemá nárok na bonus.
Andyke
28.08.08,20:50
Daňový bonus môže uplatniť aj manžel (ktorý nie je otcom dieťaťa)
Viď zákon o dani z príjmov.
§ 33
Daňový bonus


(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
vema
17.09.08,10:22
Teraz mi oznámil zamestnanec, že jeho syn ukončil štúdium na strednej škole a od júla pracuje. Ja som mu vyplatila DB za júl aj august. Teraz to mám opraviť až pri ročnom zúčtovaní? Nebude za to pokuta aj keď sa to vyrovná až v RZD?
vikinka
17.09.08,10:24
Teraz mi oznámil zamestnanec, že jeho syn ukončil štúdium na strednej škole a od júla pracuje. Ja som mu vyplatila DB za júl aj august. Teraz to mám opraviť až pri ročnom zúčtovaní? Nebude za to pokuta aj keď sa to vyrovná až v RZD?
Áno,oprava sa vvykoná až v roč.zúčtovaní,nebude žiadna pokuta.
evina
17.09.08,10:32
Teraz mi oznámil zamestnanec, že jeho syn ukončil štúdium na strednej škole a od júla pracuje. Ja som mu vyplatila DB za júl aj august. Teraz to mám opraviť až pri ročnom zúčtovaní? Nebude za to pokuta aj keď sa to vyrovná až v RZD?

Rozmýšľam nahlas ....boli však odvedené nižšie preddavky na daň z príjmu v danných mesiacoch ako mali byť. Ja by som to opravila vo výplate za september......
tuta
17.09.08,10:46
Boli síce odvedené nižšie preddavky, ale daňová povinnosť sa vyrovná pri ročnom zúčtovaní, resp. daňovom priznaní.
evina
17.09.08,10:55
Boli síce odvedené nižšie preddavky, ale daňová povinnosť sa vyrovná pri ročnom zúčtovaní, resp. daňovom priznaní.

Áno to je samozrejmé. Ale preddavky podľa § 5 sme povinní odvádzať do 5 dní po dni výplaty a môžeme ich znížiť o oprávnený DB. Tento nebol oprávnený, takže v danom mesiaci boli odvedené nižšie preddavky, preto ja by som to riešila tou opravou ako som písala...

Pri ročnom zúčtovaní sa vyrovná daňová povinnosť zamestnanca, ale zamestnávateľ je povinný odvádzať mesačne správne preddavky - toť môj názor...
vema
17.09.08,11:24
Áno to je samozrejmé. Ale preddavky podľa § 5 sme povinní odvádzať do 5 dní po dni výplaty a môžeme ich znížiť o oprávnený DB. Tento nebol oprávnený, takže v danom mesiaci boli odvedené nižšie preddavky, preto ja by som to riešila tou opravou ako som písala...

Pri ročnom zúčtovaní sa vyrovná daňová povinnosť zamestnanca, ale zamestnávateľ je povinný odvádzať mesačne správne preddavky - toť môj názor...Ďakujem dievčatá, zrazím v septembrovej výplate, uvidím ako sa mi to bude dať, musím pozrieť, možno môj program to zvládne.
Zoltán Kovács
17.09.08,11:39
Rozmýšľam nahlas ....boli však odvedené nižšie preddavky na daň z príjmu v danných mesiacoch ako mali byť. Ja by som to opravila vo výplate za september......


Áno to je samozrejmé. Ale preddavky podľa § 5 sme povinní odvádzať do 5 dní po dni výplaty a môžeme ich znížiť o oprávnený DB. Tento nebol oprávnený, takže v danom mesiaci boli odvedené nižšie preddavky, preto ja by som to riešila tou opravou ako som písala...

Pri ročnom zúčtovaní sa vyrovná daňová povinnosť zamestnanca, ale zamestnávateľ je povinný odvádzať mesačne správne preddavky - toť môj názor...

Podľa môjho názoru zamestnávateľ odvádzal preddavky správne. Totiž, kým zamestnanec mne ako zamestnávateľovi neoznámi zmenu (zánik nároku na DB), a túto skutočnosť neuvedie do vyhlásenia k zdaneniu príjmov, tak musím postupovať tak ako je uvedené vo výhlasení. Teda vyplatiť DB.

