icevan
10.03.15,19:34
Sme kolektív 10-tich zamestnancov na jednom oddelení v a.s., ktorá zamestnáva asi 150 ľudí. So zamest. sa nevieme dohodnúť na zvýšení platov, nakoľko nám pribudlo neúmerne veľa roboty. Môžme vyhlásiť štrajk, keď nemáme odbory? Ako postupovať?
hanusvas
11.03.15,14:14
Domnievam sa, ze odpoved Kabaky je mimo realitu. Predpokladam, ze odbory nechcu zalozit jednoducho preto, ze sa tam nenajde nikto kto by dal hlavu "na gilotinu! Pretoze odbory urcite musi mat nejakeho predaka, alebo dokonca vybor. Ak sa k tomu niekto dobrovolne prihlasi, musi byt zmiereny s tym, ze u tohoto zamestnavatela skoncil. Dokonca musi byt natolo moralne pevny, ze sa musi pripravit, ze mozno skonci na sude na zaklade nejakych vykonstruovanych obvineni, intrig, a je dost mozne sa skonci ako dozivotne nezamestnany, lebo ...skuseni uz vedia, ze zamestnavatelia si medzi sebou vymienaju cierne zoznamy nepohodlnych ludi.
Kabaka123
11.03.15,14:20
tak to máte pravdu... ale ak viete navrhnúť konštruktívne riešenie pracovnoprávnych sporov... tak sem s ním... nechám sa poučiť...
ja som len našla materiál, z ktorého môžu vychádzať... to je všetko...

pracujem vo veľkej firme v štátnom sektore, ktorá pôsobí v zdravotníctve, máme odbory, máme kolektívnu zmluvu... preto vychádzam, z toho čo poznám...., naopak priateľ pracuje v súkromnom sektore... a viem, ako to chodí tam...
hanusvas
12.03.15,09:30
mila kabaka, neberte moj komentar ako utok na vas prispevo. Z hladiska teorie ste poskytla udaje snad az moc vycerpavajuco. Predpokladam, ze uvadzane linky, ak nie daju odpoved tak aspon pomozu tazatelovi sa zorientovat. Neviem, lebo som linky necital. Na to by som potreboval min. pol dna casu. A propos predpokladam, ze tazatel ich tiez necital, labo mnoho tazatelov sem kladie otazky prave preto, ze nemaju toho pol dna casu k dispozicii. Ale, to bolo na margo. Teraz k veci. Veci by mozno fungovai, keby fungovali oficialne odbory. Ale bossovia odborov miesto toho cistia topanky ficovi a richterovi, aby im tito zabezpecili miesto pri koryte este aspon na niekolko rokov. A kedze fico a richter su iba marionety (babky, stetky..) zamestnavatelskych zvaezov, tak necakajme, ze vyjednavacia pozicia zamestnancov sa za tejto situacie dostane do rovnovahy s poziciou zamestnavatelov. Dalej, si myslim ze strajk mozu zorganizovat aj bez toho aby mali oficialne fungujucu bunku odborov a snad aj bez zamestnaneckej rady. Ale isty nie som si. A do tretice, uplne prakticka rada. Nech skusia medzi sebou najst niekoho, kto to uz aj tak ma "nahnute", alebo sa chysta dobrovolne odist a kto sa hned vyrovna s tym, ze ked skonci strajk, tak aj on asi konci. Ak by predsa len zalozili niektoru zamestnanecku strukturu, tak tato ho moze zastitovat v pozicii este relativne dlho, ale pre manazerov uz navzdy bude reprezentovat nepriatela cislo 1. Ale obavam sa, ze to by museli zalozit odbory, ze zamestnanecka rada by ho nedokazala ochranit.
marjankaj
12.03.15,09:40
hanusvas. Tak teda tvoj komentár má naozaj "veľkú hodnotu".:eek:
Kabaka123
12.03.15,11:12
neberiem to ako útok... je mi jasné, že teória a prax je iné... že to nie je jednoduché... a že mám naivné predstavy... a že zákonník prace je pre zamestnávateľov zdrap papiera a je dobrý len vtedy, keď háji ich práva ...a inšpektorát práce je zbytočná inštitúcia.../to viem potvrdiť!!!/ ...v malej firme ešte ako tak... ale akonáhle ide o veľkú firmu... ktorá má dobre platených firemných právnikov, ktorí pracujú pre zamestnávateľa a nie pre zamestnanca... je to fest komplikované...

ale vráťme sa k pôvodnej otázke....

Je možné vyhlásiť štrajk bez odborov?
icevan
13.03.15,15:05
Presne ako vravíš, odbory zakladať nemienime, ale rozmýšľali sme či by nebolo lepšie dať všetci výpoveď. Vieme že za dva mesiace nezoženú 10 ľudí. Len nesmie nikto cúvnuť. Ide o to že ak by sme prestali robiť a dali im aj o tom vopred vedieť, či nebudú od nás vymáhať ušlý zisk.
Kabaka123
13.03.15,16:56
tak hromadná výpoveďje riešenie.... ale to by ste museli byť veľmi jednotní... a ako poznám Slovákov... tak toto je obrovský problém...
Kabaka123
13.03.15,17:01
tak hromadná výpoveď by bola riešením.... ale to by s te museli byť veľmi jednodní.... a to je obrovský problém...