To, že zamestnanec nesplnil svoju povinnosť je druhá strana veci, a je to potrebné dať na správnu mieru v rámci ročného zúčtovania. Podľa mňa nie je správne riešenie zraziť DB v mesiaci september.
evina
17.09.08,12:12
Podľa môjho názoru zamestnávateľ odvádzal preddavky správne. Totiž, kým zamestnanec mne ako zamestnávateľovi neoznámi zmenu (zánik nároku na DB), a túto skutočnosť neuvedie do vyhlásenia k zdaneniu príjmov, tak musím postupovať tak ako je uvedené vo výhlasení. Teda vyplatiť DB.

To, že zamestnanec nesplnil svoju povinnosť je druhá strana veci, a je to potrebné dať na správnu mieru v rámci ročného zúčtovania. Podľa mňa nie je správne riešenie zraziť DB v mesiaci september.
Súhlasím aj s takýmto riešením. Ja však už o tej chybe zamestnanca viem, lebo mi zmenu oznámil, aj keď neskoro, tak ja by som to opravila už v septembrovej výplate.

§37



3/ Doklady uvedené v odseku 1 písm. a) a b) platia dovtedy, kým nedôjde k zmene údajov v nich uvedených. Potvrdenie školy o tom, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, platí vždy na školský rok, na ktorý bolo vydané. Platnosť dokladov uvedených v odseku 1 písm. b) je podmienená tým, že zamestnanec každoročne potvrdí podpisom vo vyhlásení (§ 36 ods. 6) platnosť rozhodnutia o priznaní dôchodku. Doklady platia za predpokladu, že u zamestnanca a ním vyživovaných osôb sa nezmenili skutočnosti rozhodujúce na priznanie nezdaniteľnej časti základu dane [§ 11 ods. 3] a daňového bonusu.

Povedala by som, že v tomto prípade by som ja volila metódu opatrnosti :):)
vema
17.09.08,13:39
Súhlasím aj s takýmto riešením. Ja však už o tej chybe zamestnanca viem, lebo mi zmenu oznámil, aj keď neskoro, tak ja by som to opravila už v septembrovej výplate.

§37



3/ Doklady uvedené v odseku 1 písm. a) a b) platia dovtedy, kým nedôjde k zmene údajov v nich uvedených. Potvrdenie školy o tom, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, platí vždy na školský rok, na ktorý bolo vydané. Platnosť dokladov uvedených v odseku 1 písm. b) je podmienená tým, že zamestnanec každoročne potvrdí podpisom vo vyhlásení (§ 36 ods. 6) platnosť rozhodnutia o priznaní dôchodku. Doklady platia za predpokladu, že u zamestnanca a ním vyživovaných osôb sa nezmenili skutočnosti rozhodujúce na priznanie nezdaniteľnej časti základu dane [§ 11 ods. 3] a daňového bonusu.

Povedala by som, že v tomto prípade by som ja volila metódu opatrnosti :):)
Ja to asi vysporiadam teraz, lebo raz na školení bolo povedané, že aj keď sa nedoplatky vysporiadaju v RZD, za opozdené mesiace vyrubujú penále. Neviem či je to ozaj tak, ale radšej, nech môžem spávať. Ďakujem za námahu a ochotu všetkým.
Paula
17.09.08,13:42
Upratala by som to čím skôr aj preto, že sa môže stať, že zamestnanec odíde skôr, než sa bude robiť ročné zúčtovanie a bude s tým viac starostí pre účtovníka.
vema
17.09.08,15:23
Upratala by som to čím skôr aj preto, že sa môže stať, že zamestnanec odíde skôr, než sa bude robiť ročné zúčtovanie a bude s tým viac starostí pre účtovníka.Veru áno, to by človeka ani nenapadlo.Dík.
zuzanask
30.09.08,07:29
Poprosila by som o radu. DB od 1.7.2008 je 582,- Sk na dieťa. Kontrolujem mzdy, ktore robili externe uctovnicky a zamestnancovi priznali DB za jul 1110 Sk. (teda za dve deti). Mali mu uplatnit 1164,- SK?
vikinka
30.09.08,07:32
Poprosila by som o radu. DB od 1.7.2008 je 582,- Sk na dieťa. Kontrolujem mzdy, ktore robili externe uctovnicky a zamestnancovi priznali DB za jul 1110 Sk. (teda za dve deti). Mali mu uplatnit 1164,- SK?
Áno,za 07/2008 DB na 2 deti 1 164,-
Aljok
30.09.08,07:32
Poprosila by som o radu. DB od 1.7.2008 je 582,- Sk na dieťa. Kontrolujem mzdy, ktore robili externe uctovnicky a zamestnancovi priznali DB za jul 1110 Sk. (teda za dve deti). Mali mu uplatnit 1164,- SK?
Áno...
evina
30.09.08,07:33
Poprosila by som o radu. DB od 1.7.2008 je 582,- Sk na dieťa. Kontrolujem mzdy, ktore robili externe uctovnicky a zamestnancovi priznali DB za jul 1110 Sk. (teda za dve deti). Mali mu uplatnit 1164,- SK?

Áno, 1164
zuzanask
30.09.08,07:34
upravi sa to potom pri rocnom zuctovani?
MGiti
19.12.08,10:11
Milí poraďáci potrebovala by som Vašu radu. Mám pracovníčku, ktorá k nám nastúpila do pracovného pomeru v júni 2008. Má 3 maloleté deti, z toho jedno sa jej narodilo ako slobodnej mamičke a druhé dve deti má už s terajším manželom. Požiadala ma o vyplácanie daňového bonusu na prvé dieťa z dôvodu, že jej povedali na našom DU, že nakoľko nemá manžel to dieťa na svojom mene, nemôže si on uplatňovať na to dieťa DB, len na dve svoje vlastné. Tak som si to overovala na našom DU a tam mi to potvrdili, že si na to prvé dieťa môže ona uplatniť daňový bonus. Tak som jej na to jedno dieťa DB od mesiaca požiadania aj vyplácala. No a včera som sa na školení dozvedela, že DB sa nemá rozdelovať aj keď je to takýto prípad - na všetky deti by mal brať DB jeden rodič keďže žijú v spoločnej domácnosti. Tak mi lektorka poradila aby som to tento rok nechala tak a budúci rok nech poberá DB jeden rodič. Chcela by som ale teraz vedieť, či jej DB v RZ budem môcť vyrovnať za celý tento rok, lebo zo mzdy jej to vyjde, alebo či sa s ňou nemám dohodnúť, že jej v RZ vyrovnám DB za všetky 3 deti, nakoľko jej manžel je SZČO a daňový bonus si bude uplatňovať až v RZ. Nechcem ešte raz spraviť chybu preto Vás prosím o radu. Ďakujem
MGiti
19.12.08,10:13
Milí poraďáci potrebovala by som Vašu radu. Mám pracovníčku, ktorá k nám nastúpila do pracovného pomeru v júni 2008. Má 3 maloleté deti, z toho jedno sa jej narodilo ako slobodnej mamičke a druhé dve deti má už s terajším manželom. Požiadala ma o vyplácanie daňového bonusu na prvé dieťa z dôvodu, že jej povedali na našom DU, že nakoľko nemá manžel to dieťa na svojom mene, nemôže si on uplatňovať na to dieťa DB, len na dve svoje vlastné. Tak som si to overovala na našom DU a tam mi to potvrdili, že si na to prvé dieťa môže ona uplatniť daňový bonus. Tak som jej na to jedno dieťa DB od mesiaca požiadania aj vyplácala. No a včera som sa na školení dozvedela, že DB sa nemá rozdelovať aj keď je to takýto prípad - na všetky deti by mal brať DB jeden rodič keďže žijú v spoločnej domácnosti. Tak mi lektorka poradila aby som to tento rok nechala tak a budúci rok nech poberá DB jeden rodič. Chcela by som ale teraz vedieť, či jej DB v RZ budem môcť vyrovnať za celý tento rok, lebo zo mzdy jej to vyjde, alebo či sa s ňou nemám dohodnúť, že jej v RZ vyrovnám DB za všetky 3 deti, nakoľko jej manžel je SZČO a daňový bonus si bude uplatňovať až v RZ. Nechcem ešte raz spraviť chybu preto Vás prosím o radu. Ďakujem
Andyke
19.12.08,22:51
Áno, lektorka má pravdu. Iba jeden z nich môže poberať daňový bonus na všetky 3 deti, lebo sú manželia. Viď zákon o daniach z príjmov:
§ 33
Daňový bonus


(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.

Riešenie si už našla, môžeš pri ročnom zúčtovaní u nej spätne doplatiť daň.bonus na ďalšie 2 deti. Aj tak prednostné právo na DB má matka.
A takto aspoň mesačne dostane rodina vo výplate.
A na budúci rok nech sa manželia dohodnú.
Mikolajova
09.01.09,16:42
Prosím Vás má zamestnanec nárok na daňový bonus ak deti študujú na strednej škole v zahraničí manželka je na Slovensku a otec je s nimi v zahraničí?
Zita4
09.01.09,21:25
Ak je to matka, tak áno. Potrebuješ rodný list, potvrdenie o návšteve školy v slovenskom jazyku a najlepšie by bolo, keby ti predložila potvrdenie, že poberá prídavky na deti. V tom prípade má nárok aj na daňový bonus do 25. roku veku dieťaťa.
Gaba30
09.01.09,21:44
Prosím o radu. Ak v priebehu mesiaca december dieťa zomrelo, mám nárok na daňový bonus za ten mesiac?

ďakujem
Zoltán Kovács
09.01.09,21:47
Prosím o radu. Ak v priebehu mesiaca december dieťa zomrelo, mám nárok na daňový bonus za ten mesiac?

ďakujem

Áno máš. Vždy sa skúma splnenie podmienok k prvému dňu v mesiaci.
Gaba30
12.01.09,12:46
Áno máš. Vždy sa skúma splnenie podmienok k prvému dňu v mesiaci.
Ďakujem
daniek
12.01.09,12:54
Prosím Vás ak sa dieťa narodilo v 10/2008 ale zamestnanec požiadal o vyplácanie DB až v 12/2008 tak za 10,11/2008 mu vyplatím DB až v mzde za 01/2009 z ročného zúčtovania. Mám tento nevyplatený DB vykazovať ako ostatný záväzok k 31.12.2008 vo výkaze o M a Z? ďakujem
Tweety
12.01.09,12:55
Prosím Vás ak sa dieťa narodilo v 10/2008 ale zamestnanec požiadal o vyplácanie DB až v 12/2008 tak za 10,11/2008 mu vyplatím DB až v mzde za 01/2009 z ročného zúčtovania. Mám tento nevyplatený DB vykazovať ako ostatný záväzok k 31.12.2008 vo výkaze o M a Z? ďakujem
DB za 10.,11. sa dorovná v RZD.
daniek
12.01.09,12:58
tomu rozumiem ale to bude až v roku 2009 a čo z výkazom o M a Z uvádzam ho tam?
Tweety
12.01.09,13:00
tomu rozumiem ale to bude až v roku 2009 a čo z výkazom o M a Z uvádzam ho tam?
Kedže si ho neuplatnil, tak nie.
Deni
23.01.09,13:26
Mám takýto prípad. Zamestnankyňa má dieťa z 1.manželstva, teraz žije s priateľom v spoločnej domácnosti, s ktorým má 2.dieťa. Je možné, aby si ona uplatnila DB len na dieťa z 1.manželstva a jej priateľ na ich spoločné dieťa?
veronikasad
23.01.09,14:11
Mám takýto prípad. Zamestnankyňa má dieťa z 1.manželstva, teraz žije s priateľom v spoločnej domácnosti, s ktorým má 2.dieťa. Je možné, aby si ona uplatnila DB len na dieťa z 1.manželstva a jej priateľ na ich spoločné dieťa?
prečo si zamestnankyňa nechce uplatniť DB na obidve deti ?
Deni
23.01.09,14:36
Ona k nám nastúpila v septembri minulého roka a žiadala daňový bonus na obidve deti a tvrdila, že jej manžel DB nepoberá. Na začiatku januára prišla, že jej manžel DB poberá na jedno dieťa, že ona o tom nevedela. Takže teraz to musím dať do poriadku cez ročné zúčtovanie. A v roku 2009 chce teda ona poberať DB na jedno dieťa a jej priateľ na druhé dieťa. Je to tak možné?
Deni
23.01.09,15:05
Zle som sa vyjadrila v príspevku č.99. Nie manžel, ale priateľ. Čiže, priateľ poberal v r.2008 DB na ich spoločné dieťa a ona si od septembra uplatnila u nás na obidve deti. Teraz to vysporiadam cez RZ a v januári jej DB na ktorý nemala nárok zrazím zo mzdy. Je tam aj nejaká sankcia voči DÚ, keďže si uplatnila DB na ktorý nemala nárok? Je teda možné, aby v r.2009 ona poberala DB na jedno dieťa a jej priateľ na druhé dieťa?
Deni
23.01.09,15:26
Prosím poradíte mi niekto?
veronikasad
23.01.09,15:34
Zle som sa vyjadrila v príspevku č.99. Nie manžel, ale priateľ. Čiže, priateľ poberal v r.2008 DB na ich spoločné dieťa a ona si od septembra uplatnila u nás na obidve deti. Teraz to vysporiadam cez RZ a v januári jej DB na ktorý nemala nárok zrazím zo mzdy. Je tam aj nejaká sankcia voči DÚ, keďže si uplatnila DB na ktorý nemala nárok? Je teda možné, aby v r.2009 ona poberala DB na jedno dieťa a jej priateľ na druhé dieťa?
Vychádzajúc z § 33 odst. 4 ZoDzP by som ti doporučila, aby si daňový bonus cez RZD vysporiadal = vrátil otec dieťaťa :

4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.
Deni
23.01.09,16:39
V tomto prípade bude asi lepšie, keď DB vráti ona, pretože je u nás zamestnaná len od septembra a len na 4 hodiny, čiže jej príjem za celý rok 2008 nedosiahol 6-násobok minimálnej mzdy a preto by si nemohla douplatniť DB aj na druhé dieťa a za celý rok. Jej priateľ pracoval celý rok, tak by bolo asi lepšie, aby si douplatnil DB pri RZ aj na to druhé dieťa. Uvažujem správne? Nerada by som ich pripravila o DB.
Deni
23.01.09,18:55
Skúsite mi niekto odpovedať?
Andyke
23.01.09,19:19
Priateľ nemôže uplatniť daňový bonus na jej 1.dieťa z prvého manželstva.
Andyke
23.01.09,19:22
Doplňujem svoj predchádzajúci príspevok.
§ 33 Zák. o dani z príjmov:
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

Práve pre tento odstavec nemôže uplatniť ten priateľ (druh)- oni nie sú manželia.
mimka010523
15.02.09,18:30
Ako bude zamestnávateľ postihnutý daňovým úradom ak sa mu stalo toto? Organizácia 1 rok omylom vyplácala zamestnancovi daňový bonus ... da sa to pri RZD vyrovnat, dat do poriadku ? odpovedzte prosim čo najrýchlejšie.
Ivana 1511
16.02.09,10:08
Dobrý deň, mám zamestnankyňu, ktorá poberá DB na jedno dieťa.
V mesiaci december bola celý mesiac PN a tak nesplnila podmienku na vyplatenie DB. Myslím si, že jej môžem tento vyplatiť cez RZ.Je to správne? Ďakujem za odpoveď.
Tweety
16.02.09,10:15
Dobrý deň, mám zamestnankyňu, ktorá poberá DB na jedno dieťa.
V mesiaci december bola celý mesiac PN a tak nesplnila podmienku na vyplatenie DB. Myslím si, že jej môžem tento vyplatiť cez RZ.Je to správne? Ďakujem za odpoveď.
Áno, správne v RZD sa jej DB dorovná. Doplním: samozrejme, ak za rok splnila výšku príjmu na jeho uplatnenie podľa § 33.
mzdarka renca
16.02.09,10:20
Dobrý deň, mám zamestnankyňu, ktorá poberá DB na jedno dieťa.
V mesiaci december bola celý mesiac PN a tak nesplnila podmienku na vyplatenie DB. Myslím si, že jej môžem tento vyplatiť cez RZ.Je to správne? Ďakujem za odpoveď.

áno
gabriela2579
16.02.09,10:20
Dobrý deň, mám zamestnankyňu, ktorá poberá DB na jedno dieťa.
V mesiaci december bola celý mesiac PN a tak nesplnila podmienku na vyplatenie DB. Myslím si, že jej môžem tento vyplatiť cez RZ.Je to správne? Ďakujem za odpoveď.

áno, ak jej príjem za celý rok 2008 dosiahol 6-násobok minimálnej mzdy - 48.600,- Sk
irena249
04.11.09,12:46
Dobrý deň,
prosím o radu ohľadom daňového bonusu. Zamestnanec je ženatý, manželka je toho času na materskej dovolenke s ich spoločným dieťaťom. Prvé dieťa mala maželka za slobodna. Pracovník odovzdal kópiu sobášneho listu a rodné listy detí. Chce poberať daňový bonus na obe deti, vraj mu tieto dokumenty v predošlom zamestnaní stačili. Nemal by mať rozhodnutie, že mu prvé manželkino dieťa bolo zverené do opatery alebo niečo podobné? Ako to najlepšie vyriešiť a čo s bonusom za jeden mesiac, ktorý mu bol vyplatený na manželkino prvé dieťa na základe podpísaného vyhlásenia? ďakujem za každú radu
katka50
04.11.09,12:55
Dobrý deň,
prosím o radu ohľadom daňového bonusu. Zamestnanec je ženatý, manželka je toho času na materskej dovolenke s ich spoločným dieťaťom. Prvé dieťa mala maželka za slobodna. Pracovník odovzdal kópiu sobášneho listu a rodné listy detí. Chce poberať daňový bonus na obe deti, vraj mu tieto dokumenty v predošlom zamestnaní stačili. Nemal by mať rozhodnutie, že mu prvé manželkino dieťa bolo zverené do opatery alebo niečo podobné? Ako to najlepšie vyriešiť a čo s bonusom za jeden mesiac, ktorý mu bol vyplatený na manželkino prvé dieťa na základe podpísaného vyhlásenia? ďakujem za každú radu

zákon 595/2003 § 33

Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19,32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

Z vyššie uvedeného vyplýva, že má nárok na daňový bonus na dieťa manželky.
irena249
04.11.09,13:17
ďakujem
zuzanask
08.12.09,10:37
Chcela by som sa spýtať na zamestnanca. Je na kratši pracovný uväzok a ma hrubu mzdu 178€. Pracoval len polovicu mesiaca a hruba mzda mu vysla 93 €. Chcela by som vedieť či má nárok na daňový bonus.
katka50
08.12.09,11:19
Chcela by som sa spýtať na zamestnanca. Je na kratši pracovný uväzok a ma hrubu mzdu 178€. Pracoval len polovicu mesiaca a hruba mzda mu vysla 93 €. Chcela by som vedieť či má nárok na daňový bonus.
Za tento mesiac nemá nárok.
Andrea Salčáková
27.01.10,18:31
Poprosím o radu. Podnikateľovi vyšla nulová daň a mal nárok na daňový bonus. Daňový úrad mu ho vyplatil a poslal na podnikateľský účet. Teraz neviem kam ho mám v peňažnom denníku zaradiť.Ďakujem za odpoveď.
vikinka
27.01.10,18:32
Ako PNZD.
Andrea Salčáková
27.01.10,18:40
Ďakujem